В края на VII клас учениците трудно решават геометрични задачи и не познават значението на думи като ечемичено зърно и курник. Това е един от изводите от тазгодишните национални изпити по български език и литература и по математика. Средното представяне по български език и литература е почти без промяна в сравнение с 2013 г. Постиженията по математика дори се подобряват, въпреки че летвата за тройката е по-висока, похвалиха се от министерството на образованието. Тази година тройка се пише при 20 т., докато м.г. стигаха 18 т. Според просветния министър Анелия Клисарова резултатите показват, че учениците и учителите вече се подготвят по-добре и са по-мобилизирани за изпитите.
Децата масово не четат внимателно условието на задачата, констатирали експертите от МОН. Учениците се справят по-добре с алгебричните задачи. Доказателство за това е 19-ата задача, която е с отворен отговор и е затруднила голяма част от децата. В условието се изисква да начертаят в мрежа равнобедрен тъпоъгълен триъгълник и втори триъгълник, еднакъв на първия. Двата триъгълника трябва да имат общ връх. Седмокласниците се затрудняват да открият числа, които са решения от числово неравенство и не могат да подреждат числата върху числова ос. Други пропуски са, че невинаги придобитите умения са трайни - по-малко от 50% са решили първата задача, в която трябва да се приложи правилото за събиране на обикновени дроби. Много деца допускат грешки при работа с проценти. Тази година е положителна констатацията, че децата значително по-добре в сравнение с предходни години разчитат диаграми и оформят правилни изводи по извлечена информация. По-успешно се справят с алгебричните отколкото с геометричните задачи.
По български език затрудненията са основно при пунктуацията в сложното съставно изречение и при определянето вида на сложните изречения. Не се различава и видът на глаголната форма. При 15-ата задача заради сходство в изказа реплика на Бай Ганьо се приписва на Гунчо. При задачите със свободен отговор учениците са се затруднили при тълкуването на израза "нашият изгубен рай" и при задачата за разпознаване на видовете подчинени изречения в състава на сложното съставно изречение. Най-честата грешка на кандидатите за гимназия е, че пропускат епизоди, в които врабчето е участник в събитията или е техен свидетел. Липсва назоваване и самоопределяне на героя, от чието име се води разказът.
ОЦЕНКИ
62.64 т. е средното представяне и от двата модула на учениците по български език и литература при 62.80 през 2013 г. Броят на учениците, които са се явили на изпитите, също е съпоставим - тази година са били 58 308 (от тях 41 592 са решавали и задачите от допълнителния модул). Преобладаващата оценка по български е много добър (48.8% от явилите се на двата модула). Изненадващо резултатите по математика се подобряват - 52.58 т. от двата модула при 51.50 т. през 2013 г. Тук най-масовата оценка обаче е добър - 41.24 на сто от учениците, които са решавали и двата модула на изпита. Максимален резултат от 100 т. по български език са постигнали само 8 ученици, половината от тях са в столицата. Пълните шестици по математика са 93, като 56 са на ученици от софийски училища. Двойки по български език са получили 770 ученици, а по математика - 2069 от явилите се и на двата модула.
ПО РЕГИОНИ И ПРЕДМЕТИ
Сред най-добре представилите се области по всички предмети са София-град, Смолян и Варна, с най-слаби резултати са Пазарджик, Разград и Плевен. В София средният успех по български е 4.627, а по математика - 4.11. Тази година са по-добри резултатите по математика, история, химия и биология. Вероятно причината е разместването на подтестовете в общите тестове съответно по обществени науки и по природни науки, обясниха от МОН.
По български език затрудненията са основно при пунктуацията в сложното съставно изречение и при определянето вида на сложните изречения.
Мъка, мъка...
Няма никакво значение, че днес децата не могат да четат и да пишат. Драмата е, че не могат да определят вида на сложните изречения.
(Че не могат и да мислят не е дефект, а целенасочен ефект.)
Поздравления за МОН! Аферим и машалла!
Заслужиха си сребърниците.