Катастрофално затопляне на планетата с повишение на средните температури с 4-5 градуса до 2100 г., ако не се намалят парниковите газове, прогнозират експерти. Междуправителствената експертна група за климатичните промени е подготвила доклада си, който ще бъде представен тази седмица и който препоръчва мерки за ограничаване на вредните емисии. Страните от ООН са си поставили за цел да задържат глобалното затопляне до 2 градуса над средните нива за прединдустриалната епоха, защото в противен случай затоплянето би нанесло непоправими щети на живота на планетата.
Според данните на експертите от ООН световните емисии на парникови газове нарастват и ритъмът се ускорява - при 2.2% от 2000 до 2010 г. срещу 1.3% от 1970 до 2000 г. Специалистите отбелязват, че глобалната икономическа криза от 2007-2008 временно е намалила емисиите, но не е променила тенденцията. Без съкращаване на емисиите преди 2030 г. ще е трудно да не се надхвърлят 2 градуса. Сред препоръчваните глобални мерки са увеличение три и дори четири пъти на дела на използваните нисковъглеродни енергии от възобновяеми източници, ядрена и слънчева енергия, изкопаеми източници с улавяне и складиране на въглерода. Следващите две десетилетия ще са решаващи за намаляване на емисиите в градските зони, където е съсредоточено близо 70% от потреблението на енергия.
"Докладът казва ясно какво предстои и нито едно правителство не може да се оправдае, че не е било предупредено за нуждата от силни и спешни действия", казва Боб Уорд от Института за изследване на климатичните промени в Лондонското училище по икономика и политически науки.
|
|