:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,686,220
Активни 768
Страници 28,785
За един ден 1,302,066
Парадокси на аршина

Объркан съм, някой може ли да ми помогне?

***
Объркан съм. Преди няколко седмици на Запад ни казваха, че окупирането на правителствени сгради в Украйна е нещо хубаво, че хората, които го правят, са "продемократични" протестиращи - тъй ги наричаха политическите ни лидери и журналистическият ни елит. Правителството на САЩ предупреди украинските власти да не употребяват сила срещу "продемократичните" протестиращи, независимо от снимките, показващи някои от тях като неонацисти, замерящи полицията с коктейли "Молотов", рушащи статуи и палещи сгради.

Няколко седмици по-късно ни се казва, че хората, окупиращи правителствени сгради в Украйна, не са "продемократични" протестиращи, а наопаки -"терористи" и "сепаратисти". Защо окупацията на правителствени сгради в Украйна бе много хубаво нещо през януари, а много лошо през април? Защо употребата на сила от властите срещу протестиращите бе абсолютно неприемлива през януари, а е приемлива сега? Повтарям: Объркан съм. Някой може ли да ми помогне?

Антиправителствени протестиращи в Украйна през зимата бяха посетени от видни западни политици, вкл. сенатор Джон Маккейн и Виктория Нюланд от ДД, те раздаваха курабийки. В много западноевропейски страни имаше антиправителствени протести през последните седмици, които обаче не получиха подобна подкрепа, нито от подобни политически лица, нито от именитите западни журналисти. Протестиращите пък не получиха курабийки от чиновниците от ДД на САЩ. Ако бяха тъй ревностни защитници на антиправителствените протести в Европа и ги считаха за най-същинската форма на "демокрация", не трябваше ли Маккейн и Нюланд да покажат солидарност и с протестиращите в Мадрид, Рим, Атина и Париж? Объркан съм. Някой може ли да ми помогне?

Гледах преди няколко седмици интервю с Джон Кери, който каза: "Не можеш просто да нахлуеш в чужда страна под фалшив претекст единствено с оглед на собствените интереси." Аз обаче си спомням, че САЩ правеха тъкмо това неведнъж през последните 20 години. Да не би погрешно да си спомням, че "Ирак притежава ОМП"? Сънувах ли през 2002-3, когато политици и "експерти" неоконсерватори бяха всеки ден на екран, за да нареждат на плебеите, че трябва да воюваме с Ирак, заради заплахата от смъртоносния арсенал на Саддам? Защо демократичният референдум в Крим за завръщане на полуострова в границите на Русия се счита за по-лош от бруталната, убийствена инвазия в Ирак, която доведе до смъртта на близо милион души? Объркан съм. Някой може ли да ми помогне?

Според някои твърде загрижени западни политици и "експерти" журналисти Кримският референдум е невалиден, заради условията на "военна окупация". Аз обаче наскоро гледах репортаж от изборите в Афганистан, проведени в условията на военна окупация. Приветствани от западни лидери - Генсекът на НАТО Андерс Фог Расмусен, като "исторически момент за Афганистан" и голям успех за "демокрацията". Защо Кримският вот бива отхвърлен, а Афганистанският - приветстван? Объркан съм. Някой може ли да ми помогне?

Ситуацията в Сирия също е смущаваща. Казваха ни - и продължават да ни казват - че радикалните ислямски терористични групи са най-голямата заплаха за нашия мир, сигурност и "начин на живот"; че Ал-Кайда и други подобни групировки трябва да бъдат унищожени; че трябва да обявим безмилостна "война срещу терора", срещу тях. Въпреки това нашите лидери подкрепиха подобни групи в Сирия във войната им срещу едно светско правителство, уважаващо правата на религиозните малцинства, включително и на християните. Когато бомбите на Ал-Кайда и нейните подорганизации избухваха в Сирия и убиваха невинни нямаше заклеймяване. Заклеймявано бе единствено светското правителство, сражаващо се с радикални ислямисти, което нашите лидери и именити журналисти отчаяно искаха да свалят. Объркан съм. Някой може ли да ми помогне?

Стигнахме и до правата на гейовете. Казват ни, че Русия е лоша и изостанала страна - заради закона срещу хомосексуалната пропаганда сред непълнолетните. И пак - нашите лидери, бойкотирали Зимната Олимпиада в Сочи заради този закон, посетиха държави от Залива, където хомосексуалистите биват затваряни и дори екзекутирани, без да споменават за правата на гейовете. Не мислите ли, че хвърлянето в затвор и екзекутирането на гейове е къде по-лошо от закон срещу хомосексуалната пропаганда сред непълнолетни? Защо, ако са истински загрижени за гей-правата, нашите лидери нападат Русия, а не страните, които ги затварят и екзекутират? Объркан съм. Някой може ли да ми помогне?

В множество статии из вестниците ни се казваше, че унгарската ултранационалистическа партия "Йобик" е много лоша и възходът й предизвиква големи тревоги, въпреки че тя дори не е част от управлението. Неонацисти и ултранационалисти обаче участват в новото правителство на Украйна, което нашите западни лидери ентусиазирано подкрепят и тези крайнодесни групи играха ключова роля в свалянето на демократично избраното украинско правителство през февруари, чрез "революция", приветствана от Запада. Защо ултранационалистите и крайнодесните в Унгария са неприемливи, а в Украйна - много приемливи? Объркан съм. Някой може ли да ми помогне?

Казват ни, че Русия е агресивна, империалистическа сила, а НАТО загрижен да се противопостави на руската "заплаха". Аз обаче погледнах наскоро световната карта и намерих много страни в близост (дори граничещи) до Русия, които са в НАТО - военния съюз на САЩ, бомбардирал и атакувал много страни през последните 15 г. Не успях да открия никакви страни в близост до Америка, които да са част от руски военен съюз. Нито пък има руски военни бази или ракетни установки в страни граничещи или в близост до САЩ. Въпреки това ни казват, че Русия е "агресор".

Объркан съм. Някой може ли да ми помогне?
14
12112
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
21 Април 2014 20:39
!
Ми всички сме така - объркани.
21 Април 2014 20:57
Това не е за 'После', а си е за 'Наблюдател'.
Ето го Нийл Кларк в 'Broken Ukraine' Натисни тук
Добре е, че има журналисти като мистър Кларк да казват истината
21 Април 2014 21:25
Това не е за 'После', а си е за 'Наблюдател'.


За автора - .
21 Април 2014 21:30
За да не се объркваме, е добре в началото на втората студена война /ВСтВ/да си припомним някои основни положения от предишната. Според днешни СМИ, президентът Обама ги е формулирал така: концепцията от "дългата телеграма" на Джордж Кенън плюс активното привличане и на Китай за натиск върху Русия.

Второто е изцяло съобразено с логиката на ВСтВ - тя беше подготвена и обявена от Запада след като президентът Путин обяви плана си създаване на Евразийски съюз. Дали КНР ще оправдае очакванията на г-н Обама, дълбоко се съмнявам. По-скоро не. Понастоящем Русия и Китай нямат никакви противоречия, а същевременно имат значителни общи интереси и развиващо се сътрудничество. Ще припомня, че противопоставянето им по време на ПСтВ не се дължеше на смехотворните "териториални" претенции по фарватера на две далекоизточни реки, а на претенциите на СССР след Сталин да играе ролята на единствена антиимпериалистическа сила /"хегемонизъм"/, както и да се намесва в работите на ККП /"ревизионизъм"/. Това отдавна е минало.

За мен лично е по-интересен друг момент от "дългата телеграма" - изострянето на социалната борба в западните страни и значителните отстъпки на властите пред хората и в двата противопоставящи се лагера. Искрено се надявам тези процеси да се активизират и през настоящата студена война, защото политическите и социалните системи на днешния капитализъм са безкрайно по-реакционни и ретроградни от онези в края на ПСтВ.
Накратко, да не се объркваме, а да използваме възможностите на новата студена война!
22 Април 2014 00:08
Когда Кларка спросили почему он не опубликовал эту статью в The Guardian, а в RT, он ответил:

"А знаете, в нашей свободной прессе не все можно опубликовать. Вы можете, конечно, написать статью, в которой сказано, что-нибудь хорошее о России, что она в каком-нибудь вопросе права, но обязательно потом надо дописать, что во всех остальных вопросах она безусловно ошибается или создает проблемы. " (цитирую по памяти из интервью, может есть неточности)
22 Април 2014 00:42
YowzaНатисни тукОбъркан съм, някой може ли да ми помогне?

Автор: Нийл Кларк
Объркан съм. Преди няколко седмици на Запад ни казваха, че окупирането на .....................
писано от Yowza
22 Април 2014 01:05

Neglasuvacht
22 Апр 2014 00:42

Е, и?
22 Април 2014 10:15
Да,тази статия не е за ПОСЛЕ.
Дали е грешка или....
22 Април 2014 11:39
22 Април 2014 22:54
Сякаш авторът чете редовно форума на в-к Сега.
25 Април 2014 14:28
Автора е пропуснал още едно съществено объркване. Когато Рамбо помагаше на талибаните в Авганистан през 80те тия бяха борци за свобода, права и прочие а сега същите са са световна заплаха....
03 Май 2014 21:26
Протестите в Атина и Париж са със съвсем друга идея, докато в Украйна са за коренна промяна и скъсване със съветското. На Запад протестите се водят в доказали се демократични държави, стабилни, където няма нужда от чужда намеса, защото там държавата е на мястото си отдавна и мафията не е на такова ниво на каквото беше в Украйна преди и по време на Янукович. Другото, което е на Запад полицията не стреля по протестите срещу хората, въпреки че и там се използват Молотов и павета. Второ не виждам защо трябва да се оправдава военната интервенция на САЩ или на която и да е чужда държава, всеки знае, че войната е гадно нещо, анти християнско и нечовешко. В Сирия Башар Асад използва химическо оръжие и двата лагера са виновни, въпросът е кой за какво се бори там. Докато за неонацистите тях ги има и в Русия и то не малко, а за хомо правата и педофилията не мисля, че пак трябва да поствам статията със статистиката и проучванията ми.
03 Май 2014 21:29
Всъщност ето я статията ми със статистиката и проучванията ми за педофилските скандали в Русия с известни руски културни бичности, депутати и кметове, показва също вярванията на обикновения руснак и ефективността на съдебната система. Сравнения на съотношенията убийства, изнасилвания на 1000 човека спрямо държавите от ЕС, не се чудете в Русия са в пъти повече Натисни тук http://tomekki.blog.bg/politika/2014/04/26/pravoslaven-li-e-rusnakyt-mitove-za-rusiia.1260089
03 Май 2014 21:31
Аз на друго се чудя, ама нейсе.

Можете ли да помогнете на автора, който е объркан?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД