Повече внимание и грижи
заслужава българският сноуборд след края на зимните олимпийски игри в Сочи. Така смята треньорът Георги Атанасов, чийто възпитаник Радослав Янков зае съответно 21-во и 25-о място сред 32-ма участници в квалификациите за паралелния слалом и паралелния гигантски слалом. "Смятам, че по време на двата старта Радослав записа голям прогрес и направи две много силни състезания - заяви Атанасов. - Освен това той успя да направи най-добрите си карания за сезона точно в Сочи. Резултатите показват, че ние си свършихме работата, но за да продължим и да можем да надграждаме, трябва да се приеме този спорт като приоритетен. Да усетим по-значима помощ от държавата, съдействие от ски курортите и общините за клубовете."
Разбита база и липса на средства
са основните причини за отчайващото представяне на България в състезанията по ски бягане на олимпиадата в Сочи. Това обяви Теодора Малчева, която стартира само в две състезания на игрите - в квалификациите за спринта и масовия старт на 30 км, но стигна до финала само в първия. "На 12-ия километър разбрах, че така не съм конкурентоспособна. Просто нямаме повече ски, с които да отговорим на новите изисквания, които позволяват две смени по време на маратона - обясни Малчева след отказа си по средата на дистанцията онзи ден. - Това е моментната картина у нас - разбита база, едва мъждукащи центрове, неатрактивни за треньорите заплащания и условия, липса на екипировка и средства, свит до минимум потенциал."
Роденият в Корея представител
на Русия Виктор Ан е най-успешният състезател на зимната олимпиада в Сочи. Натурализираният кънкьор спечели три златни и едно бронзово отличие в шорттрека, след като триумфира в индивидуалните състезания на 500 и 1000 м, както и с щафетата на Русия, а на 1500 м финишира трети. Така Ан вече има общо 6 златни и 2 бронзови медала на олимпийски игри, половината от които спечели за родината си в Торино '06.
|
|