:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,679,298
Активни 770
Страници 21,863
За един ден 1,302,066

Олимпийците ни останаха част от масовката в първите дни

Най-предното класиране на български състезател засега е 36-о място
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Скиорът алпиец Георги Георгиев засега е най-предно класиралият се български спортист на олимпийските игри със своето 36-о място на спускането.
Общо 12 от 18-те български състезатели в Сочи стартираха в първите два дни, без обаче да излязат от ролята на допълнение към олимпийския колорит от участници.

Най-предно класиране през уикенда постигнаха скиорите алпийци Георги Георгиев и Никола Чонгаров, останали съответно 36-и и 38-и във вчерашното спускане в конкуренцията на общо 47 души. Предпоследен, макар и иначе 38-и, след първите два манша на спускането с шейни беше Станислав Беньов, като зад него бе само тайванецът Лиен.

Големите надежди, възлагани на Владимир Зографски, не бяха оправдани в първото състезание по ски скокове. 21-годишният самоковец скочи едва 89 метра в квалификациите на малка шанца и остана 44-ти, на 4 места от снощния финал. В пресявките обаче не участваха първите 10 от класирането за Световната купа, което отрежда на българина крайното 54-то място. По-лошата новина от това, че световният шампион за младежи от 2011 г. не е във форма, е фактът, че другото му участие ще е на голяма шанца (в събота, 15 февруари), където той по принцип има по-слаби резултати.

За разлика от Зографски никой не се бе надявал на нещо по-различно от място в масовката на ски бегачите. Така и се случи. Антония Григорова-Бургова бе първият ни олимпиец, стартирал в Сочи и се класира 56-а (от 61 участнички) в скиатлона (7.5 км кл. стил + 7.5 км св. стил). Идентично се представиха двамата ни национали в подобната дисциплина за мъже - 15 км. кл. стил + 15 км св. стил. Веселин Цинзов е 53-ти, а казахстанецът с български паспорт Андрей Гридин остана с 4 места по-назад от общо 68 финиширали.

С големи надежди, особено към Красимир Анев, бяха натоварени биатлонистите от мъжкия състав, но тях пък ги провали стрелбата. В крайна сметка Анев остана 49-и с 3 грешни изстрела, Владимир Илиев е 60-и с 4 грешки, Михаил Клечеров - 70-и с две, а Иван Златев - 76-и, също с две.

Веднага след това състезание се появи слух, че Анев и Илиев, които влязоха сред първите 60, имащи право на участие в преследването на 12.5 км (днес от 17 ч. наше време), няма да стартират в него, за да пестят сили за следващото състезание - индивидуалното бягане на 20 км в четвъртък, с оглед големите разлики между тях и челниците в спринта.

"Това е олимпиада, не сме дошли да пазим сили и да правим тънки сметки - заяви обаче треньорът Георги Фъртунов. - Щом са се класирали, са длъжни да стартират и да дадат всичко от себе си, дори и да нямат големи шансове. А пък и - кой знае - виждате как понякога се получават огромни скокове напред в класирането."

Треньорът даде и своето обяснение за лошата стрелба: "Те тръгнаха по системата "всичко или нищо", а можеха да подходят по-спокойно. Просто прегоряха в стремежа си да се докажат. Имаха отлични резултати в стрелбата в последните състезания за Световната купа и в тренировките, а сега точно в изстрелите не бяха прецизни. Бяха пренавити и това им наруши ритъма. Ще се опитаме да коригираме това за следващите стартове."

Вчера, в деня, в който се навършиха 16 години от спечелването на единствения златен олимпийски медал за България - от Екатерина Дафовска на 15 км индивидуално в Нагано`98, единствената ни представителка в женския биатлон в Сочи - Десислава Стоянова, се нареди 61-ва (от 84 участнички) в спринта на 7.5 км след 2 грешки в стрелбата и изоставане от 2:41.3 мин. Титлата си от Ванкувър`10 защити състезаващата се за Словакия рускиня Анастасия Кузмина, която повали и 10-те мишени и финишира за 21:06.8 мин. Среброто и бронза заслужиха Олга Вилюхина (Рус) и Вита Семеренко (Укр), които също бяха стопроцентови в стрелбата.





ПОДОБРЕНИЕ

Единствената ни състезателка в алпийските ски Мария Киркова, която бе знаменосец на делегацията ни при откриването на игрите, вече няма висока температура. Тя се разболя по време на среднощото пътуване от София през Истанбул до Сочи. Въпреки това не се отказа от церемонията по откриването, само че прекара цялата събота на легло в стаята си. От вчера тя е вече по-добре и ще участва на днешните тренировки по пистите на ски зоната "Роза Хутор". В Сочи Киркова ще участва на гигантския слалом (15 февруари) и слалома (21 февруари).
8
966
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
09 Февруари 2014 20:23
Хората предварително обявиха, че не бива да се очакват високи постижения от олимпицийте. Ако някой ни изненада приятно, ще се радваме, но да ги оплюваме е адски глупаво.
10 Февруари 2014 12:11
Е да, ама все пак ние им финансираме екскурзията. Нема как да мине без "що така, бе, Миме".
10 Февруари 2014 12:36
Нашите олимпийци: Един се стопил от страх, друг го заболял коремът
Биатлонистката ни Десислава Стоянова, която завърши на 61-о място в спринта на 7,5 км, разкри, че я болял коремът.
Ски-скачачът ни Владимир Зографски пък призна, че е бил много притеснен в квалификациите на малката шанца.
Това е интроверност на духа, каза спорната министеркал след като коня слезе от нея.
10 Февруари 2014 12:53
Професеорката по синтаксис нанесе с един удар такива непоправими поражения на българския спорт без, може би, самата тя да го осъзнава, че можем само да благодарим на Бог, че всичките ни спортисти са живи
10 Февруари 2014 13:18
Уникалното недоразумение, професорката по синтаксис-министър на спорта когато и да я тръгнат е вече безнадеждно късно.
10 Февруари 2014 13:46
Мдаа, а според Орешарски нашите олимпийци били "чудесата на България".
Вместо да се дават пари за масов спорт, така че децата ни да спортуват свободно, се наливат пари в спортове, дето да има един-двама спортисти, а зад тях федерация, администрация...Например ски-скокове. Че то в България не знам да има шанца, обаче даваме пари за подготовка.
10 Февруари 2014 16:00
E, точно щото няма шанца и трябва да го пращат някъде в чужбина, тия предпоследни места излизат златни. Както няма и леден улей, и почти нищо тука. А да не би някой да финансира швейцарските и австрийските скиори, или кенийските бегачи? Или Григор Димитров? Нема лошо държавата да дава премии и други разни привилегии на олимпийските шампиони и треньорите им, ама след като са станали шампиони или поне медалисти, а не да им финансира подготовката.
10 Февруари 2014 17:13
Нема лошо държавата да дава премии и други разни привилегии на олимпийските шампиони и треньорите им, ама след като са станали шампиони или поне медалисти, а не да им финансира подготовката


Как мислиш се подготвя един олимпийски шампион ? Държавата първо трябва да гo изгради. Самата подготовка е много по-сложна, отколкото, изглежда, си мислиш, и включва много звена. Досега кретахме някак си, но с действията си министърката по синтаксис заби последния пирон в ковчега на ГОЛЕМИЯ спорт у нас, ако мога така да се изразя. Още много мога да кажа, ама само като си помисля започва да ми се гади...

Както и да е - живи и здрави да сме !
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД