Шест са банките, с които са избрали да работят 2/3 от органите на съдебната власт. Това става ясно от справка, предоставена на "Сега" от Висшия съдебен съвет. Най-много съдилища и прокуратури са клиенти на УниКредит Булбанк - общо 83, а 58 са избрали ОББ. Следват ДСК, ЦКБ, СЖ Експресбанк и Сибанк, които обслужват между 37 и 20 структури на съдебната власт. Общо 15 са банките, с които работи съдебната система, в това число и БНБ.
Темата за банковите договори на съдебната власт се отвори като покрай избора на Ванухи Аракелян за председател на Апелативния съд във Варна в началото на годината. Тогава се разбра, че като шеф на Окръжния съд тя е избрала Корпоративна търговска банка (КТБ) да го обслужва, след това е преместила ипотечния си кредит от 140 000 лв. в нея, а после е изтеглила и потребителски заем от 50 000 евро с преференциална лихва. Затова "Сега" поиска от съдебния съвет по Закона за достъп до обществена информация справка за договорите с банките на всички звена на съдебната система, кога са сключени и дали клаузите предвиждат преференциални клиентски условия за магистратите в съответната банка, както и в какво са изразяват те. Бяха поискани и самите договори. От ВСС обаче предоставиха само списък на обслужващите банки с обяснението, че информацията за договорите е в звената на системата. Освен Окръжния съд във Варна КТБ обслужва и Окръжния съд в Габрово, Окръжния, Районния и Административния в Стара Загора, Районния в Раднево, както и Националната следствена служба.
Покрай казуса "Аракелян" от Съюза на съдиите в България призоваха ВСС "да изработи критерии, за да се намери баланс между утвърдилата се практика за предлагане от банките на преференциални условия на магистратите и високите изисквания, поставени пред нас за независимост и безпристрастност, като се отговори коя е разумната граница, при която не възниква конфликт на интереси". Калин Калпакчиев, който е член на съвета, пък още през декември м.г. постави пред колегите си същия въпрос. Калпакчиев поиска да се изработи етичен стандарт за поведение, когато магистратите имат договор с дадена фирма. Пред ВСС бе поставена и задачата да анализира колко са ефективни правилата, по които от 2005 г. се избират банките, и дали не създават риск от корупционен натиск върху председателите на съдилищата. И досега обаче съветът не е дискутирал тези теми. А самите правила, по които се избират обслужващите банки, не са огласени на сайта му.
Ясно е че, засега няма отърване от банките...
Но колеги, може ли да споделите в коя банка са най-ниски таксите за паричен превод. Би било полезно, а не върви да се скита от банка в банка и да се пита колко ще струва превода. Аз ще започна с ПИБ- 2 лева...
И това да не счита за търговска реклама, а за полезна информация!