В спасителната операция в Южнокитайско море участват 40 кораба и 22 самолета от различни страни, включително САЩ и Китай. |
Властите в Ханой съобщиха първоначално вчера, че в Южнокитайско море са открити отломки от изчезналия самолет, но по-късно опровергаха това. Малайзийският транспортен министър Хишамудин бин Тун Хюсейн заяви, че спасителните екипи не са успели да открият отломки в района, в който виетнамски военни самолети забелязаха преди това две петна от разлив на гориво. Зоната на издирване бе разширена вчера със стотици километри в западна посока от мястото на предполагаемото изчезване, но до свечеряване не бе постигнат никакъв успех. Анализ на данни от радар сочат, че изчезналият малайзийски боинг може да е направил завой на обратно и да е тръгнал да се връща, заяви Родзали Дауд, командващ малайзийските кралски ВВС. Семейството на един от китайските пътници успяло вчера да се свърже с мобилния му телефон. Връзката обаче прекъснала твърде бързо, съобщи британският в. "Мирър".
Връзката с машината Боинг 777 беше изгубена в събота, два часа след излитането й от столицата на Малайзия. По това време самолетът, който трябваше да кацне в Пекин, се е намирал над Южнокитайско море на разстояние от 120 морски мили от град Кота Бару. По данни на авиокомпанията в самолета е имало 227 пътници и 12 членове екипаж. От пътниците 153 са китайци, 38 - малайзийци, 5 от Индия, 7 от Индонезия, 7 от Австралия, 4 от САЩ, 3 от Франция, 2 от Нова Зеландия, Канада и Украйна, по един от Русия и Холандия.