Не стига, че снегът ни изненада в края на януари, ами и пресата ни изненадва като ланшен сняг. "Жена роди в преспите" ("Телеграф"), "Студът уби дядо" ("Монитор"), "Зимата си наваксва" ("24 часа")... Преспите явно докарват зимен сън с дописки от стари времена. Дописки от века до века!
А можеха и да ги поомешат. Би било забавно: "Дядо роди в преспите" и "Жена си наваксва през зимата". То препредаването на новини у нас често звучи като развален телефон.
Ето един пример от "Новинар", където шефът на САБ и бивш автомобилен състезател Георги Янакиев дава съвети за зимно каране. "Най-доброто за водачите с по-малка практика е да не шофират"; източникът ли странно се е изказал, вестникът ли криво е чул, не знаем, но не спира да ни гложди въпросът - как тогава младите да придобият по-голяма практика?
Разцеплението в БСП вълнува някои издания, но то кое ли не се разцепи - сини, червени, синоди, бг-мами... Да вземем по-общочовешка тема - образованието. "Рейтингът на университетите показва бъдещата заплата", цепи се министър Клисарова пред "24 часа". Веднага я опровергават: "Алма матер - първа по престиж, Американският - по заплати", пише "Преса". А пак "24 часа": "Всеки шести, завършил история, работи като продавач." Ха де! Не пише дали е завършил баш СУ, но можем да се догадим за особеностите на трудовия пазар у нас - продавачът взима повече, отколкото даскалът по история. "Стандарт" набляга на частната инициатива във виШуто, дава думата на ректора на НБУ: "Търсим работа за студентите си". В дух "развален телефон" е заглавието на същия вестник "Купуваме жилище с половин заплата". Вярно, била половината заплата за 20 години - под формата на ежемесечна вноска за ипотечен кредит, та до пенсия; но кой ти гледа - нали звучи сгодно и оптимистично.
Най ни се хареса обаче тази вест в "24 часа": "Отворили сме 14 км досиета" (и все изскачат нови, край нямат). Все знаехме, че са на всеки километър, ама...
|
|