:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,669,561
Активни 637
Страници 12,126
За един ден 1,302,066

Кабинетът отлага реформите въпреки препоръките на ЕК

Най-голямо е забавянето в областта на образованието и осигурителната система
И тази година България ще бъде обект на остри критики от ЕК заради забавянето на реформи в ключови сектори. Въпреки препоръките на Брюксел правителството не само не бърза с преструктурирането на неработещите сфери, но и в част от тях върши точно обратното на съветите на комисията. Това личи от актуализираната национална програма за реформи за 2014 г. Документът, който се изготвя ежегодно и подлежи на оценка в Европейската комисия, бе публикуван за обществено обсъждане на сайта на финансовото министерство.

Националната програма за реформи за тази година отчита напредъка по 7 препоръки, отправени от Европейската комисия през 2013 г. Сред тях са подобряването на събираемостта на данъците и изсветляване на икономиката, реформите в пенсионната система, здравеопазването и образованието, качеството на бизнес средата, съдебната реформа и заздравяването на националните регулаторни органи. Вече стана традиция напредъкът по тях да се определя като скромен. На фона на поетите от кабинета ангажименти в препоръките на Европейската комисия тази година могат да се очакват и по-тежки квалификации.

Още отсега е ясно, че сред най-критикуваните сектори ще бъде образованието. Отдавна обещаното приемане на нов закон за училищното образование за пореден път се отлага. Според националната програма за реформи законът ще бъде приет през последното тримесечие на 2015 г. През 2016 г. ще се готвят правилници и наредби за прилагането му, а реално законът ще влезе в сила през учебната 2016-2017 г. Това няма нищо общо с графика, който България представи пред Европейската комисия през 2013 г. Тогава служебното правителство обеща законът да е приет през втората половина на 2013 г., а прилагането му да започне още от учебната 2013-2014.

В програмата за 2014 г. не фигурира и друг изрично посочен срок - влизането в сила на нови учебни програми в 40 университета. Програмите се готвят с европейско финансиране и целят да осигурят по-тясна връзка между обучение и изискванията на пазара на труда. През 2013 г. правителството обеща на Европейската комисия, че програмите ще започнат да се прилагат от учебната 2014-2015 г. За висшето образование кабинетът през 2014 се ангажира с приемането на стратегия, но няма и дума кога и дали ще има нов закон.

Нулева е годината и за очакваните от Брюксел реформи за ограничаване на ранното пенсиониране и за изравняване на пенсионната възраст при мъжете и жените. Противно на препоръките от ЕС, БСП замрази за година увеличението на възрастта за излизане в пенсия с обещанието да намери обективни критерии за промяната й. Очаква се това да бъде продължителността на живот след пенсиониране, но конкретна формула все още не е предложена. В петък социалният министър Хасан Адемов обеща до началото на септември да бъде предложено цялостно решение по този въпрос.

За "горещия картоф" - изравняването на условията за мъже и жени, социалното министерство посочва хоризонт след 2021 г. Това е годината, в която действащата до миналата година схема на увеличение с по 4 месеца на годините стаж и възраст приключва. Според програмата предстои обсъждане на мерки за ограничаване на ранното пенсиониране, но всъщност тази година БСП зави в противоположна посока, като премахна въведената от ГЕРБ възраст за работещите в отбраната. Лично лидерът на социалистите Сергей Станишев предлагаше законодателни промени за гъвкаво пенсиониране. Няма сериозни ангажименти и по отношение на инвалидните пенсии, които също редовно намират място в критиките на Брюксел. Правителството предвижда тук мерки за повишаване на контрола, докато експерти отдавна настояват тези пенсии да бъдат спрени за хората, които могат да работят.

За поредна година България вероятно няма да предприеме нищо радикално и за минималните осигурителни прагове. Още преди 2 г. Еврокомисията поиска да се преразгледа тяхното използване за изсветляване на икономиката, тъй като в кризата те оказаха "нежелани странични ефекти". Както "Сега" многократно писа, в някои сектори праговете вече са почти на нивото на средната заплата, което на практика поставя на едно равнище най-нискоквалифицирания персонал и специализираните служители. По този въпрос кабинетът дипломатично изтъква, че не налага административно ръст в секторите, където няма сключено споразумение между бизнеса и синдикатите. Това правителство е поредното, което се измъква от искането на Брюксел за мерки с оправданието, че се очаква мащабно изследване на ефекта от праговете върху заетостта. Същото беше записано и в предишната програма за реформи от служебния кабинет.

От правителството все пак признават частично негативното влияние на праговете върху три бранша. Според пилотно изследване в три региона с най-слабо икономическо развитие и най-високи нива на безработица - Северозападен, Северен Централен и Североизточен, повишението на праговете оказва негативен ефект върху заетостта в търговията, хотелиерството и ресторантьорството от 2009 г. насам. За строителството обаче се признава за дърпане назад само през критичната 2009 г.

Доста по-амбициозна в сравнение с предишни години е програмата на здравното министерство за реформи в един от най-критикуваните от Брюксел сектори. До октомври екипът на Таня Андреева обещава концепция за лекарствена политика, която трябва да въведе аптечни здравни карти за преодоляване на сегашното неравномерно разпределение на аптеките. Другата заявка е преразглеждането на медицинските стандарти за болнична и извънболнична помощ с цел да се намалят ненужните хоспитализации и да се намали разходът за болнична помощ.



.
15
4310
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
15
 Видими 
13 Април 2014 19:09
Правителството прави всичко необходимо да си ходи... Само не знам след нови избори кой ще ни управлява - ББ пс.хяса вече и се нуждае от лечение...
13 Април 2014 20:01
Задавам едно много елементарно въпросче с понижена трудност към авторката на мат'рялчето. Коя точно "реформа" препоръчана от Брюксел и Берлин не е довела до колапс и тотална разруха в съответния икономически, социален, културен и образователен сектор ??? И коя точно "реформа" за която настоява евро-германските колониални чиновничета в Брюксел, не обслужва пряко социално-икономическия и демографския геноцид над България и българите от страна на Берлин и Брюксел, и не им гарантира все по-жестока бедност и мизерия, че нещо нямам спомен за такава ???
Предварително благодаря за отговора !

13 Април 2014 20:13
Това ЕС само ни се бърка в работите, като че не знаем и сами как да се оправим. Те да дадат пари, ние акъл си имаме, техния сбъркан не ни трябва.
13 Април 2014 20:18
Г-жа Петрова
можете ли да обясните какво е това
ранно пенсиониране и как точно е формулирано
в препоръките за да има някаква тежест във
Вашите писания
13 Април 2014 20:46
като че не знаем и сами как да се оправим


Голямо "оправяне"....
Помним ви как фалирате при Виденов и Луканов....
13 Април 2014 21:25
То от реформи я докарахме под кривата круша. Кой е казал, че нещо добро като работи за Германия, е добро и за шоплука. Ние предпочитаме криви краставици, че са по-евтини, а тия от ЕС ни забраняват. После ние най-бедни, що сме си дали парите за скъпи краставици.
13 Април 2014 22:14
Ало, Драги Медии,
Какво означава, " Кабинетът отлага реформите" ???...
Сега ли сетихте, че в това Управление не се говори за реформи,
сега ли сетихте, че те са предвидени за следващият мандат на този "кабинет" ?...
Изобщо, сега ли сетихте /безплатно/,
за какво става дума в системата ни за общ живот в модерно Общество ???...
13 Април 2014 22:16
Поредната плоско манипулативна статия, съчинена без връзка с нормалноста. Законът за училищното образовани се отлагал, а служебното правителство обещало да се приеме 2014г., не се вдигал прагът за пенсиониране, минималният осигурителен доход пречел, дрън, дрън, дрън. Както е писал колегата Дао , коя реформа препоръчана от ЕК ни е донесла добро....
Не че съм учуден от тона, стила и съдържанието на статията.
13 Април 2014 22:30
Бсп, Дпс, Ндсв, Герб са партии на статуквото! Долу!!!!
14 Април 2014 01:17
Лицето дао е казал каквото трябва. Но оглупяването е необратимо... за България...
... две поколения простотия - няма път назад.
14 Април 2014 04:48
Повече реформи... Направо се изприщвам, когато чуя това словосъчетание.

Кой къде минал, видял, казал – все това повтаря: „За да се оправи България, трябват повече реформи”…

Хубаво, бе, джанъм, една кола все в сервиза ли трябва да седи, да я ремонтират и тунинговат, за да се движи по-добре, по-бързо, по-удобно?

Кога бяха последните реформи в тия държави, на които викаме „бели”?

Британците станаха ли република? САЩ въведоха ли многопартийна система? Китай махнаха ли комунистическата партия?

Къде ПОСТОЯННИТЕ реформи са довели до някакъв успех?

Логиката на живота е консервативна – което е успешно, не се помръдва.

Методът „проба – грешка” не е постоянен стил на живот. Защото е постоянно грешене и постоянна промяна на ситуацията. Но резултат… Няма!

Вижте здравеопазването. Що „реформи” се проведоха и… Какво стана?

Ами… Нищо! Пари няма, гражданите доплащат, лекарите се оплакват и бягат, сестрите напускат, болните мрат…

Обаче – всеки нов министър за нови реформи говори…

Образованието. Все реформи… И упадък… Децата стават все по-неграмотни, немотивирани, изпростяващи…

Както и възрастните, впрочем. Реформи в културата… И я затворихме в обръча стриптийз, чалга, тъпанарщина…

Сигурността…

Икономиката…

Външната политика…

Транспорт…

Всичко!

Зад мантрата „реформи” се опитват да скрият нищонеправенето и всичкоговоренето…

А животът е много, много консервативно нещо. Промени в него стават изключително рядко – през векове. И обикновено се стига до реформиране само на езика.

Френската революция помете феодализма. И, вместо феодали, властта беше взета от богатите буржоа. Промените само в названието на класата. Същността се запази.

ВОСР. На власт болшевиките. Промените за нормалните хора – само в думите.

Реставрация. Нови думи – старото съдържание…

А реформи няма. Има приказки за реформи. И заблуда за баламите. За публиката. За тълпата…

Та – като чуете сега как някои кандидат за нещо си говори как ще реформира… Гасете телевизора, обръщайте страницата, сменяйте станцията… Просто ви лъже…

Реформи ли?

Хубаво размътване. А най-добре се лови риба… Да, на теория знаем…
-----------------------
Сайтът на Генек

14 Април 2014 06:53
Животът се променя ,променят се и неговите системи,в т.ч. образованието и социалното осигуряване.Ние вече преживяхме много промени,някои адекватни с житейските нужди,други - не.Не може ,обаче, всяка година да се правят реформи.Никой не прави основен ремонт на жилището си всяка година.Така е в държавата.Ако нямаш пари - не започваш да разваляш.
14 Април 2014 13:34
Абе какви реформи бълнувате, да паднем от власт ли искате?...
14 Април 2014 17:25
Трябва да се реформираме! И, докато не изчезне и последния българин, никакво спиране на реформите.
25 години НЕ стигат
14 Април 2014 18:26
Реформи??Тъпотии!Нали за това сме на това деридже!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД