:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,670,103
Активни 625
Страници 12,668
За един ден 1,302,066

1041 осъдени се укриват и МВР не може да ги вкара в затвора

Всеки десети с присъда лишаване от свобода е неоткриваем, защото е изчезнал по схемата "Братя Галеви"
Схемата "Братя Галеви" - да изчезнеш, когато трябва да влезеш в затвора, се използва от всеки десети, осъден на лишаване от свобода. 871 престъпници, осъдени да влязат в затвора, са останали незадържани в края на м.г. от съдебната охрана към Министерството на правосъдието и от МВР. Тези хора се укриват в страната и в чужбина и срещу тях е задвижена процедура по издирване. Това става ясно от доклада за дейността на прокуратурата за 2013 г., публикуван на сайта й. С натрупване от 1993 г. неизпълнените присъди "лишаване от свобода" са 1115, наложени на 1041 души.

По закон препис от присъдата, с която подсъдимият е осъден да изтърпи съответното наказание, се изпраща на прокурора за изпълнение. Това става до 7 дни от влизането й в сила. Този срок, в който делото пътува от последната инстанция до съда, от който е тръгнало, а после към прокуратурата, може да се използва от осъдените да се укрият.

Със задържането на осъдения и отвеждането му до затвора първо се заема съдебната охрана към Министерството на правосъдието. Ако до месец тя не успее, се обръща към МВР и човекът се обявява за издирване. Издава се и европейска заповед за арест. Укриващите се не извършват престъпление, ако са дочакали края на делото си и тогава са изчезнали, обясняват прокурори.

От данните се вижда, че проблемът е от години. Например в края на 2012 г. осъдени, но незадържани, са 891, а година по-рано - 997. През последните три години това са около 10% от реално приведените в изпълнение присъди лишаване от свобода. От доклада не става ясно за какви престъпления са признати за виновни укриващите се осъдени, както и колко време в затвора им е определил съдът. Не е ясно и дали прокуратурата води подобна статистика.

Вижда се обаче, че най-голям е броят на незадържаните, осъдени в софийския апелативен район - 257, следва варненският с 237 и този на Пловдив със 174. "Това се дължи както на икономическата миграция към големите градове, така и на липсата на законово изискване за адресна регистрация, което затруднява издирвателната дейност и установяване на местонахождението", пише в доклада на обвинението.

През 2013 г. 568 души са били обявени за общодържавно издирване, 473 - за международно. Издадени са 388 европейски заповеди за задържане. За този период са били задържани и вкарани в затворите 337 издирвани осъдени, което е 24% от общо издирваните с присъди. Т.е. изчезналите осъдени са повече от заловените, които са били обявени за издирване. Това е и традиционната картина, показват данните на прокуратурата.

Проблемът с изчезващите осъдени стана публичен през пролетта на 2012 г., когато дупнишките бизнесмени Ангел Христов и Плавен Галев, известни като Братя Галеви, изчезнаха безследно точно след като и върховната инстанция ги призна за виновни за организирана престъпна група и ги прати в затвора. И досега от тях няма и следа, а случаят им влезе и в доклад на ЕК за България като провал за съдебната система. Тогава вътрешният министър Цветан Цветанов си изми ръцете с прокуратурата и съда, а премиерът Бойко Борисов обясняваше, че такива като Галеви трябва да лежат в ареста през цялото време. "В момента, в който съдията удари с чука и даде осъдителната присъда - идва съдебната полиция, слага белезниците и откарва в затвора", каза той по време на правителствено заседание. Това накара правосъдния министър Диана Ковачева да поиска тълкуване от ВКС. Тя попита дали, когато съдът постанови затвор, присъдата, макар и невлязла в сила, може да послужи като основание за задържане на подсъдимия. Върховните съдии отговориха, че постановяването на осъдителна присъда, с която се налага ефективно наказание "лишаване от свобода", не може да бъде основание за изменение на мярката за неотклонение в по-тежка.

В статистиката на прокуратурата за м.г. влиза и осъденият на доживотен затвор за двойното убийство пред дискотека "Соло" Илиян Тодоров. Той изчезна, след като по делото срещу него се произнесе и последната инстанция. В момента той, също като Галеви, е обявен за издирване от Интерпол, а Тодоров разпространи през интернет видеообръщение до главния прокурор, Министерството на правосъдието и евроинституциите, че е невинен. Последният случай на изчезнал е Янка Младенова, осъдена на 10 години затвор за жестокото убийство на 19-годишно момиче.
14
4314
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
20 Юли 2014 19:13
И като ги вкара в затвора - те ти 1 041 иска в Страсбург за изпитан стрес при прибирането...
--------------------
Сайтът на Генек
20 Юли 2014 19:32
Да си ги хващат!
20 Юли 2014 19:34
Съществува възможност да им слагат гривни на глезените...
20 Юли 2014 21:03
Цвък скоро и той сред тях
20 Юли 2014 22:14
Защо й е на бъхлива България "независима" съдебна власт с хиляди и хиляди съдии, прокурори и много повече адвокати?

Има стотици мегаполиси които се справят с 20 пъти по-малко персонал, с почти същото население. Програмистът, задкулисистът, трябва да лежи доживотно при много строги условия.
20 Юли 2014 22:29
Цвък скоро и той сред тях

И правилно! А Кирето Контрабандиста?
20 Юли 2014 22:47
Схемата неточно се нарича братя Галеви, а трябва да се нарича схемата МИРОСЛАВ НАЧЕВ - това е съдията, който ги оправдава с ясното съзнание, че присъдата му ще бъде отменена изцяло и заменена с осъждане. Защо трябва да се крие този факт от обществото?!!! Председател на целия Окръжен съд в Кюстендил! Натисни тук
Но на него не му пука, това е известна схема - плащаш, купуваш си съдии, които решават каквото искаш, а после се оправяш сам. Съдиите са БЕЗОТГОВОРНИ по Конституция и каквото и да решат си вземат парите.
21 Юли 2014 06:25
Тя попита дали, когато съдът постанови затвор, присъдата, макар и невлязла в сила, може да послужи като основание за задържане на подсъдимия. Върховните съдии отговориха, че постановяването на осъдителна присъда, с която се налага ефективно наказание "лишаване от свобода", не може да бъде основание за изменение на мярката за неотклонение в по-тежка.

Което явно говори, че законът е куц. Никой не го променя, а се харчат милиони за издирването на бандитите. Една седмица път на присъдата със служебна поща, е другото безобразие.
21 Юли 2014 08:52
Да почнем оттам, че осъдени за дребни престъпления почти няма. Дори когато са направили самопризнания, досъдебното производство заминава в някое мазе и чака да бъде затворено по давност.
21 Юли 2014 12:54
Полицията да потърси за нов град в България. Възможно е да са си основали град.
Както мафията си има държава, така и осъдените, навярно, си имат град.
21 Юли 2014 13:25
Май демокрацията е удобна преди всичко на престъпниците.
21 Юли 2014 14:44
Kакто казва и Slava, когато нещо не работи, трябва да се ремонтира. Това с гривните, споменато от hubavetsa, съм го чел при Майкъл Конъли. Сигурно тези със законите смятат, че системата работи добре.
21 Юли 2014 15:07
Това е вече демокрация от най висш тип. Признаците се изразяват във строгост на закона и тормоз от страна на държавата към невинните като превантивно наказание за престъплението което те някога ще извършат, както и толерантност до последния момент към престъпниците които са изтърпяли така или иначе част от нака занието си под формата на опит за честен и почтен живот сред други честни и почтени като тях граждани и съдии.
21 Юли 2014 15:32
Боже пази БГ от "честни съдии,адвокати и прокурори"!!! Напоследък се съмнявам,че има такива без кавички!!!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД