Групи от проруски активисти се събраха пред сградата на парламента на Кримската автономна република в Симферопол. |
Парламентът в Симферопол се събра, след като сградата му бе окупирана вчера призори от неизвестни въоръжени лица. Те били във военни униформи, но без опознавателни знаци. Развели руския флаг над сградата, в която се намира и правителството. Пред руски медии те заявили, че искат референдум на Кримския полуостров за присъединяването му към Русия. Те смятат, че народът трябва сам да реши дали да бъде с Москва или с Киев, твърди в. "Известия". Щурмоваците се представили като хора "от отрядите за самоотбрана на рускоезичните граждани в Крим". По данни на очевидци 10-11 души проникнали в сградата, арестували охраната, но след това я пуснали, без да й вземат оръжието. Според украинския и.д. вътрешен министър Арсен Аваков групата била въоръжена с оръжие и картечници. Бившият кримски премиер Сергей Куницин, който сега е депутат от УДАР на Виталий Кличко, твърди пред "Украинская правда", че това са над 120 "професионално подготвени мъже с оръжие, достатъчно да се отбраняват един месец". Информацията му е от телефонни разговори с хора в Симферопол. На сайта на Главната прокуратура се посочва доста по-малък брой - "две групи от по 10-15 души всяка", които са завзели сградата без стрелба. Радио Москва пък твърди, че окупиралите сградата са от разформированото спецподразделение "Беркут". Всички те обаче пуснали депутатите да влязат за извънредната сесия. В късния следобед вчера парламентът гласува оставката на правителството на Крим.
Медиите съобщиха също, че стихийно създаваните на целия полуостров групи за самоотбрана се насочват към Симферопол.
Киев реагира остро на събитията. И.д. президентът Олександър Турчинов отлетя за Симферопол, след като преди това проведе извънредно съвещание с ръководителите на силовите структури. Вътрешни войски и милицията в Украйна бяха вдигнати по тревога. "Всякакви опити за завземане (на сградите) ще бъдат разглеждани като престъпление срещу украинската държава с всички произтичащи оттук последици", заяви той в обръщение към украинците. Турчинов заяви още, че ще сметне предвижването на руски военни машини на полуострова като външна военна намеса.
ПРИЗИВ
Върховната рада и новото правителство на Украйна трябва да спазват правата на малцинствата, включително в езиковата област, посочва се в резолюция на Европарламента, цитирана от ИТАР-ТАСС. Депутатите се обръщат към Киев да спазва използването на руския и други малцинствени езици. Полският външен министър Радослав Сикорски разкритикува решението на Върховната рада да отмени Закона за регионалните езици, което бе насочено главно срещу рускоговорещите в Украйна. "Преди няколко дни парламентът на Украйна допусна според мен грешка, отменяйки Закона за регионалните езици. Новото правителство на Украйна трябва да даде ясен сигнал на етническите малцинства, че ги приветства, че те ще бъдат част от нова Украйна. Освен това Украйна е член на Съвета на Европа, което й възлага задължения относно защитата на малцинствата", заяви Сикорски. Предишният закон разрешаваше на малцинствата, които са над 10% от населението в даден регион, да ползват майчиния си език като официален. С това право се ползваше и българското малцинство в Южна Украйна.