:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,676,480
Активни 773
Страници 19,045
За един ден 1,302,066

Всеки втори с ипотечен заем е заблуден за лихвата

Една трета от длъжниците не планират предсрочно погасяване въпреки промените в закона
Голяма част от кредитополучателите не са наясно как се формира лихвата по ипотечния им кредит. Това показва проучване на финансовия портал "Моите пари". Според резултатите от него въпреки шума около промените в Закона за потребителския кредит българите продължават да не са наясно с условията на банките и с клаузите, записани в договорите им.

46% от ползващите ипотечен кредит не знаят как е образувана лихвата по него. 44% от длъжниците мислят, че тяхната лихва е фиксирана за целия период на кредита. Всъщност продукт с фиксирана лихва за пълния срок на заема изобщо не се предлага, обясни вчера Деян Василев, управител на "Моите пари". Допускаме, че неразбирането е резултат на объркване у потребителите, тъй като към момента такива условия се предлагат само за определена част от срока, обясняват от финансовия портал. 58% от хората, които в момента нямат жилищен кредит, също биха избрали заем с фиксирана лихва за целия срок на договора. Такива условия обаче няма и не са се предлагали от банките.

За 1/3 от участвалите в анкетата, които не ползват ипотечен кредит, начинът на формиране е без значение, ако е достатъчно ясно обяснен, и лихвата може да се прогнозира. Само 23% са направили избора си за заема, като са сравнявали различните ГПР-та - годишния процент на разходите, който всъщност показва всички разноски по заема: лихва, такси, комисиони, застраховки.

Една трета от анкетираните ипотечни длъжници не са впечатлени от промените в Закона за потребителския кредит и не планират рефинансиране или предсрочно погасяване на заем.

При хората, които възнамеряват да теглят ипотечен кредит, се оформят две равно полярни групи. 39% смятат, че промените в закона няма да окажат влияние върху атрактивността на офертите, но също 39% са на обратното мнение. От "Моите пари" напомниха, че когато човек реши да търси рефинансиране на ипотечен заем, трябва добре да си направи сметката за всички разходи по отпускане на новия кредит.

"Промените в закона ще доведат до по-голяма конкуренция между банките", коментира Деян Василев. Той прогнозира, че ще последва подобряване на офертите към платежоспособни клиенти с официални доходи, които не търсят максимално финансиране. "При отпадането на таксата за предсрочно погасяване част от хората ще погасят по-рано заема и общото портфолио на кредитите може да падне като цяло", обясни още Василев.

Два основни фактора влияят на избора на клиентите за ипотечен кредит - 27% се влияят от промоциите, а 26% се спират на банка, която е известна и голяма. 67% от анкетираните твърдят, че не са пропускали вноски по заема си. 16% сочат просрочия до 1 месец, което на практика е редовно обслужван кредит. Също 16% са хората, които признават, че са допускали закъснения над месец.



7
3209
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
15 Април 2014 20:04
***
16 Април 2014 07:46
Т.е. всеки втори го е мързяло да си чете договора.
16 Април 2014 09:26
Потребителят винаги е съзнателно объркван от доставчика. Това е политика на банките.
16 Април 2014 09:39
c_chobanin

Защо тогава не ходят да теглят кредити в Европа, като лихвите са по-ниски? Или само да чешем езиците с клишета...

А и друго е интересно - теглиш кредит, а не знаеш какви са ти условията... Ами чети, питай. И дори и да е прозрачно изчислението и от пазарен лихвен процент да се смята лихвата, това няма да смъкне сумата на вноските.
16 Април 2014 13:13
До Светльо...
16 Април 2014 13:18
Как ще получиш ипотечен кредит в Европа, след като активите ти са в България...И въпросът не е дали четеш или не четеш условията в договора, а дали тези условия така поставени са законни според европейското законодателство.
Остава и въпросът, защо оценката на имота, дадена от оценителя (посочен от самата банка) е в пъти завишена и защо банката отказва да носи каквато и да е отговорност за това.
16 Април 2014 17:16
Да се живее на кредит, пък бил той и ипотечен не е особено разумно за хора с трудно предсказуеми доходи.
А банката си е банка - ако има как и две коже ще смъкне.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД