Макар че не го посочи поименно, най-вероятният наследник на Сергей Станишев начело на БСП е енергийният министър Драгомир Стойнев. |
Думите родиха и редица версии за тактиката му. Сред социалисти Станишев е сключил сделка с част от вътрешната опозиция и с АБВ на предишния президент Георги Първанов да се явят заедно на изборите, но при условие Станишев да остане начело на "Коалиция за България". Евентуален съюз с АБВ и други леви сили се възприема като българския вариант на гръцката ПАСОК - отколешната мечта на бившия държавен глава. А идеята Станишев да посочи наследник на поста си на конгреса има чисто практическо измерение - предстоящото редене на листите за предсрочните парламентарни избори.
Другата версия за сегашното поведение на Сергей Станишев е, че играе напук на Първанов и блъфира, като посочва, макар и не на глас Стойнев. Възможно било в последния момент Стойнев да отпадне от пасианса, а с идеята да е обединител и начело на лявото само да раздразни допълнително експрезидента. Веднъж вече Стойнев участва в битката за лидерския пост, но нервите му не издържаха и се оттегли в последния момент. Тогава той бе предложен на Станшев от Първанов.
Социалисти напомнят, че Станишев продължава да е достатъчно силен, както с апарата на "Позитано" 20, така и с това, че голяма част от делегатите на конгреса са негови хора, което ще предопредели и избора. Освен това на най-висшия форум ще се решава и форматът, в който БСП ще се яви на изборите на 5 октомври. "В момента страната се намира в такава ситуация, в която действително е важна каузата, която да ни обединява. Реално съдържание на тази кауза би било обединяване на усилия, но не с всеки, не на всяка цена", отговори Станишев на въпрос за единодействие с АБВ след заседанието на пленума. Което означава, че пазарлъкът тепърва предстои.
За евентуално обединение на левицата заговориха вчера опозиционерът депутат Страхил Ангелов и пиар експертът Нидал Алгафари. От думите им се разбра, че най-близка идейно до БСП е именно АБВ.
По време на заседанието на Националния съвет, което продължи нетрадиционно кратко - малко над два часа, сериозна дискусия след заявката на Станишев, че се оттегля, не е имало. Според участници обаче от дългата му реч станало ясно, че всички са виновни, а последиците понесъл най-вече лидерът. "Това мое решение не означава, че аз отстъпвам или ще седна на първия или последния ред на Националния съвет. Напротив, аз оставам в първите редици на политическата кампания и битката, която БСП е водила и води в името на каузи и ще остана много твърдо и ясно в подкрепа на новия лидер, който ще бъде избран на конгреса", обяви по-късно пред медиите Станишев.
Сред другите претенденти за поста председател се очертава да бъдат Мая Манолова, която още в събота обяви, че ако бъде номинирана, ще приеме, както и шефът на парламента Михаил Миков. Очаква се да бъде предложена и Корнелия Нинова, която обаче няма големи шансове. Други редовно заподозрени - Румен Овчаров, Илияна Йотова, Ангел Найденов, вече обявиха, че няма да участват в надпреварата .
------НА СБОГУВАНЕ
"Ако трябва да сме честни докрай, днес ви питам: Може ли да се самоизяждаме отвътре непрестанно и да печелим битки? Та имаше ли една, поне една кампания, в която всички да сме заедно? В която да не се охулваме взаимно? Как да се биеш с политическите опоненти, когато постоянно трябва да пазиш гърба си от своите?!"
"Има хора, които разглеждат БСП като ООД. Категорично няма да позволя тя да се разглежда като фирма, като приватизиран обект, като частна собственост, като възможност за придобиване на акции в корпорация. БСП не е и бюро по труда - това е нашата партия!"
"Нима омразата стана по-силна от каузата? Нима загубихме умението да разговаряме нормално - и политически, и човешки? Знаете ли как изглеждаме отстрани - като озверяла глутница, в която оцеляването означава да разкъсаш другия. За какво? За да делим какво? Властта, до която никой няма да ни допусне, тъкмо заради това ни поведение? Да разделим партията, която преди това ще погубим? За да се очистим, очерняйки другия? Да се отърсим от своите собствени отговорности и грешки, отстрелвайки другарите си."
"Хората, които ме атакуват за това какво се случва в управлението и в отношенията ни с ДПС, съзаклятничат по ъглите, по офиси на фирми или по ловни хижи с други партии, в това число с основните ни политически опоненти от ГЕРБ. Не е ли така? Това нормално ли е? Не е ли плод на безскрупулна сделка и на лични интереси именно позицията, че БСП трябва да остане на власт след публичното извиване на ръце и унизителния ултиматум за сваляне на правителството, поставен пред очите на цялата страна от ДПС?"
"Истината е, че обществото вече не може да приема компромиси, дори такива, които се правят в името на по-голямата цел. За нашите грешки и толерантност платихме тежка цена, в личен план - най-тежката плащам аз."