Янаки Стоилов директно сравни разпоредбите в НК с репресивния Закон за защита на държавата от 1924 г. |
Разпоредбите бяха гласувани във вида, в който бяха предложени от БНБ. Според тях разпространяването на "заблуждаваща или невярна информация или други сведения за банка или финансова институция, които могат да доведат до всяване на смут и страх в населението", се наказва с лишаване от свобода от 2 до 5 г., а при причинени значителни вреди или получени неправомерни доходи - от 5 до 10 г. и глоба от 5 до 10 хил. лв. Икономисти и юристи се противопоставиха на поправките с мотива, че могат да доведат до цензура и да оставят гражданите в неведение за реалното състояние на трезорите.
Червеният Янаки Стоилов директно сравни разпоредбите с репресивния Закон за защита на държавата от 1924 г. "Този текст създава впечатление, че има определени сектори, и то където е съсредоточена много власт, които трябва да бъдат поставени в друг режим на обществено отношение. Сякаш някой се опитва да създаде законодателство за защита на банките", посочи той. Според него формулировката на измененията не отговаря на принципите на наказателното право и не може да бъде приета в този си вид. Стоилов косвено разкритикува и БНБ, поставяйки за задача на следващия парламент да уреди по-добре ролята на централната банка като надзорен орган.
Вносителят на поправките Йордан Цонев (ДПС) призна, че това "не е перфектният текст", но обеща окончателното му приемане да бъде "приемлив и по никакъв начин да не засяга свободата на словото, правото на критика, правото на анализ на научните работници и на медийните експерти". Цонев допълни, че банковата система неведнъж вече е била обект на подобни атаки - през 2008 и 2012 г., и това налагало защитата й да се гарантира със закон. "Трябва да има надзор върху това как се подрива доверието в една здрава банка. Ако то може да бъде подривано безнаказано от организирани престъпни групи или нейни конкуренти, какво правим тогава? Нито една банка в света не може да издържи на една такава атака", настоя Цонев. Същите аргументи изложи и Данаил Кирилов от ГЕРБ. Депутатите от левицата обаче не се впечатлиха от призивите им и гласуваха "против" или "въздържал се". Очаква се поправките да бъдат разгледани и приети на второ четене до края на следващата седмица.