След миг Германия ще избухне във възторг - благодарение на гола на Марио Гьоце във вратата на Аржентина Бундестимът е световен шампион за четвърти път. |
"Днес разбрах, едва тук при вас, че нощните тържества, които ние следяхме внимателно от Бразилия, са ми дали криле да преодолея тежките часове след несполучливите мачове с Гана и най-вече с Алжир. Принуден бях да прекроявам схемите по три-четири пъти на мач. Сполучих и днес обявявам всички тук - 500 хиляди - за световни първенци. Преди всичко вие, а после ние, станахме заедно достойни световни шампиони!", възторжено обяви бундестреньорът пред препълнената Фен миля.
Медиите резюмират нещата и разбират емоциите на Льов и целия му персонал. Не се пропуска важната роля на шеф-скаута швейцарец Урс Зигенталер, инсталиран в отбора още преди 2006 г. от Юрген Клинсман. Никой не иска да сравнява очакванията на Франц Бекенбауер, който бе сигурен, че след титлата през 1990-а Германия ще владее световния футбол десетилетия наред.
Президентът на футболния съюз (DFB) Волфганг Нирсбах уточнява: "Отвличането на купата от Южна Америка е подвиг за нас като европейци. Нищо повече обаче от един мощен тласък. Тласък за много работа въз основа на най-модерната педагогическа селекция и техническа подготовка в специализираните училища с децата и юношите."
След включването на бившия източен национал от Дрезден Матиас Замер като директор в DFB, в Германия се получи генерална промяна в работата с децата и юношите. Замер намери начин да убеди западните специалисти, че само с отделни таланти нищо не става. Федерацията, начело с тогавашния президент Тео Цванцигер, подкрепи плановете.
Матиас Замер, син на легендарния национал на ГДР Клаус Замер, намери начин да внедри нова програма за селекция в работата с децата. Опитът от Дрезден бе пренесен в Западна Германия. Първите успехи дойдоха с националните състави до 17, 19 и 21 г. Появиха се имената на Бастиан Швайнщайгер, Филип Лам, Пер Мертезакер, на поляците Мирослав Клозе, Лукас Подолски. С времето от училищата дойдоха най-перспективните - Марио Гьоце, Сами Кедира, Андре Шюрле, Илкай Гюндоган, Тони Кроос от Рощок...
"Представете си - талант като Кроос е едва на 24 години. А къде бях аз на неговите години като талант от Шварцвалд", сравнява ситуацията самият Йоги Льов. След всичко това начело на Бундестима бе назначен уволненият от "Байерн" новатор Клинсман, а Клинси доведе земляка си от Баден-Вюртемберг Льов. Така от катастрофалното Евро 2000, като следствие от още по-катастрофалното световно в САЩ '94, когато германците изядоха здрав бой и от нашия тогава блестящ отбор, до 2006 г. никой не бе в състояние да оправи нещата.
Клинсман и Льов вкараха свеж въздух във футбола, особено в бъдещето. Осем години по-късно Льов, вече без заминалия за САЩ Клинсман, достигна заслужения апогей. Той не само че не забравя, но и подчертава заслугите на Замер и Клинсман. Сега обаче Замер напусна - или бе принуден да напусне федерацията, и седна като мотиватор на златната пейка на "Байерн". А като нов директор в DFB, отговарящ за децата и юношите, отива пом.-треньорът на Льов Ханзи Флик.
Дали това е символично - ще покаже бъдещето. Именно на бъдещето на германския футбол посвети победния си гол от Мондиал '14 Марио Гьоце - гастарбайтер в "Байерн", възпитаник на "Борусия" (Дортмунд). Медиите кръстиха по този повод Йоги "майстор на жокерите". Вкара ли Льов жокер - играта се променя.