:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,686,853
Активни 727
Страници 29,418
За един ден 1,302,066

БНБ отчете срив на чуждите инвестиции за първите два месеца на 2014 г.

Статистиката отбеляза сериозен спад и при износа през януари и февруари
Сериозен срив на чуждите инвестиции в България през февруари отчете вчера БНБ. Тогава у нас са влезли едва 41.3 млн. евро. Това е със 72.9% по-малко в сравнение със 152.5 млн. евро през миналия февруари. Инвестициите са значително по-скромни и в сравнение с коригираните и завишени нагоре данни за януари, когато бяха отчетени 72.8 млн. евро. Така за януари и февруари у нас са влезли общо 114.1 млн. евро. В сравнение с първите два месеца на миналата година, когато инвестициите са били 223.3 млн. евро, намалението е с 48.9%.

Това ясно показва, че тенденцията за свиване на чуждестранните инвестиции се задълбочава. За цялата минала година в страната ни влязоха 1.229 млрд. евро - със 17% по-малко спрямо 1.481 млрд. евро през 2012 г. Според едно от последните проучвания на Българската агенция за инвестиции чуждите компании разпознават страната ни, но я заобикалят. Непрекъснатите нападки към големи външни инвеститори - индустриални предприятия и търговски вериги, както и натискът срещу ЕРП-тата със сигурност засилват тревожната картина и карат потенциалните инвеститори да са предпазливи.

На фона на започналия растеж в Европейския съюз данните за България стават все по-притеснителни. Според управляващите оживлението на европейската икономика, инвестициите, износът и вътрешното потребление ще доведат до по-висок растеж и у нас. Последната бизнес анкета на НСИ, за която "Сега" писа в събота, показа, че фирмите от индустрията смятат да намалят инвестициите си с 6%. Особено притеснителни са данните за частния сектор, който очаква да намали вложенията си за дълготрайни активи с 15.3%.

Изненадващо през януари и февруари статистиката отчете и сериозен спад на износа - с 5.9% общо за двата месеца в сравнение с година по-рано. Особено драстичен е спадът в експорта към т.нар. трети страни - с цели 14.2%. Засега няма и особено оживление при вътрешното потребление.

Данните рязко контрастират с изявленията на министъра на икономиката Драгомир Стойнев, който на няколко пъти декларира, че в Министерството на икономиката се разглеждат куп предложения на големи инвеститори за милиарди левове. "Работим по 33 проекта на стойност 2.2 млрд. лв., по които ще бъдат разкрити около 7100 нови работни места", заяви министърът миналата седмица. И допълни, че 6 от тях били за заводи. Става въпрос за инвеститори, поискали да получат т.н. клас А и съответно - облекчения от държавата.

На запитване на "Сега" кои са новите проекти, по които експертите на Стойнев работят, от ведомството обясниха, че от 2011 г. до момента са сертифицирани 34 проекта, които са свързани с различни видове производства, логистични паркове, болница, складови бази и др. В процес на сертифициране били 14 нови проекта за аутсорсинг, индустриални зони, машиностроене и електротехника, транспорт и логистика, ИТ, строителство.

За десетки нови проекти от месеци насам говори и вицепремиерът Даниела Бобева. По думите й спадът на вложенията и свежите пари са най-големият проблем в икономиката на страната. "Правителството очаква 22 големи инвестиционни проекта за 1.7 млрд. лв. и 7 хиляди работни места. Да се надяваме, че дори малка част да се реализират, ще допринесат за икономическия растеж", каза Бобева на последната среща между бизнеса и правителството.

Част от големите проекти, които се изпълняват в момента, са свързани с модернизацията на ски фабриката в Чепеларе, на ремонтната база за самолети в София и др. Сред най-големите проекти, получили сертификат през 2012 г., е модернизацията на една от инсталациите в завода на "Девня Цимент", за която ще бъдат вложени 325 млн. лв. В края на същата година със сертификат за голям инвеститор се сдобива и търговищката "Тракия Глас България", която работи по проект за 298.8 млн. лв. Оттогава насам сертифицираните проекти са по-скромни. До февруари 2014 г. големите инвеститори са били 4, като най-голямото вложение е за 49.2 млн. лв. на "ЛУКойл Нефтохим" за изграждане на комплекс за преработка на тежки остатъци.
22
4031
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
22
 Видими 
14 Април 2014 19:45
Непрекъснатите нападки към големи външни инвеститори - индустриални предприятия и търговски вериги, както и натискът срещу ЕРП-тата със сигурност засилват тревожната картина и карат потенциалните инвеститори да са предпазливи.



14 Април 2014 19:51
Не ни трябват чужди инвестиции, Правителството ще инвестира. А чуждите инвеститори да ги гоним - първо ЕРП, после търговските вериги, после и другите! От Русия като се изтеглиха $150 млрд., да не би да им е зле?
14 Април 2014 20:58
Нищу, къто влязнем у Митническия Съветски Съюз, всичко щъ съ упраи...
14 Април 2014 21:26
Такива инвеститори не ни и трябват. Ограбват българите, а изнасят печалбите в чужбина. Да инвестира държавата, всяко министерство да си построи по един завод, администрацията да се хване на работа в цеховете и сме се оправили за две -три години. Министър-председателят да търси пазари и да отговаря за пласмента. Всяко министерство да си избере отрасъл, например спортното може да пройзвежда гуменки, здравното-подлоги, образователното- чинове, тебешир, показалки и т. н.
14 Април 2014 21:32
Че кой иска да инвесртира в страна управлявана от Д. Пеевски и П.Орешарски, където вески ден обещатават национализация за народното благо?
14 Април 2014 21:32
Не ни трябват чужди инвестиции, Правителството ще инвестира


Какво да инвестира правителството като всеки три месеца трябва да взима нов заем от по няколко милиарда?

Но виж, правителствени инвестиции във фирмите на Д. Пеевски и верните другари са супер, това го знаем.
14 Април 2014 22:54
БНБ каза!! . А какво казаха опорните точки ???
14 Април 2014 23:04
Това ясно показва, че тенденцията за свиване на чуждестранните инвестиции се задълбочава.

Да си го кажем по простичко, щото се обичаме!
Обичаме си Бочко, обичат си го и навънь и се дърпат от тройната!
Тва за февруари, той малко къс, ама сигурно и за марта шъй тъй! Нема начин!
И за мекия Април...
Да!
Нъл тъй Другар /манерка/?
Бих добавил и още при това с конкретика, но при такива случаи получавам разни нишани от сорта и други завършващи в крайна сметка с Аляска / в Новосибирск съм ходил преди доста време и затова ми доставят разнообразие гачи/.
14 Април 2014 23:34
Спряха да строят ветрени и волтаични паркове като хиени на мърша, няма лошо!
14 Април 2014 23:46
Другарю Манерков ,бихте ли ни посочил какво точно произвеждат ЕРП- тета и търговските вериги?И какво точно са инвестирали?
Контрол на търговията и разплащанията на стоки и енергия произведени от други може да го вършат и български фирми,дори и държавни такива!
На мен ми е интересно има ли ръст или спад на инвестиции в производството материални стоки.
14 Април 2014 23:58
Е нормален човек ще си инвестира ли парите в държава, управлявана от нещо като по-мазна версия на севернокорейски диктатор?
15 Април 2014 02:58
Соросоидни лъжи! Всички знаем, че жить стало хорошее, жить стало веселее, и скоро от чешмите ще бликне мед и масло!

