Бъбречната недостатъчност е състоянието, при което бъбреците не могат ефективно да премахват токсините и отпадъчните продукти от кръвта. Ранните симптоми на бъбречната недостатъчност обикновено са много леки и едва доловими, затова е лесно да бъдат пропуснати. Но без подходящото лечение състоянието може да прогресира и да достигне тежки форми като пълна загуба на бъбречните функции.
Бъбречната недостатъчност може да се появи внезапно или да прогресира бавно. Появата на симптомите обикновено сочи, че състоянието е прогресирало и органът вече е значително увреден, което се отразява върху други заболявания като сърдечносъдовите проблеми. Важно е да идентифицираме симптомите на бъбречната недостатъчност навреме и да потърсим лечение, за да се предпазим от по-сериозните потенциални увреди на бъбреците и другите жизненоважни органи.
Какви са симптомите?
Промяната в навиците за уриниране, в цвета и вида на урината или в честотата на ходене до тоалетната са сред най-честите проявления на бъбречната недостатъчност. Това се получава вследствие на увредените бъбречни функции, които не могат да поддържат нормален баланс на водата и електролитите в тялото, нито да го прочистват от отпадните продукти.
Можем да забележим понижен или повишен обем на урината, необикновено бледо или тъмно оцветяване или дори напрежение и трудност при уриниране. Възможно е също така урината да ни се струва пенеста поради присъствието на протеини в нея, а също и да съдържа кръв. Уринирането през нощта и честата необходимост от уриниране също са симптоми на проблем с бъбреците.
Бъбречната недостатъчност обикновено води до повишаването на уреята в кръвта, което допринася за усещането за гадене и повръщане, може да доведе дори до диария и дехидратация.
Натрупването на токсините и отпадъчните продукти в тялото може да доведе до загуба на апетита и в резултат на това - до отслабване.
Бъбречната недостатъчност може да причини и натрупване на излишни течности в различни части на тялото като лицето, ръцете, стъпалата, глезените и краката, поради което те ще изглеждат подути. Това е един от основните и най-забележими симптоми на бъбречната недостатъчност.
Прекомерното натрупване на фосфати в кръвта, а оттам и в кожата и мускулите, може да доведе и до силен сърбеж и кожни обриви.
Лошият дъх или вкусът на желязо в устата могат да сочат за наличие на проблем с бъбреците. Когато любимите ни храни започнат да ни се струват странни на вкус дотолкова, че да изгубим апетита си, значи е време да тичаме към лекарския кабинет.
Възможно е да изпитаме и умерена до силна болка в гърба вследствие от бъбречната недостатъчност. Болката като цяло се дължи на застигнатите от възпалението бъбреци, но е възможно причината да се крие и в пълни с течност кисти вследствие на поликистоза на бъбреците.
Прекомерното натрупване на фосфати и ниските нива на калций в кръвта вследствие на отказа на бъбреците могат да доведат до мускулни крампи и увреда на костите. Счупените кости зарастват по-бавно. Излишният калий в кръвта пък може да доведе до мускулна парализа и абнормни сърдечни ритми.
Бъбречната недостатъчност води до намалено производство на хормона еритропоетин, което, от своя страна, води до пониженото производство на червени кръвни телца. Това ограничава способността на кръвта да пренася кислород и в резултат на това може да се оплакваме от ниско кръвно налягане, замаяност, липса на концентрация, паметови проблеми и цялостно усещане за слабост и умора. Натрупването на излишни течности в белите дробове може да доведе и до недостиг на въздух и силна умора.
Добре е да проверим и кожата си за потъмняване и да внимаваме за симптоми на анемия, които могат да предизвикат усещане за студ, дори когато сме в доста топло помещение. Бъбречната недостатъчност е сериозен проблем, който обикновено се развива бавно, в продължение на години, но в крайна сметка тежко засяга качеството ни на живот. Идентифицирането на симптомите на ранен етап може да ни помогне да се предпазим от по-нататъшно задълбочаване на проблемите с бъбреците, а с правилните медикаменти и корекции в начина ни на живот ще удължим живота на този така важен, а често пренебрегван, орган в човешкото тяло.
Най-честите заболявания при децата
Острият нефрит и детската нефроза са сред най-често срещаните бъбречни заболявания сред децата. Смята се, че съществен елемент на проблема "болни бъбреци" при най-малките е наличието на вродени аномалии, които, от своя страна, са предпоставка за възпаления, а понякога и за появата на камъни в бъбреците.
Възпалението на пикочните пътища при децата в много случаи протича изключително остро, обхващайки пикочния мехур и пикочопроводите, като дълготрайността му също не е за подценяване. Основните симптоми на този род инфекции при децата и кърмачетата са повишаване на телесната температура и загуба на апетит, които могат да се допълват от позиви за повръщане, разстроен стомах и отпадналост. Когато става дума за малко бебе, то сигнал за инфекция е плачът по време на уриниране, честото уриниране, специфичната лоша миризма на урината. При някои деца обаче възпалението протича без забележими симптоми, затова добре е дори при малко повишение на температурата да се потърси консултация с лекар.
Острият нефрит е заболяване, което е характерно най-вече за децата между 5 и 10 години. В повечето случаи той е резултат от бактериално възпаление на гърлото, причинено от стрептококи или други бактерии. При него повишената температура не се смята за основен индикатор. По-характерни са отоците, загубата на апетит, специфичното главоболие. При по-сериозните форми налице е задържане на урината, а когато заболяването не е изключително остро - намаляване на количеството отделена урина до 200 - 300 куб. см за денонощие.
При по-леки форми липсват ясно откроими симптоми, затова единственото диагностициране на заболяването се прави въз основа на анализ на урината. При нефрит, който не е лекуван дълго време, е възможно да се стигне до проблеми в сърдечно-съдовата система или до белодробна недостатъчност.
Нефрозата при децата е позната като първична или липоидна. Тя се проявява при деца от 2 до 6 години, като все още липсва единно заключение за това от какво се предизвиква. Характерни за нея са големи отоци по цялото тяло, но най-вече в областта на лицето и шията, както и около половите органи. Те са с блед цвят, като през периода на боледуване изчезват без видима причина, след което повторно се появяват. При нефрозата апетитът е отслабен, но заради отоците по тялото детето не намалява теглото си, което създава заблудата, че то не отслабва. При изследване основната индикация за наличието на липоидна нефроза е съдържанието на повишени количества белтък в урината.
----
Страницата е подготвена със съдействието на zdrave.bg
|
|