:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,690,796
Активни 868
Страници 1,726
За един ден 1,302,066

Учителите не искат миниматурите за IV клас

Родители и преподаватели предлагат малките ученици да повтарят класа
СНИМКА: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Просветният министър Анелия Клисарова (на преден план) завещава проекта на нов училищен закон на наследника си.
Националните изпити за четвъртокласниците неочаквано срещнаха неодобрение сред родители и учители, показа анкетата на просветното министерство по повод проектозакона за училищното образование. На 5 юни МОН пусна онлайн допитването по спорни въпроси, за да разбере какви са настроенията сред обществото. Оказа се, че 47.3% от анкетираните смятат, че не трябва да има т.нар. миниматури. Министър Анелия Клисарова се изненадала от факта, че 54 процента от учителите са срещу тях. На обратното мнение са 36.7 на сто. В анкетата са участвали 8724 души.

Според Клисарова външното оценяване в края на IV клас е начин да се види накъде върви системата и дали децата са подготвени да преминат в V клас. "Проблемът е, че това се превръща в стрес за учениците и може би не трябва оценките да се пишат в бележниците", обясни тя. Клисарова напомни, че външното оценяване е насочено по-скоро към работата на учителите и затова трябва да има разяснителна кампания сред родителите. 68.8% от участниците в допитването смятат, че учениците от I до IV клас трябва да се явяват на поправителни изпити или дори да повтарят класа, ако нямат необходимите знания, съобщи още Клисарова. На това мнение са предимно учителите и родителите в активна възраст (30-40 г.). "Може би трябва да се реши в I и II клас децата да не повтарят, в III клас да се явяват на поправителни изпити, а в IV да повтарят, ако не са грамотни", коментира шефът на МОН.

Друга тема, по която хората са раздвоени, е кога да се завършва основното образование. 39.4% от анкетираните смятат, че то трябва да се завършва след VIII клас, както е и в момента, докато 39.5 на сто предлагат да приключва в VII клас. "Разликата в мненията е в границите на статистическата грешка и затова смятам, че този въпрос трябва да продължи да се обсъжда", заяви Клисарова. Според нея защитници на сегашното положение са предимно учители, докато поддръжниците на тезата да се завършва в VII клас са млади хора до 29 г. и учащи.

Интересни становища са се получили по въпроса за наказанията на учениците. Една пета от участниците смятат, че като крайна мярка трябва да е изключването от училището. След другите предложения са полагането на общественополезен труд, глоби за родителите, връщане на оценката за поведение и др. Макар и незначителен дял от анкетираните - 0.2%, предлагат санкцията "бой". Също толкова предлагат да се забрани кандидатстването във висше училище.

--------МНЕНИЕ

Математическите гимназии трябва да имат статута на спортните и художествените училища - това е мнението на анкетираните. По времето на ГЕРБ имаше идея математическите гимназии да се преобразуват в обикновени и да приемат ученици след VII клас.
2988
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД