:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,677,558
Активни 802
Страници 20,123
За един ден 1,302,066

Търговските вериги са вкарали в хазната допълнително 1 милиард лева от ДДС

Според хипермаркетите 72% от стоките, продавани в тях, са български
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Делът на 10-те най-големи търговски вериги по приходи от продажби е над 32%.
Навлизането на големите търговски вериги у нас е "изсветлило" оборотите от търговията на дребно. Това показва проучване на Института за пазарна икономика (ИПИ) за навлизането на новите форми на търговия у нас в периода 2004 - 2013 г. Ефектът от това изсветляване се оценява на 5 милиарда лева. В резултат на това веригите са вкарали в хазната допълнителни 1 милиард лева от ДДС за същия период.

Според авторите на анализа е много трудно да се защити твърдението, че големите вериги продават основно вносни стоки. На база на данни от Сдружението за модерна търговия, което защитава интересите на хипермаркетите, ИПИ изчислява, че 72% от продадените стоки в десетте най-големи вериги у нас са от български производители. В цели продуктови групи българското производство е абсолютен монополист или държи значителен пазарен дял. Такива са например охладено и замразено пилешко месо, бяло саламурено сирене, кашкавал, лютеница.

Данните са своеобразна реакция на натиска върху големите търговски вериги в последната година. През миналата седмица Народното събрание прие на първо четене и промени в Закона за защита на конкуренцията. Според поправките големите търговски вериги вече ще трябва да обявяват договорите си с всеки един производител. Комисията за защита на конкуренцията пък трябва да одобрява контрактите и общите условия. Поправките целят да прекратят нелоялни търговски практики, от които отдавна се оплакват доставчици и производители. Такива са липсата на писмени договори, прехвърляне на търговски риск, изменения на договори със задна дата. Тогава от хипермаркетите коментираха, че намесата в договорите ще доведе до поскъпване на стоките и ще ги стимулира да увеличат вноса.

Според Сдружението за модерна търговия големите вериги държат около една трета от пазара на дребно на хранителни стоки. Това се потвърждава и от анализа на ИПИ. От 2007 до 2013 г. делът на 10-те най-големи вериги по приходи от продажби се повишава от 26.8 на 32.2%. По различни оценки делът на всички големи търговски вериги в общия оборот на дребно към 2013 г. е между 37 и 45%. В изследването на института се твърди, че с големия дял български стоки хипермаркетите насърчават българското промишлено производство на храни. Дребните производители от своя страна би трябвало да се сдружават, за да отговорят на изискванията за качество и обеми.

В анализа са цитирани и данни на GfK, според които през 2009 г. хипермаркетите, без дискаунтърите и магазините кеш&кери, са заемали 8% пазарен дял. През 2013 г. те вече са удвоили дела си. В същото време делът на малките квартални магазини е паднал от 39 на 27%. Интересен факт е, че в периода от 2006 до 2012 г. има сериозно увеличение на броя на специализираните магазини за храни. Ръстът на магазинчетата за плодове и зеленчуци е 67%, за месо и месни произведения - 28%, за риба - 23%. Според анализаторите това говори, че в определени сегменти на пресните храни модерната търговия не успява да задоволи потребителското търсене, както и че част от производителите се насочват към реализация на продукцията си в собствени магазини.



ОЩЕ ЕФЕКТИ

Данъчните ефекти от работата на веригите не са само в ДДС, сочи изследването. От 2007 г. досега 10-те най-големи търговци с храни са внесли близо 475 млн. лв. данъци и осигуровки върху възнагражденията на служителите си. Към тях трябва да се прибавят и приблизително 78 млн. лв. корпоративни. Кумулативният ефект върху фиска от внесените преки и косвени данъци от тези десет вериги и от изсветляването на част от търговията с храни за периода 2007-2013 г. се изчислява приблизително на 1.93 млрд. лв., или 1.3% от данъчно-осигурителните приходи в консолидираната фискална програма за същия период. В десетте вериги работят 6 процента от всички заети в сектора на търговията - над 23 000 души. Техните заплати са с 38% по-високи от средните за сектора.

33
3502
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
33
 Видими 
22 Април 2014 21:33
Вкарвали 1 милиард от ДДС - тия чуват ли се какви ги плещят? Тези пари ги вземат от нас обикновените, българи и ги дават на държавата. С една дума внасяме ги ние, независимо къде ще пазаруваме.
Нека се похвалят с внесения данък печалба, ама и те горките, сигурно работят на загуба.
22 Април 2014 21:36
И аз това щях да питам - откъде(от кого) ли са взети тези пари???
22 Април 2014 21:49
Статията е непълна.
Не се разбира какъв е хонорара на
Института на
Посредствените
Икономисти
за поръчаното изследване...
22 Април 2014 21:49
Явно държавата е толкоз у ред, че се радва на неукрито, неоткраднато ДДС.
22 Април 2014 21:49
На база на данни от Сдружението за модерна търговия, което защитава интересите на хипермаркетите, ИПИ изчислява, че 72% от продадените стоки в десетте най-големи вериги у нас са от български производители.

Сдружението подава данни,ИПИ-то може би ги анализира и ги потвърждава. Това се нарича кооперация.
22 Април 2014 22:31
Нямаше да е зле, ако в редакцията Ви се намираше по някоя и друга стара снимка от "Произведено в България" преди 10-12 години, да си спомнят читателите на какъв хал бяха родните производители, когато веригите не са били фактор, а търговията се въртеше на Илиянци и др. борси. С две думи, когато е имало възможно най-оптималните, бихме казали "перфектните" условия за развитие. Няколко винзавода, няколко оцелели консервени завода и месокомбината със старото си производство и по няколко лъскави продукта на първите приватизирани фабрики като Република-Своге и Малчика-София изчерпваха целия хранителен асортимент на изложбата. Днес да влезнеш в Кауфланд Младост, само на първите 20 стелажа отдясно на входа ще намериш 20 пъти повече български хранителни стоки, отколкото по тогавашните изложби - витрини на родната индустрия в НДК. Да не говорим какви пазари на нетрадиционни стоки отвори чуждата конкуренция, на който после българският прозводител се намърда наготово. Кога в България сме яли всичките тези тиролски салами, колбаси на слайсове, замразени хапки за и риба за паниране, готови супи, кога сме ползвали омекотители и ароматизатори, кога сме прали детските дрешки с бебешки почистващи препарати, каквито днес има по 5 вида родно производство. Че то доскоро нямаше и едно българско плодово мляко на рафта. Едва след като се научихме да ядем вносните и пазарът се създаде, тогава всички почнаха да ги имитират с по-голям или по-малък успех. Без веригите родният производител умира прав. 3-4 години на административно-регулативни експерименти ще са напълно достатъчни, за да се върне отново във времето, когато ще разнася с баничарката и ще чака коледния базар в НДК, за да завърти някой лев отгоре.
22 Април 2014 22:55
Кога в България сме яли всичките тези тиролски салами, колбаси на слайсове, замразени хапки за и риба за паниране, готови супи
Не те съветвам да ги ядеш тия достижения на химическо-вкусовата промишленост, ако те е грижа за здравето ти.
кога сме ползвали омекотители и ароматизатори
Омекотителят е химически продукт, който омекотява умишленото действие на праха за пране, който пък ги прави твърди.
Да, не сме имали нужда от омекотители преди, защото никой не позволяваше на производителите на прахове да правят умишлено такива невинни химически "трикове". Тогава правеха прах за пране, а не средство за измъкване на тройно повече пари от джобовете ти за един и същ ефект.
Че то доскоро нямаше и едно българско плодово мляко на рафта. Едва след като се научихме да ядем вносните и пазарът се създаде, тогава всички почнаха да ги имитират с по-голям или по-малък успех
И "плодови" млека не ти препоръчвам да ядеш, ако те е грижа за здравето ти.
Относно огромният избор - само няколко вида продукти стават за безопасно ядене, и то с уговорки. Има 60 вида лютеница, и нито един не става за ядене заради нишестето и водата в разнообразните продукти.
Но луд на шарено се радва, са казали хората...
22 Април 2014 23:12
bilbotorbins 22 Април 2014 21:33
Вкарвали 1 милиард от ДДС - тия чуват ли се какви ги плещят? Тези пари ги вземат от нас обикновените, българи и ги дават на държавата. С една дума внасяме ги ние, независимо къде ще пазаруваме.
Нека се похвалят с внесения данък печалба, ама и те горките, сигурно работят на загуба.

Че ги взимат от нас, крайния потребител, спор няма. Ама не веригите, ами държавата. Та да има да дава социално слабите и мнооооогодетните майки от маалата.
Освен това, ако ги нямаше големите вериги, нали се сещаш, че тия пари нямаше да стигат до държавата, ами щяха да влизат в джоба на небръснатия дебеловрат тип с анцуга, ланците и беемвето, дето държи намси колко клетки на борсата и "обеснЕва" на производителА, че ако не продава на него и то на тая цена, ще му се случи случка...
22 Април 2014 23:35
Като чуя за ИПИ и веднага обръщам смисъла на обратно. Най-вероятно са източени около милиард от хазната и са затрити доста БГ производители. А на нещастниците, пазаруващи от веригите, мога само да кажа за успокоение - хапвайте смело! Ще останете неразложени трупове, защото и червеите няма да искат да ви доближат...
22 Април 2014 23:38
Но луд на шарено се радва, са казали хората..


Хане, описаните от теб подробности са неутрални спрямо проблемите с веригите и българското производство. Произвеждат го чужденци, произвеждат го българи . Ако си речем да водим аскетичен живот, в който всеки се пере със селски сапун от свинска мас и сода каустик, а за търговията е достатъчен смесеният магазин, тогава изгарят и българските, и чуждите заедно.
22 Април 2014 23:49
Вкарвали 1 милиард от ДДС - тия чуват ли се какви ги плещят? Тези пари ги вземат от нас обикновените, българи и ги дават на държавата. С една дума внасяме ги ние, независимо къде ще пазаруваме.


И аз това щях да питам - откъде(от кого) ли са взети тези пари???


Моля да ми кажeте, уважаеми колеги по форум, колко пъти са ви издали касова бележка в любимите ви квартални магазинчета и колко от този "взет от нас" 1 милиард щеше да се върне в хазната ?
23 Април 2014 00:36
Моля да ми кажeте, уважаеми колеги по форум, колко пъти са ви издали касова бележка в любимите ви квартални магазинчета и колко от този "взет от нас" 1 милиард щеше да се върне в хазната ?

Никога не ми издават. Спестените пари обаче, аз или магазинера ги харчим за бензин или ток.... т.е. от ДДС измъкване НЯМА. Поне 50% от всичко което си получил като заплата /ако броим и данъците от заплата сигур към 70% от всичко/ отива за държавата по един или друг начин. Са, ако мога да пазарувам със спестеното от кварталния магазин ДДС от чужбина,.... но колко са такива хора. Парите накрая се връщат у държавата със или без ддс.
23 Април 2014 01:13
belchev:Днес да влезнеш в Кауфланд Младост, само на първите 20 стелажа отдясно на входа ще намериш 20 пъти повече български хранителни стоки, отколкото по тогавашните изложби - витрини на родната индустрия в НДК.

Ако знаеш ЕДНА ОТ ТЯХ, което да не е менте, кажи ми я, моля те, за да си я купя!...
23 Април 2014 07:02
Голям рев от червенотиквеничковчетата срущу веригите! А да ги попитам нещо за Нефтохим, единствената рафинерия на загуба, чие е ДДС-то, което внася в хазната, да не би да е тяхно? Ама за Русь може за омразния запад не може! А бре чугунени глави, защо не пращате децата ви да учат в Масква ими все на запад отиват, или пак ще изнасяте революция? Колко сте жалки!
23 Април 2014 07:41
ЧК
23 Април 2014 07:02
Голям рев от червенотиквеничковчетата срущу веригите! А да ги попитам нещо за Нефтохим,...

---
За Нефтохима питай Ив. Костов, който беше мин.пред на правителството на СДС /ако си спомняш какво беше СДС/ и приятелчето, партньор на НЕГО- БОКО БОРИСОВ- В.Златев.
23 Април 2014 08:16
Сдружението за модерна търговия

Това ново НПО ли е, или просто си е тяхна издънка?
23 Април 2014 08:17
Трябва ни Закон за забрана на НПО-тата!
23 Април 2014 08:45
без дискаунтърите и магазините кеш&кери


Родна реч .. о, майна сладка!
23 Април 2014 08:46
Когато в цялата енергетика договорите са тайни и се работи само с гарантирани печалби, да се изисква от веригите да имат публични договори е смешно. Те не са и никакви монополисти от мащаба на НЕК, Булгаргаз или някой от вода- и боклук-концисионерите. Хората имат проблем с тях, само когато не успеят да се вредят за някоя промоция или като се получи някой римейк на блъсканиците за храна от Виденово време. То за това ги и стяга чепика БСП. Целта е да се намалят промоциите (които наистина се плащат от производителите с тези такси рожден ден, но никой не е задължен да доставя стоки във веригите) и да се ударят пенсионерите и други по-бедни. Както обикновено антисоциална политика, прикрита зад гръмка фразеология като борба с монополите.
Като страничен ефект, ако се отвори пазар и за някой симпатичен бизнесмен като Цв. Василев, ще и още по-добре (материално разбира се) за политическите му патрони, които отдавна са забравили проблемите на народа
23 Април 2014 08:47
Т_Живков
23 Април 2014 01:13
belchev:Днес да влезнеш в Кауфланд Младост, само на първите 20 стелажа отдясно на входа ще намериш 20 пъти повече български хранителни стоки, отколкото по тогавашните изложби - витрини на родната индустрия в НДК.

Ако знаеш ЕДНА ОТ ТЯХ, което да не е менте, кажи ми я, моля те, за да си я купя!

Да ти кажем, ама ще се приме като реклама, а това не е позволено във форума.
23 Април 2014 08:49
belchev
22 Април 2014 22:31
Нямаше да е зле, ако в редакцията Ви се намираше по някоя и друга стара снимка от "Произведено в България" преди 10-12 години, да си спомнят читателите на какъв хал бяха родните производители, когато веригите не са били фактор, а търговията се въртеше на Илиянци и др. борси.

Това всичко е така
Обаче опорните точки са други. Виж, веднага те налазиха кутевчетата
23 Април 2014 08:58
Що не вземете да поразпитате бабите и майките си как беше между 1987- 1997? Как чакаха за едно кисело мляко по цял ден, а после който "излезеше в Европа" разказваше какви големи магазини имат и всичко вътре е подредено, достъпно и качествено. Сега и при нас е така, защо плюете по инерция? ***
23 Април 2014 09:06
Дядо Илия, и ти манипулираш!!!
23 Април 2014 09:39
защото никой не позволяваше на производителите на прахове да правят умишлено такива невинни химически "трикове".


Пак щуротийки. Тогава не произвеждаха такива хитринки не защото някой не 'позволяваше', а понеже имаше само един производител на прахове и той нямаше никаква мотивация да прави живота на перящите по-лесен.

А и тогава невинните 'трикове' бяха други -- примерно слагаха го в едни тарикатски кутии от мукава, в които прахът се сипеше от всяка сгъвка, лесно подгизваше от влагата и ставаше на камък за седмица-две.
23 Април 2014 09:45
Ефектът от това изсветляване се оценява на 5 милиарда лева. В резултат на това веригите са вкарали в хазната допълнителни 1 милиард лева от ДДС за същия период.

Този извод е доказан от автора по следния начин:
"В годините, в които наблюдаваме най-значително разрастване (със средно 40% на година) на броя обекти на модерната търговия (2006, 2008, 2009, 2013 г.) се забелязва и най-сериозният ръст в оборотите, който не може да се обясни изцяло с повишено потребление или инфлация. Когато тези два фактора се изолират, ефектът от изсветляване на търговията на дребно се оценява на 5 млрд. лв. за периода 2004-2013 г." стр.12.
Няма нищо повече. Даже не е споменато колко ДДС внасят веригите.

23 Април 2014 09:49
Прав си "дядо Илия".
Българина вечно е недоволен.
23 Април 2014 10:27
Березка и Гастрономъ също ли са изедници и мошеници
23 Април 2014 10:31
Абсолютно прав е volog. Защо не изсветлят договорите на жена му на Кадиев и на жена му на Станишев. А се заели да намъкнат свои хора в търговията на дребно. Гледам ги, вече отварят врати разни дребни нови супермаркетчета - Спортна Палата, Каламата. Последното не само че не издава касови бонове (само при първо пазаруване) ами и ресто не връща - нямала дребни. За точен грамаж - да не говорим. Спор(т)ната палата ще я видим; ще се опита да подбие цени, като не е нужно за нея да си обявява договорите. Ако са ячки спортисти, представям си какви договори ще сключват.
23 Април 2014 11:07
Стига ругахте веригите! Ако ги нямаше то всички цени щяха да са поне 50-100% отгоре. Аман! ЛИДЛ от как ги друснаха с половин милион лева, че продават БГ мляко, на което си позволяват да пишат, че е българско (не били производител, че да се рекламирали така), и чувствително надуха цените и намалиха промоциите. Сега и другите вериги да ги нагласят, и да стане все едно дали си си във хипермаркета или в кварталният гараж. Това ли искате? Държавни тюфлеци!
23 Април 2014 13:26
belchev,асортимента наистина не беше богат като сега, но колко от този асортимент става за ядене? На времето имаше два вида сирене и кашкавал, но бяха истински. Да не говорим за това че всеки можеше да си ги позволи. Хайде стига хвалби. Предпочитам малко, ама качествено, не боклуци притова съвсем не евтини.
23 Април 2014 17:55
@neznaiko_2011 23 Април 2014 13:26,

aко си се заел да ме агитираш, че навремето е било по-добре с 1 вид сирене и 1 вид кашкавал, просто си губиш времето. В момента и в кварталната бакалия има Бри, Гауда, Хохландер, Чедър - няма как всичките да са фалшиви.

23 Април 2014 17:58
@ Т_Живков 23 Април 2014 01:13,

колкото са били менте, толкова и сега са. Не споделям мнението, че навремето всичко е било автентично, днес не е. Вицовете за салам "рога и копита", кремвирши с целулоза тоест тоалетна хартия са от едно време. А бил ли си на ученическа бригада в консервен комбинат?
24 Април 2014 00:28
Навлизането на големите търговски вериги у нас е "изсветлило" оборотите от търговията на дребно. Това показва проучване на Института за пазарна икономика (ИПИ) за навлизането на новите форми на търговия у нас в периода 2004 - 2013 г. Ефектът от това изсветляване се оценява на 5 милиарда лева. В резултат на това веригите са вкарали в хазната допълнителни 1 милиард лева от ДДС за същия период.

Това трябва са е някакъв виц!
То само Lidl с всичките си филиали в Европа реализира за един месец оборот от поне 10 милиарда. От тях средно 13% да са ддс, това си е повече от един милиард.
Да се говори за един милиард допълнително ддс за период от 9-10 години за търговски вериги, въртящи 30% от дребния стокоборот на една цяла държава като нещо рекордно е недоразумение!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД