"Булгартабак" публично "обяви война" на Корпоративна търговска банка и така затвърди подозренията за разрив на дългогодишното партньорство между банкера Цветан Василев, шеф на надзора на КТБ, и депутата Делян Пеевски. Шефовете на КТБ дадоха специална пресконференция, от която също стана ясно, че има тежък сблъсък на интереси, в който според тях е въвлечена и прокуратурата.
Вчера "Булгартабак холдинг" изпрати до медиите необичайно съобщение, в което известява, че къса с КТБ. Според съобщението холдингът е погасил всичките си заеми към КТБ и е "в процес на закриване" на всякакви сметки в тази банка. Преди това името на "Булгартабак" изскочи покрай новината, че банкерът Цветан Василев е поръчал убийството на Делян Пеевски, и покрай шумната спецакция в петък в сградата, в която се помещава Корпоративна търговска банка. В първия си коментар на тези събития Георги Христов, изпълнителен директор на КТБ, обясни, че проблемите са тръгнали, защото банката е притиснала некоректни длъжници, свързани с холдинга и Пеевски.
Вчера Христов и Илиан Зафиров, също изпълнителен директор на КТБ, запознаха медиите със своя прочит на събитията и направиха опит да изчистят от спекулации името на банката и на Цветан Василев. Те отрекоха да е имало обиски в КТБ, но признаха, че сред обектите на акцията е била фирмата "Бромак" - основен акционер на банката и 100% собственост на Цветан Василев.
Георги Христов коментира, че напрежението между Пеевски и Василев е по линия на дружеството с "изразен политически нюанс" "Булгартабак холдинг". Той обаче нарече безумно и смешно обвинението на прокуратурата срещу Василев като поръчител на покушение. "Че кой убива длъжника си бе, хора!", възкликна Христов. Но в последвалите обяснения се разбра, че поне формално Пеевски няма задължения към КТБ. Всъщност ставало дума за две фирми, може би свързани с него, които спрели да обслужват заемите си, и когато банката предприела мерки срещу тях, се появило абсурдното обвинение, че банкерът е поръчал Пеевски да бъде убит. Кои са двете дружества длъжници, не се разбра заради банковата тайна. Те гравитирали около "Булгартабак холдинг" (БТХ) и депутата Пеевски, но връзките не са доказуеми, признаха банкерите. По закон Пеевски като депутат не може да участва в търговски дружества, поясни Георги Христов.
Драмите около "Булгартабак" не са от вчера. Преди дни стана ясно, че има спор и заради печалбата на холдинга за 2013 г. - 80 млн. лева. КТБ като акционер е поискала промени в съвета на директорите и получаване на дивидент. Искане за включване на тези точки в дневния ред е било внесено и от друг акционер - фирма на Едоардо Миролио. Най-големият собственик в БТ холдинг обаче е против тези предложения. Кой е той и дали е свързан с Делян Пеевски, може само да се гадае, признаха шефовете на КТБ. През февруари основният пакет в "Булгартабак" стана собственост на офшорката "Ливеро", чийто краен собственик е мистериозен гражданин, пребиваващ в Австрия, и неподлежащ на българските регулации и надзор, стана ясно от съобщение на Комисията за защита на конкуренцията. КЗК бе ловко преметната, а КФН от месеци напразно се опитва да разбере кой е мажоритарният акционер в "Булгартабак", обясни Георги Христов.
Настояването за разпределяне на дивиденти и за смяна на ръководството е ясен знак за "разрив" между съдружниците в "Булгартабак". КТБ, която държи да си получи дивидента от цигарения холдинг, има съвсем различна политика за собствената си печалба - по предложение на ръководството на банката на събранието си миналата сряда акционерите решиха да не се разпределя дивидент и той да бъде заделен във фонд резервен.
Вчера Христов потвърди, че има "миграция" на кредити на БТ холдинг към други банки. От КТБ не можаха да отговорят обаче дали холдингът закрива всичките си сметки в банката. Директорите увериха, че банката им, която е четвърта по големина на активите в България, е в добра форма и със свръхликвидност. Те обаче изразиха тревогата си, че прокуратурата участва в "нескопосано шоу", маневри и манипулации, които могат да навредят на реномето на банката.
"Прокуратурата и този, който я владее, имаше полза от това шоу", коментира Георги Христов. По думите му събитията от последните дни били сигнал, че всеки, който не слуша, може да бъде смачкан. Банкерът съобщи, че членове на Управителния съвет на КТБ са получили призовки за разпит в столичното следствие точно в деня и часа, в който било насрочено общо събрание на акционерите на банката - 11 юни. Според шефовете на КТБ идеята на разпита била да се изпрати негативен сигнал до акционерите. "Връчването на призовки беше нескопосано шоу. Трябваше да се покаже, че УС го няма, защото е на разпит", поясни Христов.
По думите му разследващите органи до момента са изискали от банката единствено номерата на сметките "на N на брой фирми", обясни Христов. По думите му информацията е била изпратена веднага в столичното следствие и оттогава нямало никакво развитие. "Въпросите към нас бяха от "общообразователен характер", отговорите ги има и в интернет", посочи Илиян Зафиров. Призованите като свидетели не били осведомени по какъв повод ще ги разпитват. Оказало се, че е заради проверка по сигнала на "Протестна мрежа", в който се твърди, че депутатът Пеевски, банкерът Цветан Василев и журналиста политик Николай Бареков са част от престъпна група.