:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,684,526
Активни 653
Страници 27,091
За един ден 1,302,066

Започна битката за евроинституциите в Брюксел

Евролидерите обсъждаха резултатите от евровота и кандидатурите за ръководител на комисията
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Германският канцлер Ангела Меркел пристигна в Брюксел за срещата на ЕНП, която предшестваше вечерята на държавните и правителствените лидери на страните от ЕС. Те се събраха, за да обсъдят резултатите от вота и кандидатурите за председател на ЕК.
С неформалната вечеря на държавните и правителствените ръководители на страните от ЕС късно снощи в Брюксел започна и битката за евроинституциите. Най-оспорвана е надпреварата за ръководител на ЕК. Официално номинираните кандидати за поста, за които се смята, че имат най-големи шансове, са Жан-Клод Юнкер, излъчен от ЕНП, която ще има най-голям брой депутати в новия ЕП, и Мартин Шулц, издигнат от Групата на социалистите и демократите. Сред евролидерите обаче има разделение и вчера стана ясно, че могат да бъдат обсъждани и компромисни кандидати като датския премиер Хеле Торнинг-Шмит, финландския й колега Юрки Катайнен, бившия латвийски премиер Валдис Домбровскис, дори и шефката на МВФ Кристин Лагард.

След като станаха ясни резултатите от евровота, Юнкер заяви, че победата на ЕНП му дава правото да се опита да сформира мнозинство в ЕП и в Европейския съвет, за да спечели поста. Той се нуждае от гласовете на над половината от всички 751 депутати, т.е. поне 376. Юнкер обаче трябва да бъде номиниран от лидерите на 28-те държави членки. До късно снощи обаче не беше сигурно, че ще се случи точно това, след като в късния следобед германският канцлер Ангела Меркел даде за пореден път през последните дни индикации, че може и да е преосмислила подкрепата си за Юнкер. "Естествено, Юнкер е част от дебата. Казвали сме го много пъти, най-важното е да знаем коя от двете големи парламентарни групи е по-силната в ЕП. Но, от друга страна, знаем, че нито една група не може да решава сама кой да е председател на ЕК", посочи в Брюксел Меркел, цитирана от тв канала Юронюз.

Междувременно конференцията на президентите в ЕП, която включва политическото му ръководство, както и досегашните, все още действащи лидери на политическите групи, дадоха на Юнкер мандат за преговори да преговаря за кандидатурата си за шеф на ЕК. Лидерът на социалистите Ханес Свобода коментира, че ЕНП си остава най-голямата парламентарна група, затова нейният претендент има пълното право да започне да търси мнозинство за кандидатурата си.

Оспорваната е битката и за еврокомисари. Всичките 7 еврокомисари, взели участие в евровота, бяха избрани за депутати, съобщи електронното издание "ЮрАктив". От тях само словакът Марош Шефчович, който сега е комисар по институционалните отношения, е единственият официално посочен от страната си кандидат за пост в ЕК. Хърватинът Невен Мимица също се очаква да остане в ЕК. Румънският президент Траян Бъсеску заяви, че Букурещ отново ще номинира за еврокомисар Дачиан Чолош, който сега отговаря за земеделието.

Заплетена е ситуацията около финландеца Оли Рен, който отговаря за икономическата политика и финансите. Заедно с белгийския либерал Ги Верхофстад бяха кандидати за номинацията на АЛДЕ за председател на ЕК, но после се оттегли с договорката, за да получи подкрепа за друг висш пост в ЕС. Той едва ли ще се задоволи с мястото на евродепутат. Решенията за висшите постове обаче ще се вземат през септември. Рен може да заеме мястото си на евродепутат или да рискува да го изгуби, като остане в ЕК. Присъствието му в ЕК увеличава шансовете му да остане в изпълнителния орган, а ако стане евродепутат, рискува да бъде "забравен". Ако лидерите на ЕС решат да изберат финландския премиер Юрки Катайнен за шеф на ЕК, бъдещето на Рен става неясно.

ИЗМАМА

Главният редактор на германския в. "Ди Цайт" Джовани ди Лоренцо е разследван от прокуратурата в Хамбург за изборна измама, предадоха агенциите. Той призна, че е използвал двойното си гражданство - италиански и германско, за да гласува два пъти на евроизбори в неделя. "Гласувах два пъти. Разрешено ми е да гласувам два пъти, защото имам два паспорта", обясни Ди Лоренцо във вечерно токшоу, в който участваше и германският министър на финансите Волфганг Шойбле. Джовани ди Лоренцо може да получи наказание до 5 г. затвор или глоба.
4
1240
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
28 Май 2014 18:18
Виж как се промениха нещата-соцмадамите надебеляха,помъдряха и станаха капиталистически лелки!
28 Май 2014 18:22
Единственото вярно заглавие откак започна тази борба за баницата и кокала...
28 Май 2014 23:09
Неформална среща, неформална вечеря.Ама че израз. А кога ще има формална среща и формална вечеря.????
28 Май 2014 23:17
28 страни-членки това прави общо 140 депутата в ЕП. Още четирима, избирани от Съвета за Сигурност за шефове на ЕП.И да се намалят заплатите им с по 62-65 процента адекватно на получения народен вот, който е под 36 процента за цяла Европа.ООН трява да има правото да отменя актове на ЕС, които явно противоречат на международното право, учредено от ООН!! Още малко и ЕС ще наредят с директива на кардиналите да си избират папа без необходимото мнозинство...и ще имаме общо над 28 папи.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД