Около 40 милиона британски лири дължат на Лондон студенти от страните-членки на ЕС, които учат във висши училища на Острова и са получили държавно гарантирани заеми, за да финансират образованието си, съобщи в. "Дейли мейл". Изданието цитира данни, предоставени от Компанията за студентски заеми - организацията, която отпуска финансовите помощи за студенти. Най-големите длъжници са студентите от България, Румъния и Литва, които взимали заемите и се връщали вкъщи, без да изплатят задълженията си, твърди електронното издание "ИЮ Обзървър".
Всеки осми от студентите, получил държавно финансиране за следването си, не успява да плаща вноските след края на обучението и напуска страната. Сумата, която студентите от ЕС дължат на Великобритания, се е утроила в рамките на две години - от 12.7 млн. лири през 2012 г. до 38.2 милиона през т.г., отчитат от Компанията за студентски заеми. Това на практика означава, че хиляди студенти от страните членки учат "безплатно" в британските висши учебни заведения, а британците трябва да плащат по 9000 лири годишно, коментира в. "Дейли мейл". Общият размер на заемите, отпуснати на чуждите студените - включително и на такива, които продължават да учат - рязко е скочил с над 200 млн. лири и вече възлиза на 686.3 млн. лири.
От 2006 г. студентите от страните-членки на ЕС, които учат в британски висши училища, могат да получават същите нисколихвени заеми, гарантирани от държавата, каквито се дават и на местните студенти. Отпусканите кредити са два вида - за плащането на университетските такси и за издръжка. Британците връщат заемите си, като дължимите вноски се удържат от заплатите им, след като завършат и започнат работа. Но този механизъм не може да се приложи за чужденците, които се прибират в родните си страни. Те трябва да предоставят данни за възнагражденията си на британските власти и да договарят схема за изплащане на дълговете си. Според властите в Лондон студентите от ЕС, които напускат Острова и не плащат кредитите си, ще бъдат вече предавани на местните съдебни органи.
В края на м.г. Великобритания замрази заемите, отпускани на български и румънски студенти, заради подозрителен скок на броя на записалите се в британски университети граждани от двете държави. Броят им се е увеличил с над 70% спрямо предишната година и повечето от тези студенти са записани в малки висши учебни заведения, където се влиза много по-лесно, отколкото в големите университети.
Най-големите длъжници са студентите от България, Румъния и Литва, които взимали заемите и се връщали вкъщи, без да изплатят задълженията си
Няма угодия.
Ми връщат се в къщи, не остават .... ако оставаха щяхте да ревете че остават и не се връщат.
Само луд човек може да работи в УК, нити времето е време, нито заплатите са заплати... За жените и храната да не говорим....