От днес Бойко Борисов поема ролята на "златния пръст" в парламента, след като Волен Сидеров окончателно се отказа от нея. |
Новият "златен пръст" вече започна пазарлъка. Всеки ден депутатите на Бойко Борисов ще преценяват дали да се регистрират или не по свое усмотрение в зависимост от законодателната програма, обясниха депутати. "Ще бъдем гъвкави", коментира зам.-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов. Днес групата реши да влезе в пленарната зала, тъй като трябва да се гледат промените в Наказателния кодекс за давността на комунистическите престъпления. Поправките трябва да влязат като първа точка в дневния ред, тъй като всяка първа сряда от месеца опозицията има право на законодателна инициатива. Ако социалистите обаче започнат да хитруват, ГЕРБ ще поиска поименна проверка и ще провали кворума. Промените в закона за тютюна са един от законопроектите, които със сигурност ще бъдат бойкотирани.
Волен Сидеров декларира, че не вижда смисъл от по-нататъшно участие в работата на НС. "За какво да влизаме, след като е ясно, че трябва да се ходи на избори. Ясно е, че този кабинет е изгубил доверието и трябва да си ходи. Това трябва да стане час по-скоро, няма нужда да се удължава с месеци на агония, с месеци на договаряне, на задкулисие, които нищо друго хубаво няма да родят освен някакъв нов политически заговор", обясни той. По думите му правителството и кворумът в парламента се поддържат благодарение на подкрепата на Бойко Борисов, който умишлено бавел предсрочните избори. Причината за това била, че бившите управляващи, заедно с БСП и ДПС, задкулисно редят следизборния кабинет. Сидеров даде за пример провеждащата се по същото време необявена среща на представители на трите партии в парламента. Един от присъствалите - Йордан Цонев от ДПС, обаче обясни впоследствие пред "Сега", че целта на съвещанието била да се уточни дневният ред на НС до края на седмицата. Сидеров си призна, че е бил поканен, но е отказал да се отзове. Това е третият пореден парламент, който националистите напускат преди края на мандата му. Същото се случи в началото на 2009 г. при тройната коалиция, както и през март 2013 г. при управлението на Бойко Борисов.
Новината за оттеглянето на "Атака" от парламента не притесни управляващите."Въпросът дали ще има кворум не е към мен и зависи от всички политически сили", лаконично коментира председателят на НС Михаил Миков (БСП). Парламентът вчера напусна и бившият депутат от ГЕРБ Красимир Стефанов, който понастоящем е независим. Мотивите му не станаха ясни.
----ГОТОВНОСТ
Списъкът със законодателните приоритети на парламента до края на мандата му вече добива очертания. Йордан Цонев обясни, че за ДПС най-важни са законовите мерки за поддържането на финансовата стабилност, като промените в Наказателния кодекс за банките, както и приемането на онези закони, без които можем да бъдем санкционирани от ЕС. Герберите също акцентират върху евроинтеграционните закони. От БСП настояват за поправките в законите за конфликта на интереси, за приватизационния и следприватизационния контрол, за защита на растенията. Вчера соцлидерът Сергей Станишев добави към тях и промените в законите за здравето, за професионалното образование и за военноинвалидите.
-------- ПРОЦЕДУРА
По закон Народното събрание не може да се саморазпусне. Това става само с указ на президента. Така че при системна липса на кворум парламентът формално ще продължи да работи, но реално няма да заседава и това положение ще продължи до издаването на президентския указ за разпускането му на 6 август. Вчера държавният глава Росен Плевнелиев обяви, че на 6 август ще бъде назначен и служебният кабинет.