:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,714,705
Активни 697
Страници 25,635
За един ден 1,302,066

Бизнесът отказва да плаща новите цени на тока

Само така няма да се закрият предприятия и ще се запазят работни места, твърдят четири организации в открито писмо
Големите потребители на ток ще предприемат безпрецедентна акция в знак на протест срещу популисткото определяне на цените на електроенергията. Предприятията ще спрат да плащат за ток, ако Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) одобри предложените нови цени, които трябва да влязат в сила от 1 юли. Фирмите не са съгласни с готвеното увеличение от 2.29 лв. за мегаватчас на мрежовата компонента и над 2 лв. за мегаватчас на началната цена на търговете за електрическа енергия. Преди дни те изпратиха протестно писмо до институциите, но никой не им обърна внимание. Затова вчера 4 организации - Българската стопанска камара, Федерацията на индустриалните енергийни консуматори, Асоциацията на металургичната индустрия и Минно-геоложката камара, излязоха с открито писмо по проблема. Те ще сезират ЕК и Комисията за защита на конкуренцията.

"Няма да плащаме, докато не се вразумят. Трябва да е ясно какво искаме да правим - да произвеждаме и да изнасяме или нещо друго", каза за в. "Сега" Константин Стаменов от Федерацията на индустриалните енергийни консуматори, в която членуват фирми като "Агрополихим", "Актавис", "Златна Панега Цимент", "Стомана Индъстри", "Тракия Глас България" и др. Според колегата му от федерацията Константин Делисивков тежестта от предстоящото намаление на тока за бита с 0.66% ще натовари бизнеса с над 43 милиона лева допълнителни разходи за година.

Компаниите смятат, че новите цени ще доведат до загуба на работни места не само в голямата индустрия, но и при средния и малкия бизнес. В същото време, в противоречие на европейските практики, вече една година електроенергията, която се изнася, е по-евтина от тази за вътрешния пазар. "Вместо да прилагаме мерки за повишаване износа на наша продукция, чрез износа на електроенергия на преференциални цени стимулираме икономиките на съседните държави и износа на работни места. А експортът на суровини, каквато е и електроенергията, не създава добавена стойност в икономиката на България", се посочва още в отвореното писмо. Според бизнеса вносът на ток също се възпрепятства, а в определени периоди на съседните пазари има по-евтина електроенергия. "За да не се закриват предприятия, за да се запазят работните места и българската индустрия, с това отворено писмо предупреждаваме, че няма да приемем повишаване на цените на електроенергията и на съпътстващите такси и ще откажем плащания по новопредлаганите цени", пишат организациите.

"Парите в системата така или иначе не достигат и все някой на някого дължи. Едно ново неплащане ще превърне кризата в катастрофа", категорична бе вчера Иванка Диловска, председател на Института за енергиен мениджмънт. Пред в. "Сега" тя заяви, че изходът е производители и потребители да направят спешен план за излизане от кризата. В настоящата политическа обстановка обаче е наивно да се смята, че това може да стане. "Решението е да се намери смел човек, който да повиши цените за бита", каза Диловска.

Това е поредният скандал, който се разразява в енергийния сектор от началото на годината. През януари трите ЕРП-та - ЧЕЗ, ЕВН и "Енерго-Про", започнаха да си прихващат суми, които НЕК им дължи за закупен, но неплатен зелен ток. Спорът бе за 347 милиона лева. Решението на ЕРП-тата доведе до криза в НЕК. ДКЕВР започна наказателна акция срещу снабдителните фирми на ЕРП-тата и откри процедура за отнемане на лицензиите им.





44
4962
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
44
 Видими 
18 Юни 2014 20:34
Така ще е,докато едни пишман "политици" се мъчат се се хванат за сламката, ха дано ги избере някой заблуден задунаец....
"Обущарю, не гледай по-високо от обувките!"
18 Юни 2014 20:50
КАТО ДОЙДЕ МУТРАТА на власт с някой изруд като дянков ще плащате и песен ще пеете.
18 Юни 2014 20:54
Като отказват да го плащат - ами да им го спрат!


На битовите абонати как им го спират!

Писна ми вече!

А, да не забравя - и такса за включване после!
18 Юни 2014 20:56
И аз няма да плащам,немското ми возило вече направи 2 години и трябва да го подменям.
С този скъп ток,с тези голями заплати, с този висок данък доход,как да ми останат 100 000евра за нова кола.А пък трябва да се и живее,гълъбчето иска лятото да обиколи няколко курорта в няколко държави,иска и вила край Лазурния,в най-лошия случай в Гърция при уважаемия президент.
Не е лесно да си бизнесмен,вие какво знаете!?
18 Юни 2014 21:14
А, не може ли "еко"бандитите да си вземат перките и соларките и да одат на Северния полюс да оправят глобалното "затопляне"?
Не е ли това, най-простото решение?
18 Юни 2014 21:42
Няма да плащаме, докато не се вразумят


Тоз, е от "Федерацията на индустриалните енергийни консуматори". А онез, са от ДКЕВР, демек Държавата. Тая ултимативна ситуация като какво, по дяволите, трябва да се възприема. Терористичен акт или нещо друго.
18 Юни 2014 22:05
"Решението е да се намери смел човек, който да повиши цените за бита", каза Диловска.

