Мнозинството ползватели на интернет, чиито данни са били събирани от американската Агенция за национална сигурност (АНС), изобщо не са спадали към категорията лица, които е трябвало да бъдат следени.
Това показва анализът на документите, предоставени на в. "Вашингтон пост" от бившия служител на ЦРУ Едуард Сноудън. Резултатите от 4-месечното разследване са публикувани на сайта на изданието.
"Девет от 10 притежатели на интернет акаунти, чиито данни се съдържат в базата на засечената информация, не са били обекти за следене. Служителите на разузнаването "са ги взели на прицел, за да следят за някого другиго", пише в материала. Според изданието много от тези хора са американци. "Примерно половината от всички открити файлове, а това е много висок показател, съдържаха имена, електронни адреси и други детайли, които АНС е обозначила като принадлежащи на граждани или на жители на САЩ", твърди изданието. Белият дом и АНС неведнъж са уверявали обществеността, че са били следени лица, които не са американски граждани, или хора, които в момента на следене не са се намирали на американска територия.
Миналата седмица стана ясно, че 193 страни по света, сред които и България, са цел на АНС. В списъка не фигурират единствено Канада, Великобритания, Австралия и Нова Зеландия. Това стана ясно от публикуван доклад на американското правителство, който цели да осигури известна прозрачност за електронния шпионаж на САЩ след разкритията на Едуард Сноудън. Докладът бе дело на служителите на Джеймс Клапър, директор на националното разузнаване, координиращо дейността на 16-те американски разузнавателни служби.
Според документа през 2013 г. специалният съд по надзора върху чуждите разузнавания е издал по искане на тайните служби в САЩ близо 2000 заповеди за наблюдение на различни цели. В доклада не се уточнява какво е "цел", което означава, че това може да бъде отделен човек, група лица, организация и дори цяла държава. Не се и посочва конкретно колко души са били следени през 2013 г. от електронния шпионаж на САЩ.
Разкритията за глобалния електронен шпионаж на САЩ бяха направени миналата година от бившия служител на ЦРУ и АНС Едуард Сноудън, който получи убежище от Русия.
|
|