Испански съдия издаде заповед за международен арест срещу бившия президент на Китай и лидер на компартията Цзян Цзъмин, както и срещу още четирима бивши висши ръководители заради политика на геноцид в Тибет.
Арестите са поискани от съдията Исмаел Морено и се отнасят също за бившия премиер Ли Пън, бившия началник на сигурността Цяо Шъ, бившия партиен бос в Тибет Чън Куян и бившия министър на семейното планиране Пън Пелюн. Те са обвинени в "геноцид, престъпления срещу човечеството, мъчения и тероризъм", извършвани през 90-те години на територията на Тибет. Следствието по техния случай започна през 2006 г., след като срещу тях бе подадена жалба от испански правозащитници, сред които и тибетски бежанец, получил испански паспорт. Според тях в резултат на целенасочената политика на китайската компартия в Тибет са били убити над 1 млн. души, а около 90% от религиозните и национални светини са били унищожени. За завеждане на делото правозащитниците се позоваха на признатата от Испания т.нар. универсална юрисдикция, която дава право на съдии да повдигат обвинения срещу нарушения на човешките права в други страни.
Всъщност сегашната заповед е втора поред. Първата бе издадена миналия ноември, след като Исмаел Морено прие доводите на ишците. Тогава обаче испанското правителство обжалва решението, за да избегне международния скандал. Но сега жалбата на правителството бе отклонена окончателно и Морено повтори заповедта. Тя има международно действие и петимата могат да бъдат задържани, щом напуснат Китай. Техните сметки в чужбина вече са замразени.
Тибет бе завладян от Китай през 1950 година. Десетилетия наред местните жители се борят за независимост или поне за широка автономия. Пекин отхвърля претенциите им.
Китай смята, че решението на съда е погрешно, заяви говорителят на външното министерство Хуа Чунин. "Китайската страна се надява, че испанското правителство си дава ясна сметка, че сепаратистката дейност на Далай Лама и привържениците са насочени към разцеплението на Китай", посочи той.
ПРОБИВ
Китай и Тайван започнаха преговори за пръв път от 65 години, предаде Би Би Си. В китайския град Нанкин пристигна на 4-дневно посещение ръководителят на тайванския Съвет по въпросите на континенталния Китай Вън Юйци. Той ще преговаря с Чжан Чжизюн, който отговаря за Тайван в Държавния съвет на Китай. Двамата няма да подписват никакви документи и ще обсъдят механизмите за създаване на преки контакти и за подобряване на доверието. Това са първите консултации на такова високо равнище от края на гражданската война през 1949 година. Тогава китайските привърженици на капитализма, победени от комунистическата армия на Мао Цзедун, избягаха на остров Тайван и обявиха независимост. Всяка от страните твърди, че е единственият представител на китайския народ. Тайван обаче е призната от много малко държави. В същото време почти половината страни в света поддържат с него неофициални отношения.