БНР: ...Аз тук си намерих един много симпатичен цитат... "Докато ситуацията в България не изиска по неизбежен начин да съм тук, оставам евродепутат". Какво неизбежно може да се случи, за да се върнете тук?
Томислав Дончев, ГЕРБ: На ниво постове и т.н няма да получите коментар по дълъг списък с причини. В момента голямата задача е максимално добро представяне на парламентарните избори. Аз ще направя всичко, което зависи от мен. На второ място - особено в момента, ситуацията е такава, фокусът, усилията трябва да са върху ясна визия за решаване на всички проблеми, които има в страната, а не върху раздаване на постове. Това е до голяма степен (излишно) и не искам да коментирам нищо подобно.
БНР: Това е, защото не знаете... Аз виждам, че не искате и да прогнозирате какъв ще е резултатът след изборите или?
ТД: Не, аз съм убеден, че резултатът от политическа гледна точка ще бъде добър. За съжаление, ситуацията е толкова сложна, че това далеч не е достатъчно да се гарантира едно добро и стабилно управление. Трябват още много неща. Трябват изключително ясни приоритети. Не само в хоризонт, примерно, 10 години, а конкретно в следващите 6 или 7 месеца. Особено в редица системи, които са в криза. Нещо повече - когато коментираме и от политическа, и от обществена гледна точка, освен кризите в конкретни сектори и системи, ние сме в обществено-политическа криза. Трябва да се задействат тези механизми, които ще могат да гарантират поне някакъв минимален обществен и политически консенсус какво се прави. Защото България, безспорен факт е, че има нужда от реформи. Това е толкова изтъркано, че се чувствам леко неудобно да го повтарям. Но някои от реформите биха стартирали трудно и не биха били успешни, ако няма по-широка подкрепа, различна от подкрепата само на управляващите партии.
БНР: Тоест какво ви пречеше да стартирате тези реформи в предишния мандат на управлението на ГЕРБ?
ТД: Има доста стартирали реформи - някой от тях завършени, някой от тях незавършени, имаме и пропуснати реформи. Абсолютно откровен съм. Не може да ни отнемате правото да станем по-добри.
БНР: В никакъв случай. Напротив, ако стане ясно, че сте се поучили от грешките си и вървите напред самокритично - няма лошо в това. Въпросът е дали това се е случило наистина.
ТД: Няма в момента да коментирам на ниво детайл конкретни сфери и конкретни реформи. Но това е в режим на безалтернативност. Оттук нататък, може би, възможно най-лошият сценарий е България да не прави нищо. Да, първостепенна задача е да се гарантира спокойствие, стабилност. Но наред с това, особено в няколко сектора, ако успешно не бъдат провеждани реформи, няма каквато и да било хипотеза състоянието им да се подобрява през следващите години. (...)
БНР: Казахте, че работите по управленската програма на ГЕРБ, но ако се върнем и към един наш по-стар разговор по време на кампанията, нито кампанията за европейските избори беше европейска, нито тази ще е най-вероятно класическа национална кампания. Започват компроматите. Имате ли коментар на последните твърдения на Николай Бареков, че Бойко Борисов е свързан със сенчестия бизнес, че е убивал, че е проект на ДС и други подобни неща, които очевидно пак ще бъдат хвърлени на прокуратурата да ги проверява.
ТД: Което само по себе си е, от една страна, притесняващо, от друга, интересно - прокуратурата пак се оказва...
БНР: Нерегистриран участник във вота, ще кажа аз.
ТД: Точно така, за голямо съжаление. Личното ми убеждение е, че прокуратурата трябва да стои встрани от тези процеси.
БНР: Политиците би било добре да я оставят настрани.
ТД: Разбира се, в конкретната ситуация тя е малко в ситуацията без вина виновен. Но иначе всички обвинения, коментари от г-н Бареков не бих ги снабдил с коментар. Той е толкова забележителна личност, че със сигурност не бих могъл да добавя нещо към колорита му, коментирайки го.
Не може да ни отнемате правото да станем по-добри.
Не знам как би погледнал на тази реплика Негово Съвършенство?!