Просветният министър Анелия Клисарова (на преден план) завещава проекта на нов училищен закон на наследника си. |
Според Клисарова външното оценяване в края на IV клас е начин да се види накъде върви системата и дали децата са подготвени да преминат в V клас. "Проблемът е, че това се превръща в стрес за учениците и може би не трябва оценките да се пишат в бележниците", обясни тя. Клисарова напомни, че външното оценяване е насочено по-скоро към работата на учителите и затова трябва да има разяснителна кампания сред родителите. 68.8% от участниците в допитването смятат, че учениците от I до IV клас трябва да се явяват на поправителни изпити или дори да повтарят класа, ако нямат необходимите знания, съобщи още Клисарова. На това мнение са предимно учителите и родителите в активна възраст (30-40 г.). "Може би трябва да се реши в I и II клас децата да не повтарят, в III клас да се явяват на поправителни изпити, а в IV да повтарят, ако не са грамотни", коментира шефът на МОН.
Друга тема, по която хората са раздвоени, е кога да се завършва основното образование. 39.4% от анкетираните смятат, че то трябва да се завършва след VIII клас, както е и в момента, докато 39.5 на сто предлагат да приключва в VII клас. "Разликата в мненията е в границите на статистическата грешка и затова смятам, че този въпрос трябва да продължи да се обсъжда", заяви Клисарова. Според нея защитници на сегашното положение са предимно учители, докато поддръжниците на тезата да се завършва в VII клас са млади хора до 29 г. и учащи.
Интересни становища са се получили по въпроса за наказанията на учениците. Една пета от участниците смятат, че като крайна мярка трябва да е изключването от училището. След другите предложения са полагането на общественополезен труд, глоби за родителите, връщане на оценката за поведение и др. Макар и незначителен дял от анкетираните - 0.2%, предлагат санкцията "бой". Също толкова предлагат да се забрани кандидатстването във висше училище.
--------МНЕНИЕ
Математическите гимназии трябва да имат статута на спортните и художествените училища - това е мнението на анкетираните. По времето на ГЕРБ имаше идея математическите гимназии да се преобразуват в обикновени и да приемат ученици след VII клас.