Правораздавателният процес е на път да блокира заради липсата на пари. 85 съдилища са без средства за издръжка, а до края на седмицата броят им ще се увеличи. Това обяви Соня Найденова, представляващ Висшия съдебен съвет, докато отчиташе дейността на институцията за последното тримесечие. Парите не стигат не само за ток и вода, но и за издръжка на вещите лица и на съдебните заседатели, без които делата няма как да вървят, уточни тя. Оплакването от недостиг на средства е традиционно за този период на годината. По правило парламентът никога не гласува на съдебната власт бюджета, поискан от ВСС, а приема предложения от правителството, който е по-малък.
Найденова не уточни кои са тези 85 съдилища. Те обаче са близо половината от всички в държавата. "Съдебната власт беше похвалена, че е единствената в страната, която няма неразплатени задължения към доставчици на външни услуги, което може и да звучи добре, но няма как да останем първенци по този показател дълго време", прогнозира още представляващият ВСС.
Преди време от ВСС поискаха допълнително 26 млн. лв., с които да бъдат увеличени заплатите на магистратите и съдебните служители. След това дойде искане за други над 19 млн. лв. заради недостига в съдебния бюджет, но кабинетът не отговори на претенциите. "Показаното нежелание за реакция ни поставя в доста трудна ситуация", каза Найденова. И предположи, че темата за недостига на средства за съдебната власт остава встрани, тъй като по закон магистратите нямат право на стачка.
Найденова отказа да коментира и изнесената преди ден от в. "Капитал" информация за устен доклад на ЕК по механизма за сътрудничество и оценка на България, който за пореден път отправя остри критики към съдебната власт и ВСС, тъй като съветът не получавал "тези резултати от устното докладване".
------БЕЗРАЗЛИЧИЕ
Соня Найденова не би се подписала под кандидатурата на зам.-шефа на Върховния касационен съд (ВКС) Павлина Панова да оглави съда, стана ясно от думите й вчера. Както "Сега" вече писа, Панова ще бъде номинирана от петима членове на ВСС, един от които настоящият председател на ВКС Лазар Груев. Найденова каза, че петима от ВСС са достатъчни по закон да номинират Панова и не се налагало и други да подписват. При номинациите за главен прокурор през 2012 г. Найденова беше сред седемте членове на ВСС, издигнали Сотир Цацаров. Гражданският съвет на ВСС е свободна организация както за включване, така и за напускане. Това бе коментарът на Соня Найденова на факта, че в последните дни две неправителствени организации напуснаха съвета в знак на протест, че ВСС отказа да промени правилата за избор на шефовете на върховните съдилища и главния прокурор. Предлаганите промени целяха да подобрят процедурата, но мнозинството във ВСС ги отхвърли.
Намалете сроковете в съдопроизводството и ще Ви останат пари
Срамно е да се протакат дела със години