Чешкият президент Милош Земан смята, че НАТО трябва да разположи свои сили в Украйна, в случай че Русия се опита да анексира източната част на страната. |
Генералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен пък призова в статия за британския в. "Дейли Телеграф" съюзниците на алианса да отговорят на опита на Русия да "разпокъса" Европа, като отделят повече средства за отбрана. Според него "Кремъл се опитва да върне времето назад и да раздели Европа на нови сфери на влияние" и НАТО е принуден да отвърне на руската политика в Украйна. Расмусен е убеден, че никой не е заинтересован от евентуално връщане към времето на студената война. Генералният секретар на НАТО изразява готовността на пакта "да защитава всеки съюзник по всяко време". "В дългосрочен план липсата на достатъчна сигурност може да коства по-скъпо, отколкото инвестирането във военни ресурси сега", смята Расмусен.
Председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу пък заяви в интервю за германския в. "Берлинер цайтунг", че приемането на България и Румъния в ЕС през 2007 г. е било правилното решение, тъй като сега алтернативата би била двете страни да са ничия земя и под натиск от Русия. "Давам си сметка, че в двете страни много неща не са наред. Затова наблюдаваме положението там много отблизо в рамките на специално създадения за това Механизъм за сътрудничество и проверка", отбелязва той. "Каква би била алтернативата? Да оставим България и Румъния в междинната зона, в ничията земя? За да станат нестабилни подобно на други страни извън ЕС? Представете си, че Румъния и България днес не бяха част от ЕС. Най-вероятно биха били подложени на сериозен натиск от Москва", смята Барозу. Според него кризата в Украйна е най-голямото предизвикателство за сигурността на ЕС след вдигането на желязната завеса.