Глобалното затопляне и увеличаването на въглеродните емисии ще повишат опасността от конфликти, гладуване, наводнения и имиграция на населението през предстоящото столетие, прогнозира доклад на ООН за климатичните промени, огласен вчера. Според заключението на експертите от организацията промените в климата на Земята ще доведат до военни конфликти, а за хората ще става все по-трудно да се борят с бедността. В документа се съобщава още, че ако бъдат оставени извън контрол, емисиите, които предизвикват парниковия ефект, могат да струват трилиони долари на правителствата. Отражението на климатичните промени ще повиши и разходите за справяне с тях и напрежението ще се увеличава успоредно с повишаването на температурите на Земята.
Най-сериозни притеснения за учените създават топенето на ледовете в Арктика, както и разрушаването на кораловите рифове. Според тях обаче климатичните промени могат сериозно да засегнат и хората. Те вече влияят на добивите от посеви, особено на пшеницата и царевицата. Според експерти те могат да намалеят значително в средата на идващото столетие. Климатичните промени са основен фактор и за едни от най-големите бедствия на планетата като суша и рекордни горещини, които от своя страна водят до сериозни хуманитарни кризи. Битката за природни ресурси като вода и енергия, както и гладът и извънредно лошото време ще създават амалгама, която ще дестабилизира света, твърдят още авторите на документа, допълвайки, че по този начин климатичните промени "ще повишат непряко риска от конфликти".
Според ръководителя на Междуправителствената експертна група по изменение на климата към ООН Раджендра Пачаури, цитиран от в. "Гардиън", строгият тон на доклада ще подтикне хората да вземат мерки. Според него заключенията на експертите трябва да дадат необходимия тласък на световните лидери за справянето с климатичните промени. Пачаури допълни, че този текст е всичко, от което ръководителите на страните по света имат нужда, за да изготвят стратегия за намаляване на емисиите на парникови газове и за защита на населението от изменението на климата.
Документът, изготвен от експертите на ООН, е в размер на 2600 страници и е дело на повече от 300 учени.
Съд забрани на Япония да лови китове
Международният наказателен съд (МНС) в Хага нареди на Япония да прекрати ежегодния антарктически лов на китове, съобщиха агенциите. Според съда програмата на Токио е търговска дейност, маскирана като научна. "Япония трябва да отмени всяко разрешение или лиценз, издаден във връзка с JARPA II (програмата за научни изследвания), и да се въздържа от отпускане на допълнителни разрешения за изпълнение на програмата", каза съдия Петер Томка. Япония заяви, че ще спази решението на МНС въпреки "дълбокото си разочарование".
Делото бе инициирано от Австралия, която обвини Токио във възползване от пролука в Закона за забраната на търговския лов на китове от 1986 г., която позволява убиването им за научни данни. Според природозащитници от 1988 г. Япония е убила повече от 10 000 кита в рамките на своята научна програма.
Делото бе инициирано от Австралия, която обвини Токио във възползване от пролука в Закона за забраната на търговския лов на китове от 1986 г., която позволява убиването им за научни данни. Според природозащитници от 1988 г. Япония е убила повече от 10 000 кита в рамките на своята научна програма.