:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,690,930
Активни 903
Страници 1,860
За един ден 1,302,066

ООН: Промените в климата повишават риска от конфликти

Топенето на ледниците и разрушаването на кораловите рифове са най-тревожни според учените
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Раджендра Пачаури (вляво), ръководител на Междуправителствената експертна група по климата към ООН, и колегата му Кристофър Фийлд представиха резултатите от доклада си на 38-ата сесия на групата в японския град Йокохама.
Глобалното затопляне и увеличаването на въглеродните емисии ще повишат опасността от конфликти, гладуване, наводнения и имиграция на населението през предстоящото столетие, прогнозира доклад на ООН за климатичните промени, огласен вчера. Според заключението на експертите от организацията промените в климата на Земята ще доведат до военни конфликти, а за хората ще става все по-трудно да се борят с бедността. В документа се съобщава още, че ако бъдат оставени извън контрол, емисиите, които предизвикват парниковия ефект, могат да струват трилиони долари на правителствата. Отражението на климатичните промени ще повиши и разходите за справяне с тях и напрежението ще се увеличава успоредно с повишаването на температурите на Земята.

Най-сериозни притеснения за учените създават топенето на ледовете в Арктика, както и разрушаването на кораловите рифове. Според тях обаче климатичните промени могат сериозно да засегнат и хората. Те вече влияят на добивите от посеви, особено на пшеницата и царевицата. Според експерти те могат да намалеят значително в средата на идващото столетие. Климатичните промени са основен фактор и за едни от най-големите бедствия на планетата като суша и рекордни горещини, които от своя страна водят до сериозни хуманитарни кризи. Битката за природни ресурси като вода и енергия, както и гладът и извънредно лошото време ще създават амалгама, която ще дестабилизира света, твърдят още авторите на документа, допълвайки, че по този начин климатичните промени "ще повишат непряко риска от конфликти".

Според ръководителя на Междуправителствената експертна група по изменение на климата към ООН Раджендра Пачаури, цитиран от в. "Гардиън", строгият тон на доклада ще подтикне хората да вземат мерки. Според него заключенията на експертите трябва да дадат необходимия тласък на световните лидери за справянето с климатичните промени. Пачаури допълни, че този текст е всичко, от което ръководителите на страните по света имат нужда, за да изготвят стратегия за намаляване на емисиите на парникови газове и за защита на населението от изменението на климата.

Документът, изготвен от експертите на ООН, е в размер на 2600 страници и е дело на повече от 300 учени.

Съд забрани на Япония да лови китове

Международният наказателен съд (МНС) в Хага нареди на Япония да прекрати ежегодния антарктически лов на китове, съобщиха агенциите. Според съда програмата на Токио е търговска дейност, маскирана като научна. "Япония трябва да отмени всяко разрешение или лиценз, издаден във връзка с JARPA II (програмата за научни изследвания), и да се въздържа от отпускане на допълнителни разрешения за изпълнение на програмата", каза съдия Петер Томка. Япония заяви, че ще спази решението на МНС въпреки "дълбокото си разочарование".

Делото бе инициирано от Австралия, която обвини Токио във възползване от пролука в Закона за забраната на търговския лов на китове от 1986 г., която позволява убиването им за научни данни. Според природозащитници от 1988 г. Япония е убила повече от 10 000 кита в рамките на своята научна програма.

9
1504
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
31 Март 2014 23:46
Крайно време бе редакцията да публикува статия за доклада на ООН. Това е най-важният и тежък проблем пред който човечеството е изправено. Тази статия трябва да е на първа страница, придружена с множество анализи и мнения.
01 Април 2014 06:05
Най-сериозни притеснения за учените създават топенето на ледовете в Арктика
Само са пропуснали да уточнят че за последните две години в резултат на въпросното топене площта на арктическите ледове се е увеличила с половин Европа Учени
01 Април 2014 08:02
И това глобално затопляне работи за льошата Русия - там ще стане идеалния климат, и то - с най-големите в света запаси на сладка и незамърсена вода...!? Затова световните демократизатори вият като гладни вълци срещу Луната.
01 Април 2014 08:26
"Битката за природни ресурси като вода и енергия, както и гладът и извънредно лошото време ще създават амалгама"

И тази "амалгама" си има име!

"...заключенията на експертите трябва да дадат необходимия тласък на световните лидери за справянето с климатичните промени..."

Хайде холан, те тласък си имат, стига с тия експертни заключения?!?

"Япония е убила повече от 10 000 кита в рамките на своята научна програма..."

Редакцията?!?
Вчера бяха 15 хиляди?
Аман от учени, с научни програми!!!
01 Април 2014 09:43
Правилно са отбелязали от ООН-то, някои работи пак усложлива са пропуснали. Успоредно с наводненията и топенето на ледници ще настъпва и нов ледников период.
Америка и Европа ще бъдат най засегнати от наводнения и рекордно ниски температури и то в много близко бъдеще.
Докато първите 2 ще протичат независимо от човешката дейност, то следващите които ще изброя зависят от нас.
Изсичането на горите, ГМО, недостига на чиста питейна вода и екологично опасното добиване на шистов газ.
01 Април 2014 10:01
Защо си мислим че периодът от сравнително топло и твърде устойчиво време трябва да трае вечно? В човешката история е имало резки климатични промени и без човешка дейност
01 Април 2014 10:29
tatyana1, прочети малко по темата и ще разбереш. Точно заради такива като теб и други незапознати, трябва вестникът да публикува широко обхватни и добре написани статии по темата, да информира и образова публиката по този изключително сериозен проблем.
01 Април 2014 10:53
tatyana1
01 Април 2014 10:01
Защо си мислим че периодът от сравнително топло и твърде устойчиво време трябва да трае вечно? В човешката история е имало резки климатични промени и без човешка дейност

Факт!
Човек може да освини и взриви планетата Земя.
Факт е обаче , че и без човека на планетата Земя ще се редуват наводнения, заледявания, континенти и острови ще изчезват и ще се появяват и т.н. Така е било и така ще бъде.
01 Април 2014 12:45
Като начало трябва да се предприемат спешно няколко мерки :
- МЗГ и МОСВ никога повече да не попадат в ръцете на ДПС.
- Да се спре масовата сеч на дърва за огрев и за износ за Гърчия. В белите държави дърва за огрев се продават само , когато са отлежали 3 години на атмосферни условия, а не като тук - със зелени клонки по тях !!!
- Да се стартират масови залесявания по водосборните басейни на реките и то само и единствено със широколистна гора, а не с мъртвешки сухи борики.
- Да се изградят нови и да се довършат старите ВЕЦ съчетани с подаващи питейна вода системи и напоителни системи. Българската вода да работи за българите, а не за съседните държави.
- Минералните извори да са под особен контрол и да не се допуска да попадат в ръцете на чужди и офшорни "инвеститори".
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД