12 Декември 2002 13:42
Статия от Стандард - КОЙ, КОГА, КАКВО
Най-арогантни са политиците, които преди 2 г. гласуваха спирането на реакторите, а сега се правят, че не знаят нищо
Кабинетът “Костов” предаде ИИИ и ИВ блок
Правителството е с вързани ръце, на карта са двата хилядника, казва Георги Касчиев
Георги Касчиев е бивш председател на Комитета за използване на атомната енергия за мирни цели (сега АЯР). Бил е съветник на председателя на Международната агенция по атомна енергия Мохамед ЕлБарадей. От август 2002 г. е научен консултант във Виенския университет.
- Господин Касчиев, безопасна ли е АЕЦ "Козлодуй"? По-то-чно нарочените за затваряне през 2006 г. ИИИ и ИВ блок?
- Безопасността има различни аспекти. Например проглушиха ни ушите с твърдения, че АЕЦ "Козлодуй" има много ниски радиоактивни изхвърляния - около 1% от нормите. И това е точно така. Но запита ли някой за кои норми става въпрос? Поиска ли сравнение с данните за останалите атомни централи по света.
- И за кои норми става въпрос?
- Сега действащите у нас норми са от 1984 г. Т.е. отпреди аварията в Чернобил. Те са остатък от едно общество, в което човекът беше нищо. Става въпрос за т.нар. СПАС - руска абревиатура, която означава Санитарни правила на атомните станции. Естествено заложените в тях норми са толкова големи, че без да полагаме никакви усилия, замерените радиоактивни изхвърляния винаги са около 1%. Така тези норми нямат никакво дисциплиниращо въздействие върху АЕЦ "Козлодуй". И тези архаични норми са все още действащи в България. Моите опити да ги променя, докато бях председател на КИАЕМЦ, се натъкнаха на отпор от страна на министерствата на здравеопазването и на околната среда.
- Защо?
- Защото на някои хора истината просто не им изнася. Но в докладите на КИАЕМЦ от последните години може да се прочете, че данните не дават пълна представа за мястото на АЕЦ "Козлодуй" сред другите централи по света. И се цитират едни други, т. нар. нормализирани показатели, които бяха разработени през 1998 г. от Научния комитет по действието на атомната радиация (НКДАР) към ООН специално за реакторите от типа ВВЕР. Ако сравним отчитания от "Козлодуй" 1% по нашите праисторически норми, с нормализираните показатели на ООН, знаете ли къде сме ние?
- Къде?
- Надхвърляме над 4,5 пъти нормите. Т.е. нашият прословут 1% изведнъж става 450%.
- Чак пък толкова!
- Аз не ви говоря измислици, а цитирам данни от отчета на КИАЕМЦ за миналата година. Този отчет не е секретен и може да го прочете всеки. Само да поясня, че НКДАР към ООН не си измисля някакви кой знае какви строги норми, а приравнява радиоактивните изхвърляния към единица произведена електроенергия. Редно е обществото да се поинтересува и какви са изхвърлянията на други атомни централи по света - пак според тези норми на ООН. И аз мисля, че точно такива данни е редно да разпространяват и нашата Агенция за ядрено регулиране, и министерствата на здравеопазването и на околната среда.
- Вашата позиция не е ли твърде вредна днес, когато се решава съдбата на ИИИ и ИВ блок на АЕЦ "Козлодуй"?
- Боже мой! Че съдбата на ИИИ и ИВ блок не се решава днес. Това е огромна заблуда. Съдбата на тези два блока се реши още преди две години, само че тогава никой не обърна внимание на този факт. Преди повече от две години беше сключен договор за заем от 212,5 млн. евро от ЕВРАТОМ за модернизацията на В и ВИ блок. С този договор правителството на Иван Костов пое задължения да затвори И и ИИ блок преди 2003 г., а за ИИИ и ИВ да договори конкретен срок за затварянето им до 31 декември тази година. И това е записано в чл. 4. от договора за заем, озаглавен "Ангажименти" на гаранта по заема - т.е. правителството на България. С този ангажимент кабинетът "Костов" на практика мълчаливо се съгласи с искането на Европейската комисия да затвори ИИИ и ИВ блок през 2006 г. Какво може да се решава сега, след като съдбата на ИИИ и ИВ блок е заложена в международен договор, ратифициран със закон от Народното събрание?! При това, забележете, затварянето на малките блокове е обвързано с ползването на огромния заем за модернизацията на В и ВИ блок. Т.е., ако не спрем, това ще провали модернизацията на двата хилядника и Европейската комисия ще бъде в пълното си право да поиска и тяхното затваряне. Следователно сегашното правителство е с вързани ръце. Но най-арогантната е позицията на политиците. Особено на тези, които бяха в предишното правителство и бившия парламент. Които тогава гласуваха за затварянето на малките блокове, а сега се правят, че не знаят нищо и надигат вой срещу позицията на това правителство.
- А вие? Каква беше позицията ви през 2000 г.?
- Можете да проверите, че аз единствен въстанах срещу това предателство на предишния кабинет, към който се числях и аз. Като председател на регулиращия държавен орган ясно изразих несъгласието си с позицията на кабинета в едно интервю, дадено на 6 септември 2000 г. Поради което тогавашната екоминистърка Евдокия Манева, Иван Шиляшки и др. поискаха от Костов да ме отстрани. И успяха. А всичките сегашни многогласни защитници на ИИИ и ИВ блок тогава мълчаха. Така че политическият момент за протести вече е минал, решението за затварянето е взето и трябва да се изпълнява. А евентуален отказ от изпълнение може да се сравни само с мораториума върху плащанията по външния ни дълг, който навремето направи кабинетът Луканов. И обрича бъдещето на В и ВИ блок.
- Значи позицията на кабинета е правилна?
- Просто не виждам каква друга може да има. Аз намирам този ход на правителството за много интересен. До какво ще доведе той обаче, е трудно да се прогнозира.
- Но нали неотдавна последната мисия на МААЕ установи, че всичко е в АЕЦ "Козлодуй" е о'кей?
- Ако според вас за 4 дни една централа може да се провери и на петия ден по обяд да се излезе със становище, че всичко е о' кей, за мене това е несериозно. Мисията на МААЕ просто нямаше време да се рови в подробностите.
Белчо ЦАНЕВ
|