В Грузия след дълго боледуване вчера почина бившият президент на страната Едуард Шеварднадзе, съобщиха негови роднини, цитирани от световните медии. През януари той навърши 86 години. Съболезнования към неговите близки изпратиха повечето световни лидери.
Неговата кариера започва като секретар на комсомола в Грузия през 50-те години на миналия век. Малко по-късно като първи секретар на ЦК на компартията провежда голяма чистка срещу корумпираните местни и партийни власти, която засяга над 30 000 души. Именно след това е забелязан от Москва и през 1985 г. е извикан от съветския лидер Михаил Горбачов за поста външен министър на Съветския съюз. Шеварднадзе изигра на този пост ключова роля за приключването на Студената война. Той е един от интелектуалните бащи на перестройката - политиката на реформи, която по думите на Горбачов е била замислена от двамата по време на разходки по брега на Черно море. Едуард Шеварднадзе е смятан за един от инициаторите и на германското обединение, но недолюбван заради разпада на бившия СССР. След падането на Берлинската стена и колапса на Съветския съюз, Шеварднадзе се завръща в родната Грузия, където през 1995 г. е избран за президент. Шеварднадзе е свален от власт при т.нар. Революция на розите през 2003 г.
Бащата на руската демокрация.
— Строгий секрет! Государственная тайна! — Остап показал рукой на Воробьянинова:
— Кто, по-вашему, этот мощный старик? Не говорите, вы не можете этого знать. Это — гигант мысли, отец русской демократии и особа, приближенная к императору.
Ипполит Матвеевич встал во весь свой прекрасный рост и растерянно посмотрел по сторонам. Он ничего не понимал, но, зная по опыту, что Остап Бендер никогда не говорит зря, молчал.