Това става ясно от обнародвани в "Държавен вестник" промени в наредбата на БНБ за изискванията към възнагражденията в банките. Тя е една от пакет от общо 11 наредби, с които се въвеждат нормативите на европейското банково законодателство. Сред тях са наредби за капиталовите буфери на банките и за управление на рисковете. БНБ не публикува проекти на нормативните актове, които приема, и промените в тях се установяват постфактум, след обнародването им.
Правилата за възнагражденията в банките важат за висшия ръководен персонал, служителите с контролни функции и тези, чиято дейност е свързана с поемане на риск. И досега банките бяха длъжни да оповестяват политиката си за определянето на техните заплати, но бяха свободни сами да преценяват какво да е съотношението между заплата и допълнително стимулиране. Занапред бонусите ще са ограничени до 1 заплата, а по изключение, след решение с квалифицирано мнозинство, могат да стигат и до 2 заплати. Любопитна подробност е, че България не се е възползвала от дадената от ЕС възможност да определи и по-ниски максимални граници и е решила да се придържа към общия регламент.
При взимането на решение за бонус над една заплата банките ще са длъжни да уведомяват БНБ. На свой ред институцията на Иван Искров ще анализира основанията за решението и ще предоставя информация на Европейския банков орган. Самите кредитни институции ще трябва да разкриват много по-богата информация за политиката си по възнагражденията. Задължително ще се оповестява и броят на хората, получили годишно възнаграждение над 1 милион евро.
Междувременно вчера БНБ одобри промени и в друга своя наредба - за финансовите институции. От прессъобщение на сайта на БНБ (текстът на наредбата не е публикуван) става ясно, че минималният капитал за регистриране на фирми за бързо кредитиране се завишава 4 пъти - от настоящите 50 000 и 250 000 лв. за различните случаи на минимум 1 млн. лв. Капиталът трябва да е набран със собствени средства на съдружниците и акционерите. Въведено е задължение за обявяване на реалните собственици. Променят се и изискванията към опита и репутацията на управителите на такива финансови институции. Не е ясно как тези промени се съотнасят към идеите за ново регламентиране на фирмите за бързо кредитиране и прехвърлянето им под шапката на Комисията за финансов надзор (КФН). За такъв законопроект заговори председателят на бюджетната комисия Йордан Цонев, като се твърди, че текстът в момента се съгласува между БНБ и КФН. При първоначалното лансиране на идеята се говореше за още по-висок начален капитал - до 5 млн. лв.