:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,655,350
Активни 397
Страници 25,760
За един ден 1,302,066

МВР е докладвало на ОЛАФ нередности по европрограми за над 40 млн. евро

Злоупотребите с пари на ЕС у нас се наказват предимно с глоби и леки присъди
Нередности за над 40 млн. евро са докладвали през миналата година българските власти на Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ). Това става ясно от годишния отчет на дирекция "Координация на борбата с правонарушенията, засягащи финансовите интереси на Европейския съюз" (АФКОС) в МВР. Не е ясно какви действия са предприели от ОЛАФ и колко разследвания са започнали след сигналите на българските си колеги.

Нередности с най-голяма стойност има при усвояването на средства от оперативна програма "Околна среда". Става дума за 14 нарушения на обща стойност 10.4 млн. евро. С много малка разлика на второ място се нарежда Кохезионният фонд. Общо 48 са нередностите, регистрирани по Европейския фонд за регионално развитите и Европейския социален фонд. Тяхната обща стойност е 6.3 млн. евро. Нарушения за 3.6 млн. евро пък са засечени при усвояването на средства от Европейския фонд за гарантиране на земеделието и Европейския фонд за развитие на селските райони. Най-много като брой нередности се отчитат по програмата за регионално развитие - 23. Финансовото им изражение обаче е близо 2.4 млн. евро. Два пъти по-малко са нарушенията по "Развитие на човешките ресурси", а стойността им е 494 хил. евро. Подобни са изводите и от одитите на финансовото министерство, пише в доклада. От 24 проверени проекта по "Околна среда", която отново е начело на класацията, са открити грешки с финансово влияние за 3.4 млн. лв. 2.7 млн. лв. пък е стойността на грешките по програма "Конкурентоспособност."

Прави впечатление, че нарушения с много сериозна стойност (8.3 млн. лв.) се регистрират по програма САПАРД, която е предприсъединителна и плащанията по нея приключиха в края на 2009 г. Наблюдението върху тези програми обаче продължава 5 години след края им. По същата логика са отчетени и нередности по програма ИСПА, но те са далеч по-скромни - едва 723 хил. евро. Именно с измама по програма САПАРД страната ни стана печално известна. Едни от най-шумните дела - срещу бизнесмена Марио Николов, обвинен, че е източил 7.5 млн. евро, години наред са пример за тромаво правосъдие и постоянни скандали. След години наред мотаене из съдебните инстанции материалите бяха пратени в специализирания съд, тъй като разследващите смятат, че престъпленията са извършени от организирана престъпна група.

В отчета си АФКОС уточнява, че нередност не означава непременно престъпление. Те приемат, че "под финансово изражение следва се разбира нередната сума, с която са увредени или би могло да бъдат увредени финансовите интереси на ЕС".

На фона на многобройните сигнали наказанията за злоупотреби с евросредства са предимно глоби. През миналата година в прокуратурата са постъпили общо 479 материала, касаещи престъпления, свързани със злоупотреби с пари от ЕС. По-голямата част от тях (325 бр.) са като преписки, като по 221 от тях е държавното обвинение не е намерило доказателства за извършено престъпление. Най-много откази са постановени в района на София и Велико Търново. Образувани са 172 разследвания. От тях в съда са внесени 30 обвинителни акта и 1 споразумение. В 67 от случаите обвинените са освободени от наказателна отговорност и им е наложена глоба. Съдилищата са успели да произнесат присъди срещу 83-ма души. Въпреки предимно леките наказания все пак се отчита повишение на произнесените присъди за този вид престъпления. Статистиката сочи, че през 2009 г. у нас има 28 влезли в сила присъди.







7
3164
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
21 Май 2014 19:49
E-eee... Тези чиновници започнаха да прекаляват (то бива корупция)... По принцип институциите ни са малко преди разпад, така че корупцията е вездесъща... Трябва да се иска помощ от ЕС за укрепване на нашите институции...
21 Май 2014 21:02
В ада при казана с българите нямало дяволи, един друг сме се дърпали обратно.......май си е вярно!
21 Май 2014 21:18
А аз толкова време се чудех за какво ли е това МВР. Разбрах най-после. А защо не им се плащат заплатите от евроструктурите, а от нас?
22 Май 2014 06:35
Отвратително просто
Свят да му се завие на нормалния човек от гнилата среда. Както и от постовете по тая тема на горните двама
22 Май 2014 10:54
На фона на многобройните сигнали наказанията за злоупотреби с евросредства са предимно глоби.


Вместо да се рипа шест месеца с викове "Кой? Кой?" можеше да се натисне паралмента да увеличи наказанията, та за злоупотреби с евросредства предимно затвор да се раздава.
22 Май 2014 11:14
А аз толкова време се чудех за какво ли е това МВР. Разбрах най-после. А защо не им се плащат заплатите от евроструктурите, а от нас?



Е, потупване по рамото получават, алчна паплач са евробюрократите, нищо не дават , те са свикнали да взимат
22 Май 2014 14:22
А, бе какво се мотат нашите. Да вземат да поканят някои от родата на американския вицепрезидент Байдън за да ни научат как се прави корупция със човешко лице и да спрат да ни използват за бърсалка еврогей бюрократите.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД