Според правителствени източници в Прага преди време Чехия е уведомила Албания, че спорът може да повлияе на предоставянето на статут на кандидат-член, който трябва да бъде одобрен от всички 28 държави - членки на ЕС. Чешкият премиер Бохуслав Соботка заяви, че страната му като цяло подкрепя разширяването на съюза към Балканите. "В тази връзка Чехия се интересува от въпроса за защитата на чуждестранните инвестиции в Албания, от борбата с организираната престъпност", заяви Соботка. Той изтъкна, че всяка държава, която придобива статут на кандидат-член, би трябвало да изпълнява съответните условия и това ще се вземе предвид и в случая с Албания.
През 2009 г. ЧЕЗ купи 76% от Албанската енергийна корпорация, но през януари м.г. лицензът й беше отнет с мотива, че не осигурява достатъчно енергия и не е инвестирала в енергийната мрежа. По-късно чешката компания заведе дело срещу Албания пред Международния арбитражен съд.
РАЗНОГЛАСИЯ
Германският канцлер Ангела Меркел потвърди вчера подкрепата си за кандидатурата на Жан-Клод Юнкер за председател на Еврокомисията. Това стана на пресконференция след малка среща на върха с колегите й от Великобритания, Холандия и Швеция. Британският премиер Дейвид Камерън, заедно колегите си Марк Руте и Фредрик Рейнфелд, се опита да убеди Меркел да не подкрепи федералиста Юнкер за шеф на ЕК. Камерън отново заяви, че не одобрява процедурата, според която се предоставя на Европейския парламент задачата да избере председател на Еврокомисията. Премиерите на Швеция и на Холандия Фредрик Рейнфелд и Марк Руте не коментираха темата. Британският премиер увери, че би искал да остави страната си в един реформиран ЕС, но добави, че този съюз се нуждае от подходящите лидери, които да извършат реални реформи.