"Вместо да създава условия за бизнеса, държавата налива пари в социални фондове без възвръщаемост. Апаратът расте, говорят за 13-а заплата на чиновниците, а никой не стимулира работещите в частните фирми, които реално създават национален продукт." С тези думи председателят на Съюза на работодателите в България Васил Василев разкритикува управлението на правителството. Според него кабинетът водел "антиработодетелска политика".
На вчерашното трето поред общо събрание на съюза едрият бизнес поиска от кабинета промяна на трудовия кодекс, стимули за българските фирми при обществените поръчки и най-вече закрила срещу престъпността. "Държавата решава проблемите на бизнеса на парче, появява се опасност от "беровизация", като групировки искат да налагат свои хора в управлението", предупреди още Васил Василев.
Вицепремиерът Николай Василев отговори, че кабинетът заедно с бизнеса гледа в една посока - да се стимулира производството. България е страната в Европа с най-ниски преки данъци, каза той.
Според работодателите корупцията превзема разпределянето на средствата по предприсъединителните фондове. От съюза настояват бързо да се подготви наредбата за обществените поръчки, така че родният бизнес да има пряк достъп до тези проекти.
"Мултигруп" и още 12 фирми излизат от Съюза на работодателите, реши общото събрание. Причината е, че те не плащали членския внос от 2000 лв. Нови 18 фирми и организации пък бяха приети в работодателската организация. Сред тях са "Фармахим холдинг", "ПроСофт" и др.
Управителният съвет на съюза нараства от 9 на 15 души, реши общото събрание. Новите членове представляват "BBS Gallup", "ПроСофт", Националната асоциация на фирми за търговска сигурност и охрана (НАФТСО), Съюз на печатарската индустрия в България (СПИБ), Българска строителна камара, Сдружение на българските фармацевтични производители, Съюз на индустриалните предприятия - доставчици и поддоставчици.
|
|