Конгениална, чак не е за вярване, че я има, на гения от Банки!
Ашколсун!
Аз големия бизнес не го познавам, ама имам наблюдения и впечатления от по-дребния. Най-устойчивото ми впечатление е, че той изобщо нищичко не желае да плаща никому. Само да взема...
18 Юни 2014 22:15
КАТО ДОЙДЕ МУТРАТА на власт с някой изруд


Ти къде си учил български, колега?
В Турция ли?
18 Юни 2014 22:18
Повечето мнения тук показват, защо образи като бюреков или болен упяват да се появят на политическата сцена, въпреки, че писалите едва ли са им привърженици.
18 Юни 2014 22:37
"Решението е да се намери смел човек, който да повиши цените за бита", каза Диловска.

Егати наглостта.
И това от т.нар. "бизнес", който може да си избие всякакво повишение на цените чрез повишаване на цените за крайните клиенти. Вземете и погледнете кам се движат цените на междуградския транспорт спрямо повишението на цените на горивата.
18 Юни 2014 22:39
Трябва да е ясно какво искаме да правим - да произвеждаме и да изнасяме или нещо друго",


Ако те не са наясно какво искат да правят - от кого очакват да им каже?

Ако не са в състояние да произвеждат и да изнасят - да освободят мястото на някой, който е в състояние.

Какво между другото е "нещо друго"?

И изобщо - що за изнудване и то пред толкова широка публика.

18 Юни 2014 22:48
Са да ви светна, щото явно не сте наясно, че енергията е МНОГО голям фактор в цената на ВСИЧКО що се произвежда. В една машина направена на 90% от метал, поне 30% от цената отива да се плати тока само за обработката на този метал. Ако метала е български /тук е лят примерно/, вероятно цената на енергията е над 50% от цената на машината. Не знам колко % от цената на хляба се формира от цената на енергията нужна САМО за изпичането му, но подозирам че не по-малко от 10%.
Ако човек търгува от офиса си, щракайки си на компа, то цената на тока реално няма значение за него. Но колко са такива?
18 Юни 2014 22:50
Наясно съм, затова и казах, че си е чисто изнудване.

18 Юни 2014 22:56
Егати бизнеса, ако това са му енергийните експерти.
18 Юни 2014 23:01
Апропо, като цялостна верига, близо 100% от себестойността (за цената не е така) на нещата, от хляба до машината идва от цената на енергията.
Ако за килограм пилешко месо се изразходва да кажем 1-ца енергия, за свинското са 2 единици а за телешкото 3. Себестойността а и цената е в същата пропорция. Това дето "експертите" на "бизнеса" май не могат да проумеят е че цената на енергията е определяща за всички, а в България по наследство все още плащат близо два пъти по евтино за тази стока отколкото е средното за Европа. Явно не проумяват и че наследството вече е опапкано.
18 Юни 2014 23:07
Това дето "експертите" на "бизнеса" май не могат да проумеят е че цената на енергията е определяща за всички, а в България по наследство все още плащат близо два пъти по евтино за тази стока отколкото е средното за Европа.

18 Юни 2014 23:12
Апропо, като цялостна верига, близо 100% от себестойността (за цената не е така) на нещата, от хляба до машината идва от цената на енергията.

Това може да го напише само някой, който никога не е отглеждал кокошка, овца, крава, прасе.
18 Юни 2014 23:46
RumenS 18 Юни 2014 22:48

Това с енергията разбира се е лесно обяснимо. По мое мнение обаче, цената на енергията, би била фатална за произвеждащия бизнес, при положение, че непосредствените им чуждестранни конкуренти плащат по-ниска цена. Това така ли е? Всъщност думичката "фатална", май е пресилена. За производство на нещо от метал например, доколкото ми е известно, се използват и други консумативи, знам ли, вода например. Там как е положението с цените у нас и при конкурентите? Работните заплати вероятно също влияят на конкурентоспособността, може би и данъците, а и доста други нещица...
Така "извадена от контекста", цената на тока може и да изглежда решаваща, ама истина ли е това? Не стига, че произвеждащите работници у нас са по-ниско платени от работещите във фирми на Запад, ами и да спонсорират бизнеса допълнително, плащайки по-висока цена за битовия ток, та бизнеса да можел да изнася...
Някои "експерти" май се поувличат малко!
19 Юни 2014 00:57
Това може да го напише само някой, който никога не е отглеждал кокошка, овца, крава, прасе.


Но пък има изключително широк поглед в чуждите паници. Пропускайки да спомене, че при двойно по-евтина (уж) енергия, цената на труда е 10-15 пъти по-ниска. От тези дето 5 пъти режат и пак късо излиза...
19 Юни 2014 00:58
Бай Ганьо "бизнесмена" в сравнение с европейските му колеги плаща:
-на евтин ток
-най-ниски заплати
-най-нисък данък печалба и данък доход
-най-лесно може да прецака данъчните,я с ДДС,я с лични разходи(коли,къщи и др.) осчетоводени на фирмата
-най-ниски осигуровки
И пак недоволен.
19 Юни 2014 01:02
Да изнасяш ток на по-ниски цени от вътрешните си е идиотщина. Напомня ми как третираха българина преди - стоките първо качество за износ, а второ за вътрешния пазар,
19 Юни 2014 06:12
Да изнасяш ток на по-ниски цени от вътрешните си е идиотщина.

Не е, грабеж е, част от системата за ограбване на колонията България.
19 Юни 2014 07:59
Тези от Българската стопанска камара, Федерацията на индустриалните енергийни консуматори, Асоциацията на металургичната индустрия и Минно-геоложката камара да се срещнат направо с онези от Асоциацията на фотоволтаиците и онази на вятърните мелници. Да видим като сте се заградили с асоциации и федерации дали ви е по-леко. Само 3 и 4 блок на АЕЦ, само това оправя нещата - евтин източник ! Всичко друго е лъжа и заравяне на главата в пясъка. Ама нали комунисти ги строили, та не може. Айде тогава асоциацията да ви даде ниски цени.
19 Юни 2014 08:36
В същото време, в противоречие на европейските практики, вече една година електроенергията, която се изнася, е по-евтина от тази за вътрешния пазар. "Вместо да прилагаме мерки за повишаване износа на наша продукция, чрез износа на електроенергия на преференциални цени стимулираме икономиките на съседните държави и износа на работни места. А експортът на суровини, каквато е и електроенергията, не създава добавена стойност в икономиката на България", се посочва още в отвореното писмо.
Да ама енергиината мафия на БСП и ДПС, Кадиевци и др. нали печелят от евтиния ток АЕЦ-а, а той е само за богопомазаните, да го изнасят!
19 Юни 2014 08:43
Кой плюеше, че уж Боко натискал бизнеса???
19 Юни 2014 09:05
Банките се надцакаха - едните бизнеси потребители на ток им дължат едни кинти, другите с перките и волтаиците и те...
А сега се търся желаещи да платят сметката. Само че такива няма.
19 Юни 2014 09:35
Но пък има изключително широк поглед в чуждите паници. Пропускайки да спомене, че при двойно по-евтина (уж) енергия, цената на труда е 10-15 пъти по-ниска. От тези дето 5 пъти режат и пак късо излиза...

Цената на труда се определя от произведеното с този труд. Освен в силно необразовано въображение, няма как да произвеждаш за 10 а да получаваш 100. Мрънкането как някой ти е длъжен да организира производство за 100 а ти само да ги получаваш не върши работа. Ако си толкова умен, организирай го ти. Ако не си толкова умен и не можеш, оставаш си само с мрънкането и розовите сънища. Апропо, точно това е гледането в чуждите паници а не в своята, как някой трябва да изработи нещо, и да сипе в андрешковата купичка, защото така.... Няма особена разлика с мисленето на "ескспертите" цитирани в текста. И те са андрешковци, но от обратния тип, дайте им евтина енергия, осигурете им евтини суровини, дайте им производителни работници с ниски заплати, махнете им регулациите, защитете ги от конкуренцията ... и тогава какви чудеса ще направят...
19 Юни 2014 09:54
Апропо, едър индустриален потребител в България при същите условия като на износа (без ДДС и пр..) през 2013 година е плащал електричество по цена която е с около 57% по-ниска от тока за износ. Това, че някакви пикливи "експерти" не го знаят не значи че не е така. А щом даже и такива неща не знаят, редно е да се занимават с неща които са по-разбираеми за тях, например садене на картофи или подобни дейности.
19 Юни 2014 09:55
Така нареченият "бизнес", въобще не иска да плаща.....
Най добрата цена на тока за не гое 00.00 лв/МВтч
19 Юни 2014 10:22
***
19 Юни 2014 11:10
г-да Другари,

отговорете на въпроса:

Защо цената за битовите и небитовите потребители на ток трябва да е различна?
19 Юни 2014 11:44
Distributed
19 Юни 2014 11:10

Господине, по-добре опитайте да ни отговорите, защо сме задължени да изкупуваме "зеления" ток?
Къде е проблема да го продадете на Турция примерно?
19 Юни 2014 11:49
Защо цената за битовите и небитовите потребители на ток трябва да е различна?

Една от основните причини е заради фотоволтаиците и перките.
19 Юни 2014 11:54
Цената на труда се определя от произведеното с този труд. Освен в силно необразовано въображение, няма как да произвеждаш за 10 а да получаваш 100



19 Юни 2014 11:54
Това отнякъде ми е познато. А, да, от Украйна. Ще плащат, само ако цената е СПРАВЕДЛИВА.
19 Юни 2014 14:32
Цената на труда се определя от произведеното с този труд. Освен в силно необразовано въображение, няма как да произвеждаш за 10 а да получаваш 100
Стандартните щуротии.
Та като стана дума за произведено и "цената на труда" простичко се смята че при български брутен продукт и "германски" правила заплатите би трябвало да са около 2.5 пъти по високи. Точна така 2.5 пъти. За сравнение към 2000 година тази разлика е била около 2 пъти
Можем да си мантрим за социални политики, швейцарски правила .... но цифрите са неумолими.

И причината далеч не е в адрешко
Нямам намерение да изнасям лекция, но примерно в България е стандартно да се смята че можеш да прибереш за себе си 30 или дори 50% от оборота. Точно така от оборота Няма значение дали става дума за сергия, две-три стаи под наем или няколко декара като "работодател" ти се пада да издържаш себе си, семейство, любовница, па и некое евро за джипче да отделиш
19 Юни 2014 14:54
Преди една година това ПОПУЛИСТКО правителство дойде и погали всички с ниски цени на тока.
Сега като носи кофата с вазелина - всички пищят, що ли?
19 Юни 2014 14:59
А и само да добавя. Прехвалената социална политика на иже управляющите с намаляване на цените на тока всъщност не е социална. Ако една възрастна двойка пенсионери се отоплява на ток и живее в една стая през зимата с цел икономии и и намалят цената на тока с 5-10% то тези хора ще спестят по най-много 20 лв. месечно за времето на отоплителния сезон 5-6 месеца. Около 100 лв.
Но ако си собственик на хотел (или верига хотели), които потребяват ток не само през зимата ами и през лятото щом са климатизирани то тогава и 5 % намаление ще ти спести десетки или стотици хиляди лева.
Ето кой печели. Държавният НЕК субсидира не пенсионерите, а богаташите.
Е, тва е социална политика.
19 Юни 2014 16:16
простичко се смята че при български брутен продукт и "германски" правила заплатите би трябвало да са около 2.5 пъти по високи. Точна така 2.5 пъти.

Много интересни трябва да са тези "германски" правила" при които с БВП 78 милиада годишно ще има заплати (и осигуровки към тях) за 88 милиарда.
P.S. То целия БВП от 78 милиарда ако го разделиш на 4 милиона заплати (с осигуровките) ще получиш любопитно число, ама нали трябва лаф да става...
19 Юни 2014 17:14
Я пак помисли. Над половината от брутния продукт отива за възнаграждения Трудови
19 Юни 2014 18:37
Чорбаджийската сган като чуе че трябва да се вади още лев и откача! Да не говорим за заплатите-те в общи линии са същите от бай тошово време! 200 лева взема шивачка за 26 работни дни! Вижте и миньорите на Ковачки! Щом вземат аванс 100-150 лева значи заплатата не им е по голяма от 300-400лева!
19 Юни 2014 19:23
Хей германецо от форума ти трол ли си ,или будала !Като дойдат твойте любици на власт ,тогава ще проумееш народнта поговорка: Късно е либе за китка!
19 Юни 2014 19:26
Я пак помисли. Над половината от брутния продукт отива за възнаграждения Трудови

Малко по-сложничко е, но и така става. Половината от 78 милиарда БВП е 39, след това делим на 12 месеца и на 3 милиона калпака. След това си припомняме, че едни към 20% също са заплащане на труда но се наричат осигуровки от работодател и получаваме горе-долу това дето казва НСИ за средната заплата. Ако го умножим по 2.5 и тръгнем по обратния ред на сметката, БВП-то трябва да излезе към 200 млрд а не е толкова. Теоретично може да се надуе до толкова, ама трябва да се произвежда много продукция с висока добавена стойност дето да се търси за износ иначе балонът ще се пукне за няколко месеца, ако е необходимо може да се обясни защо.
19 Юни 2014 22:51
Хм, не е 50, около 40% е. Има я таблицата на сайта на НСИ .....
Но е много. Би трябвало да е двукратно по-ниско. Добре, ще погледна изследването по години. Когато го гледах всичко изглеждаше наред и логично. Ще проверя
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД