Пореден взрив в завод за унищожаване на боеприпаси рани 10 души, вдигна на крак властите вчера и бе използван за разчистване на политически сметки. Този път експлозията е в завод на държавната фирма "Терем" в Костенец и засегна военно поделение и цех за утилизация. Работата в завода временно спря и започна проверка за причините за инцидента.
Собственик на "Терем" е Министерството на отбраната. В завода в Костенец работят 80 души. Според първоначална информация взривът е избухнал при унищожаване на ракети. Източници от военното ведомство разказаха, че боеприпасите са били разделяни - в една част на цеха е съхранявано взривното вещество, а в друга са рязани металните елементи. Експлозията е вследствие на искра, обясниха от МО.
Десетте работници - петима мъже и пет жени, които пострадаха, са предимно с порезни рани от изпочупените стъкла. Един от тях обаче е с тежки наранявания. Общо четирима бяха настанени в болница "Св. Анна" в София. От лечебницата отказаха да коментират какви точно са нараняванията, преди да направят всички необходими изследвания. По-късно оттам съобщиха, че мъжът е в реанимация и се подобрява. Всички пострадали са работници на "Терем". Взривът е изпочупил прозорците на около 40 жилищни сгради. Вчера от МО заявиха, че разходите по ремонта ще се поемат от "Терем".
"По време на нормален технологичен процес между два технологични центъра има прескачане най-вероятно на искра, при което се взривяват няколко чувала с тетрил. Това е взривно вещество, което е било приготвено за утилизация на по-малки дози, но поради този възникнал проблем се взривява", обясни новият военен министър Велизар Шаламанов. Шефът на пожарната гл. комисар Николай Николов пък коментира, че при инцидента се е получила яма с размери 4 на 2 метра. Министърът уточни, че няма видими нарушения на технологичния процес. По думите на Шаламанов това е най-лекият подобен инцидент досега.
Няколко часа след взрива в Костенец Главната инспекция по труда (ГИТ) се задвижи и обяви, че спира засега дейността по утилизация. Стана ясно, че нарушенията в завода не са от вчера, но не били сериозни и са отстранявани от фирмата. Затова тя не е наказвана. Все пак от инспекцията признаха, че през последните 3 години във въпросната база са констатирани 40 нарушения на правилата. 34 от тях са свързани с осигуряване на безопасни условия на труд. Освен това боеприпаси са съхранявани на открито. "Всички нарушения са отстранявани в срок, поради което няма наложени парични санкции и глоби", съобщиха от ГИТ.
Прокуратурата също се задейства и започна разследване. Конкретният текст от Наказателния кодекс предвижда от една до пет години затвор и глоба от 500 до 3000 лв. за всеки, който при работа с боеприпаси не е взел необходимите мерки или не е спазил инструкции.
Инцидентът стана повод и за политически разправии. Бившият зам.-министър на отбраната Валентин Радев, който отговаряше за утилизацията по времето на ГЕРБ, обвини кабинета "Орешарски", че е уволнил директора на базата в Костенец и е сложил на негово място некомпетентен човек. "Аз познавам хората поименно в завода, особено специалистите - работниците са достатъчно компетентни на техните нива, но управлението е сменено. Това са политически назначения, хора без компетентност и в завода няма специалист по боеприпаси", коментира Радев. Думите му предизвикаха отговор от бившия военен министър Ангел Найденов, който заяви, че началникът, назначен по негово време, е работил в завода дълго. "Причините за инцидента в Костенец трябва да се търсят в човешка грешка или в технологичните процедури", заяви бившият шеф на МО.
Дежавю
Взривът в Костенец е поредният от серия подобни инциденти, някои от които отнеха човешки животи. Преди две години в база на фирмата "Берета-Трейдинг" край Петолъчката загинаха трима души, а шест години преди това гръмнаха складове край софийското село Челопечене. Прокуратурата повдигна обвинения на собственика на "Берета" Десислав Делев и началника на производствения процес Иван Пеев. Обвинителният акт за взривовете край Челопечене пък бе внесен преди няколко месеца. В черната статистика са и експлозиите в Сопот, в Казанлък, в Габровско, където загина една жена, и край Севлиево. След всеки един от тях институциите уверяваха, че са взети необходимите мерки и това повече няма да се повтори.