Ура, другаре, за окончателната победа на най-справедливата власт, и вярвайте само на Дудука!
15 Април 2014 05:42
Инвестира, който иска. Насила хубост не става. И защо инвестициите са все в енергетика,банки и търговски вериги, а не в производството?
15 Април 2014 07:51
Чуждите инвестиции не са критерий, а изобщо инвестициите и растежа на икономиката. И не е вярно, че Европа се съвзема от кризата. Растежът е само в някои страни и то съмнителен, а безработицата като цяло остава висока, инфлацията ниска въпреки опитите да се достигнат 2%. Това говори много.
Колкото да лъжите и бодряшките изказвания, от тези тарикати не може да се очаква друго. България е една Бананова република която я водят към фалит за пореден път. Преди това ще разграбят енергетиката както си знаят. Освен това фалшиви чужди инвеститори от офшорни зони зад които стоят ограбените пари на народа не са най-доброто. Те идват защото техните хора са на власт и им разчистват терена от конкуренция. Държавата и законите се ползват за тази цел като бухалка и червено килимче.
15 Април 2014 07:56
Инвестициите намаляват, спират ни еврофондовете...
Личи си че пак управляват комунистите...
15 Април 2014 08:11
Лошо няма, важното е, че Крим е наш, че Украйна гори, че се реиндустриализираме и че най-верните ни хора отиват да превземат Брюксел отвътре!
15 Април 2014 08:21
Напълно логично! Над 60% от прехвалените "огромни инвестиции" по време на Тройната,бяха в строителството на хотели по планини и море и в "зелени" централи! Това бяха в по-голямата си част пари откраднати /заменки, приватизации/,изнесени,препрани и обратно донесени като "чуждестранни инвестиции"! и в този инвестиционен "бум" бяха ангажирани най-малко 250000 души! да,ама сега 500 хотела са обявени за продажба,а за нови вече не остана място,пък и зелените са много активни! За липса на наистина ЧУЖДЕСТРАННИ инвестиции,встатията е достатъчно добре обяснено! Срахувам се,че в обещанието на вожда от Позитано за нови 250000 работни места,думата "открият",може да се замени със "закрият"!
15 Април 2014 09:15
Какви чужди инвеститори, какви пет лева? Ако идват тук то е да източват БВП.......
Какво беше ползата за България от чуждите инвеститори в строителния бум преди 5 години??
Препраха си паретата и сега сисяндокуз хотелчета стоят празни........ БВП йок....
Мерси от такива инвеститори, каквото можеше да се застрои, се застрои.....
15 Април 2014 09:21
Правителството очаква големи инвеститори и проекти, а инвеститорите или не са чували за това, или изчакват някое друго правителство ...
Щото към момента май единствената голяма инвестиция, дето и на орешара не му харесва ама кво да правиш, е комплекса на карадере, което е доста лековато.
Изобщо, картинката е от ясна , по-ясна - корабът потъва нормално и по график, под вещото ръководство на партията и на присъдружната организация - бесепе.
15 Април 2014 09:23
neznaiko_2011
нека аз да отговоря. Производството е стратегичски отрасъл и много важно бе да се запази в български ръце. Затова и Ал.Томов спасява Кремиковци а Н.Банев - Полимери. Печалбите остават в България и работниците получават близки до европейските заплати. С умиление си спомням как портиерът на Полимери подари един Майбах на Банев на връх световната криза, за да може вторият да слезе от частния си неикономичен самолет!
Банките също бяха приоритетен отрасъл под грижата на В. Йосифов /Първа Частна/ и З. Захариев / Славяни/ и др. Само че НАТО‌ и ЕС‌ ограбиха спестяванията на българите и някак си отрасълът загуби приоритета си. Само държавата разполагаща с богатите фондове на индустриалните предприятия има пари и затова си държи парите в български банки с български банкер/к/и - Цв. Бориславова и Цв. Василев.
Въпреки че не е приоритетен отрасъл, сега ще се бие и шута на Лидъла защото зарибява пенсионерите с ниски цени и си позволи да предизвика първия бой за храни след Виденовата зима. След Лафка ще има и монополна верига Дюкянче, която нямя да си позволява да унижава пенсионерите с ниски цени.
15 Април 2014 14:06
pilosop i Питащият,
Аз и това не мога да разбера. Идва да кажем австриецът и започва да работи чинно чинно следвайки всички възможни закони. Така е година, две, обаче като види, че служителите му могат да са с 50% надолу като бройка, да взимат същите заплати като в началото и да вършат двойна работа, преминава към българския модел. Като види, че няма смисъл да се товари да спазва закони, започва да ги заобикаля, а ако случайно го хванат с един рушвет си е оправил работата. Та седнали сега да се оплакват от натиск. Какъв точно, че някой съблюдава за спазването на законите?! Или че държавата предприема законови промени?
17 Април 2014 00:29
БНБ отчете срив на чуждите инвестиции за първите два месеца на 2014 г.


Е нормален човек ще си инвестира ли парите в държава, управлявана от нещо като по-мазна версия на севернокорейски диктатор?


Правилното питане е:

Е нормален човек ще си инвестира ли парите в държава, която участва в задвижен НАТО-проект да бъде натирена демократично като фронтова държава?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД