Държави от ЕС могат да откажат да отпускат социални помощи на граждани от други страни членки, ако те са "социални туристи", предаде Би Би Си, като цитира изказване на главния съдия на базирания в Люксембург Съд на ЕС Мелхиор Уатле. Становището му най-вероятно ще бъде отразено и в предстоящото решение на магистратите по дело, свързано със социалния туризъм в ЕС. Германия може да откаже "социални плащания на хора, които търсят работа и имат нужда от помощ", ако те са дошли в страната само за да получават тези придобивки, заяви съдия Уатле.
Съдът в Люксембург бе сезиран от Германия по казус, свързан с отпускането на социални помощи на румънска гражданка, която по време на престоя си в Лайпциг е родила дете. Тя получавала детски надбавки, но местните власти са отказали да й плащат помощи за безработица с мотива, че жената не си търси активно работа и няма никаква професионална квалификация. Румънката е завела дело заради отхвърлената й молба за помощи за безработица.
Съдия Мелхиор Уатле обяснява, че законодателството на ЕС позволява на европейските жители и на членовете на семействата им да живеят в друга страна от общността за период от три месеца. "Когато тези хора пожелаят да останат за по-дълъг от този период, те трябва да имат достатъчно средства, за да не се превръщат в тежест на социалната система на приемащата ги държава", се казва в становището му, което обикновено е водещо при вземането на решения по казуси, заведени в Съда на ЕС. Германия има право да поиска от кандидатите за социални помощи да покажат, че полагат усилия, за да се интегрират в страната, като целта е да се предотвратят измами със социални помощи.
Властите в Германия се готвят да предприемат по-строги мерки в борбата със социалния туризъм. Според тях чужденците, които злоупотребяват със социалната система на страната, ще получат забрана да влизат в страната за срок от 5 години. Предоставянето на невярна информация на германските власти ще бъде наказвано с глоби или затвор. Според законопроекта, който ще бъде одобрен от правителството в Берлин, детски надбавки ще получават родители, които имат германски данъчен номер.
ИМИГРАЦИЯ
Германия е европейската държава, която привлича най-много имигранти, сочи проучване на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), цитирано от електронното издание "ИЮ Обзървър". Страната е привлякла 400 000 имигранти през 2012 г., като голяма част от тях са от европейските държави. Най-много имигранти отиват в САЩ.