:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,686,510
Активни 758
Страници 29,075
За един ден 1,302,066

Българските фирми бързо губят пазарите си зад граница

Износът на стоки във и извън ЕС спада стремглаво, което вещае нови проблеми за бюджета и кабинета
Един от основните мотори на българската икономика - износът, взе да гасне. Националният статистически институт обяви вчера, че през първите четири месеца на годината експортът на нашите фирми към държави извън ЕС се е сринал с 18.4% спрямо същия период на 2013 г. Само за април спадът е още по-жесток - изнесените стоки и услуги са с 22.4% по-малко от април 2013. През април България е изнесла с 3.5% по-малко стоки за страните от ЕС. Общо за първите 4 месеца на годината износът ни за ЕС е намалял с 0.9% в сравнение с година по-рано.

Данните на статистиката опровергават ентусиазма на министъра на икономиката Драгомир Стойнев, който преди ден се похвали, че "българският износ към Китай се увеличава с 20% през последните месеци". В присъщия си стил Стойнев не посочи за кои месеци говори и с кой период ги сравнява.

Данните на НСИ потвърждават, че негативната тенденция, започнала от началото на годината, става все по-отчетлива и тревожна. Експерти коментират, че важни пазари на нашите фирми изпитват проблеми - китайската икономика се забавя, а размириците в Украйна продължават. Най-важните търговски партньори на България извън ЕС са Турция, Китай, Русия, Сингапур, Обединените арабски емирства и Македония. Не са добри и данните за търговията със страни от ЕС. За периода януари-март е отчетено символично увеличение от 0.1%, което е в рамките на статистическата грешка.

Още през април стана ясно, че износът, който растеше дори в най-тежките години на кризата, вече не върви добре. Лошите резултати са още по-тревожни на фона на подобрението в ЕС, където са основните ни търговски партньори. "Ако този спад продължи, това вещае едни по-ниски темпове на растеж на икономиката ни", обясни Десислава Николова от Института за пазарна икономика (ИПИ) пред "Сега". Тя предположи, че намаляващият износ в ЕС може да се дължи на звената за фискален контрол, които бяха създадени като мярка в борбата с ДДС измамите. "Това обаче може да се потвърди, след като излязат детайлните данни и разберем дали има намаление на износа към страни като Гърция и Румъния", обясни експертката.

В данните на НСИ за първите три месеца на годината прави впечатление сривът при износа на горива извън ЕС - с 38%, и на суровини - с 36%, както и свиването на експорта за Турция - с цели 17.3% на годишна база. Турция традиционно е най-големият ни търговски партньор извън ЕС. Според експерти лошите резултати най-вероятно се дължат на проблемите на превозвачите с транспортните разрешителни и преминаването на границата.

Кризата в Украйна също е неблагоприятен фактор - износът ни за там е спаднал с 65% през първите 4 месеца на годината.

Със 100% се е свил износът ни към Гибралтар - при 478.7 млн. лв. преди година, за първите 4 месеца натам са отпътували стоки (основно петролни) за едва 100 хил. лв. Според Десислава Николова този спад е в резултат на пресичането на фиктивен износ на горива. НСИ отчита 38% спад в износа на минерални горива, масла и др. нефтопродукти, което е косвено потвърждение на тезата й. Възможно е и тук да е повлияло затягането на контрола срещу ДДС измамите от началото на годината.

Каквито и да са причините и обясненията, "потъването" на износа вече е лош сигнал за българската икономика през 2014 г. Българската икономика се движи основно от инвестиции и от износ, а сривът там е най-чувствителен. Това означава, че приходите в бюджета няма да бъдат изпълнени и ще се наложи свиване на разходи и вдигане на държавния дълг за кърпене на пробойните в хазната.



ДЕФИЦИТ

Външнотърговският дефицит на страната е нараснал с 56.5% за една година, показват още данните на НСИ. Към края на април вносът като обем надхвърля износа с 3.07 милиарда лева. Това е с над 1.1 млрд. лв. повече в сравнение с първите четири месеца на миналата година.

27
5296
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
27
 Видими 
09 Юни 2014 20:04
Така е, кризата е световна и ни засяга и нас...
09 Юни 2014 20:53
Страшно нема - нали пък има внос на банани, силни сигнали и ясни знаци ?
09 Юни 2014 21:03
Не може да бъде,
Мощностите на рафинерията в Бургас са в планова профилактика и затуй висим...
09 Юни 2014 21:19
Шаро, да изнасяш фиктивно бензин и нафта мощности не ти трябват.
09 Юни 2014 21:36
Неамусеплашиш Миткова! Тиквите че върнат пазарите!
09 Юни 2014 21:59
Като как спадът на сделките за фиктивен износ ще намали приходите в бюджета? Точенето на ДДС не е ли разход за бюджета? Държавния, де, не партийния.
09 Юни 2014 22:30
От днес българските банки си имат един длъжник повече - този, който купи предпоследното ми апартаментче в БГ.
А българската икономика олекна с 55 000 лв., изнесени под формата на евро към Германия.
Докладвам го, за да могат съответните длъжностни лица да го прибавят в отчетите си.
Сигурен съм, че и те четат "СЕГА".
09 Юни 2014 22:35
Цецо, нали се връщате бе, що продаваш апартаментите?
09 Юни 2014 23:26




Абе някой ще каже ли какво всъщост произвеждаме и какво изнасяме освен кисело мляко и малко вино ??
09 Юни 2014 23:38
Като как спадът на сделките за фиктивен износ ще намали приходите в бюджета? Точенето на ДДС не е ли разход за бюджета? Държавния, де, не партийния.

Фиктивен износ не е точене на ДДС. Това, което се е водило фиктивно изнесено всъщност се е продавало на вътрешния пазар, просто едни цифри са отишли в друга статистика.
10 Юни 2014 00:30
Много малко от тези фирми са български. Повечето са местни клонове, на чужди фирми и държавата с почти нищо не може да им помогне.
10 Юни 2014 07:10
ААААА, не искам да рИвете! Премахнаха ви страха, върнаха ви ДДС-то, отвориха нови работни места, вдигнаха пенсиите с 2,9%, какво искате още? А каква е истината: Износа драстично намалява, престъпноста се овеличава, средната заплата намалява/отрязаха от заплатите на депутатите и президента/, постъпленията в бюджета намаляват, но за сметка на това се теглят нови заеми. Хайде сега Чугуните да започват с опорните точки: виновни са ББ, ЦВЦВ, международното положение а вече и ДПС...пълни палячовци, но лошото е, че е на наш гръб!
10 Юни 2014 09:01
В Нефтохима се извършва реконструкция и разширение на мощностите. Инвестицията е за около 1,5 млрд. Руската рубла и гривната се обезцениха и българския изност стана неконкурентен на тези пазари. Балонът в Турция би трябвало да се спука и там също се очаква да започне криза.
10 Юни 2014 10:53
Това е защото цената на труда в България е много висока!
10 Юни 2014 11:23
Evasion 10 Юни 2014 10:53 - Въпросът не е в цената на труда, а в производителността каква е. Освен това, не само цената на труда е важна. Важно е цялата себестойност на произведената българска продукция и нейното качество.

Балонът в цените на активите си казва думата. Ще ставаме все по-малко конкурентни. Независимо, че уж имаме ниска цена на труда.
10 Юни 2014 12:04
Всички от НСИ веднага да се уволнят! Мръсници такива!!!
10 Юни 2014 12:10
Тоталното извращаване на икономиката в световен мащаб няма как да не се отрази и на нашата. когато целта на световния икономически механизъм НЕ Е задоволяне на необходимостите на 7-те млрд. население, а прахосване на огромни ресурси за глезотии от малцина + чичоскручово самоначесване на крастата пред екрана с пикселните парички, тогава става точно това. самата безработица ако се замисли човек над 1-2% е пълен абсурд доколото има и търсещи блага и ресурсите за създаването им и търсещи работа. останалото е въпрос на ценности като общочовешка солидарност и скромност в противовес на егоизма и алчността. В конкретен план следвайки "невидимата ръка на пазара" наште капиталистчета развиват икономика подчинена на нормата на рентабилност и заровени в ежедневното забравят какво е главното и какви блага винаги ще се търсят дори - при студена и топла войни, преди и след апокалипсис. ами давайте, ама не се чудете като невероятно печелившия козметичен салон или бизнес с финтифлюшки и внос на френски сирена за 20 евра/кг. изведнъж се срути за 2 месеца.
10 Юни 2014 12:13
Остана да не е така. Та нима останаха кадърни качествени работници на територията, да произведат нещо конкурентноспособно са износ. Даааа... Без кльо, бригадирско движение и 5 години казарма не става...
10 Юни 2014 13:21
Фиктивен износ не е точене на ДДС

Чакай сега да ти обясня играта.
Когато Нефтохим товари на естакадата цистерна нафта за Пловдив, рафинерията начислява 20% ДДС, събира го от купувача - пловдивска фирма и го внася в бюджета - 30 000 литра по 2 лева прави 60 000 лева, от тях 50 000 за нефтохима, 10 000 за държавата.
Когато изнася кораб с 30 000 тона нафта (30 000 000 литра) за държава извън ЕС (например Гибралтар) имаме режим износ и ДДС ставка 0%.
А сега си представете, че няма никакъв кораб и всичко е само на хартия.
10 Юни 2014 14:05
Българските фирми бързо губят пазарите си зад граница
Износът на стоки във и извън ЕС спада стремглаво, което вещае нови проблеми за бюджета и кабинета


И радост, буйна радост обхвана туземната паплач...
10 Юни 2014 14:07
Абе някак ги пропускат по-добрите новини в този вестник. Що ли?

Румъния и България са с най-голям ръст на чуждите инвестиции

Чуждите инвестиции в България през последната година са се увеличили с 2,1%.

Виена. България и Румъния са единствените страни от новите държави-членки на ЕС, при които има ръст на преките чуждестранни инвестиции през 2013 г. Това става ясно от анализ на Международния институт за икономически изследвания във Виена.

Ръст на чуждите инвестиции от 27,4% има Румъния или 2,7 млрд. евро. Чуждите инвестиции в България през последната година са се увеличили с 2,1%, което прави 1,09 млрд. евро.

При всички останали страни, които се присъединиха към ЕС след 2004 г., е регистрирано намаляване на чуждестранните инвестиции, показват данните на института. Най-голям спад бележат Полша и Словакия – съответно 92,6% и 79,8%.

От института във Виена очакват през 2014 г. да се стигне до ръст на чуждите инвестиции във "всички нови членки в ЕС". В България и Балтийските страни се очаква същото ниво от миналата година.

Натисни тук
10 Юни 2014 16:04
***
10 Юни 2014 16:56
Чакай сега да ти обясня играта. Когато Нефтохим товари на естакадата цистерна нафта за Пловдив, рафинерията начислява 20% ДДС, събира го от купувача - пловдивска фирма и го внася в бюджета - 30 000 литра по 2 лева прави 60 000 лева, от тях 50 000 за нефтохима, 10 000 за държавата.Когато изнася кораб с 30 000 тона нафта (30 000 000 литра) за държава извън ЕС (например Гибралтар) имаме режим износ и ДДС ставка 0%.А сега си представете, че няма никакъв кораб и всичко е само на хартия.


То и аксиз се краде, но точене на ДДС е съвсем друго нещо, хващаш си ром или социално слаб, регистрираш му ЕООД даваш му фактура от чужда фирма с определена сума плюс ДДС и отива в НАП да иска да му се възстанови, това е точенето на ДДС, а фиктивният износ е продаване на черно на количества примерно гориво осчетоводени за изнесени , имаме укриване на ДДС, не точене, друг механизъм е , за други суми говорим, съвсем друго нарушение на закона е, практически може и милиарди да източиш без да си търгувал и за един лев стока, докато при укриването можеш да укриеш само 20% от цената на реална , съществуваща , купена/продадена стока
10 Юни 2014 17:00
БатВаню 10 Юни 2014 13:21 - Добре, но къде ще се продава това гориво? Бензиностанциите имат вече дебитомери и т.н. Не е толкова лесно...
10 Юни 2014 17:07
Е, то на черно гориво купуват транспортни фирми, не минава през бензиностанции, не че не може де, стига да има навит бензинджия и на бензиностанция може да се продаде, но там са малки количествата , едно е да заредиш кола , друго е ТИР
10 Юни 2014 19:29
А ето какво прави финансовият министър:
Скандал в Министерство на финансите! Служебният "Мерцедес" на Петър Чобанов развозвал любовницата му Виргиния

Натисни тук
12 Юни 2014 01:40
Нормативно сме ограничени !
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД