:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,671,207
Активни 625
Страници 13,772
За един ден 1,302,066
ПРОСВЕТА

Накъде след VII клас или как да изберем подходящата гимназия

Освен подготовката за изпитите е важен и правилният избор на училище
До изпитите по български език и математика за седмокласниците остават броени дни. За някои родители кампанията се оказва по-важна, отколкото за самите деца. Но в стремежа си да постигнат собствените си амбиции понякога майките и бащите забравят истинските желания на учениците. Затова изборът на училището, в което седмокласникът да продължи образованието си, трябва да бъде съобразен и с възможностите на детето, и с интересите му. На тази възраст децата рядко са дотолкова осъзнати в избора си, че да са наясно какво точно искат. Тук е ролята на родителите, които най-добре познават наследника си, да го насочат и поощрят към училище, което би му дало добри перспективи за по-нататъшно обучение в университет.

По традиция най-предпочитани са езиковите и математическите гимназии. Образованието в тези гимназии е наистина добро и това съвсем не е градска легенда. Международното изследване за грамотността PISA неизменно показва, че възпитаниците на тези училища имат най-високи постижения в сравнение с връстниците им от професионалните гимназии и общообразователните училища. Другата причина за огромния интерес е, че езиковите гимназии дават възможност на учениците да получат диплома или сертификат за владеене на езика, с който кандидатстват в университетите на съответната държава. Възпитаниците на математическите гимназии пък получават солиден пакет от знания, с който без проблем могат да се явят на изпити или интервю за най-престижните университети в света.

Тази година 9922 седмокласници в София ще се борят за общо 7906 места - в профилирани и професионални паралелки.



Увеличава се броят на класовете



с разширено изучаване на чужди езици, математика и природни науки - заявените профилирани паралелки са 201, с 9 повече спрямо 2013 г. Повечето паралелки са с по 26 ученици. Няколко гимназии - Първа английска, Националната търговско-банкова, Софийската математическа, 164-та испанска и 33-та езикова гимназия, са заявили прием с по 28 ученици в клас. Очакванията на експертите от столичния Регионален инспекторат по образование са, че и тази година няма да има изненади по отношение на най-желаните училища, за които се очакват и най-високите минимални балове.

Немската гимназия в София от години държи първенството за най-труден прием. И тази година свободните места са 182 - 91 момичета и 91 момчета. За втори чужд език учениците могат да изберат английски или руски. След VIII клас учениците могат да положат писмен изпит и тези, които се справят успешно, се явяват и на устен. Около 50 ученици с най-висок успех се класират в паралелките на т.нар. немски отдел на гимназията. Те се разделят на два класа с интензивно обучение по три предмета - математика, биология и химия. Обучението е поверено на девет немски учители. В края на XII клас се полагат немски матури, които дават право на учениците да кандидатстват за висше образование в Германия, като германски граждани. Матурите представляват три писмени изпита, от които задължителните са по математика и немски език, а третият е по желание - химия или биология. Паралелно с интензивното обучение по трите предмета учениците получават интензивна подготовка по още два предмета. За трети профилиращ предмет могат да избират между български език и литература, биология, а за четвърти - история, български език и литература и математика.

73-то СОУ, известно повече като Втора немска гимназия, също е сред желаните в София. За учебната 2013/2014 г. ще се приемат ученици в две паралелки с



немски и руски език,



в които се предвижда и интензивно обучение по математика - в единия вариант и по български език - във втория. Третата паралелка е с немски и френски и допълнително обучение по български език. В последния клас ще се обучават ученици, които искат да имат високо ниво на немски и английски език и разширена подготовка по математика. Добра подготовка по немски предлага и 35-о СОУ. В паралелката с обучение по немски и руски се предвижда и разширена подготовка по български език, математика и география. Другата комбинация е френски с руски и допълнително обучение по български и информационни технологии.

Първа английска гимназия ще сформира общо 7 паралелки - по две с английски и съответно с немски, испански и френски, а последната паралелка е с английски и руски език. Третият профилиращ предмет може да бъде български език, математика или химия, а четвъртият - български език, география, история или биология. Втора английска гимназия предлага паралелка с изучаване на английски и немски в комбинация с математика и география, както и паралелка с английски и немски заедно с български език и литература. Друга възможност е обучение по английски и немски заедно с химия и биология. При комбинацията от английски и испански учениците могат да избират профилиращи предмети - математика и география, история и български език или география и история. Последната възможност е английски с руски и математика и български език. Учениците, които се обучават в класовете с разширено изучаване на английски, могат без проблем да се явят на изпитите и да получат сертификат за владеене на език - Cambridge, IELTS и TOEFL, с който успешно да кандидатстват в университет във Великобритания или САЩ.

Френската гимназия също е сред желаните училища в София. Свободните места за учебната 2014/2015 г. са 182 - по 91 момичета и 91 момчета. В единия клас ще се изучава френски и английски в комбинация със засилена подготовка по



математика и информационни технологии,



български и история или география и математика. Приетите да учат френски и испански ще избират между следните комбинации от профилиращи предмети - български и история, математика и информационни технологии или химия и биология. В класа с френски и немски допълнително ще се учи български и история. По време на обучението възпитаниците на училището могат да полагат изпитите за диплома за френски език - DELF. Тя се издава от френското Министерство на националното образование. Тези дипломи са международно признати и нямат давност. Те удостоверяват нивото на владеене на френски език от чуждестранни кандидати. Училищният DELF се състои от 4 независими един от друг изпита, които съответстват на първите 4 нива (А1, А2, В1, В2) от Общата европейска езикова рамка. Наскоро българското Министерство на образованието подписа споразумение за сертифициране на билингвалното франкофонско обучение в България с Френския културен институт. Той дава право на българските ученици от XI клас от паралелки с интензивно изучаване на френски език, в които се преподават учебни предмети на френски език, да се издава сертификат за билингвално франкофонско обучение. Освен Френската гимназия в споразумението са включени още столичното 18-о СОУ, две езикови гимназии от Варна, както и езикови гимназии от Благоевград, Бургас, Ловеч, Пловдив и Стара Загора.
13982
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД