След президента Буш и американският министър на отбраната Доналд Ръмсфелд, заяви, че не изключва възможността САЩ да нанесат ядрен удар по Ирак, ако Багдад употреби оръжия за масово поразяване. "Не изключваме нищо, на масата са всички варианти за действие", каза шефът на Пентагона в интервю за Ен Би Си.
Ръмсфелд пристигна в края на седмицата в Катар, малка държавица на Персийския залив, където е създаден щаб за ръководене на евентуалната военна операция срещу Ирак. Там са в ход командно-щабни учения "Интърнъл лук" ("Вътрешен поглед"), които се смятат за генерална репетиция за войната.
Според американски разузнавателни служби, в представения от Багдад доклад за иракските оръжия масово поразяване има "големи празноти".
Вчера оръжейните инспектори на ООН посетиха завод за ракети в околностите на Багдад, предаде АП. Заводът "Ал Мутасим" е разположен на територията на бивша ядрена инсталация на 75 километра южно от иракската столица. Според доклади на ЦРУ този завод е доказателство, че Ирак разработва биологически и химически оръжия, както и че се стреми да се сдобие с ядрени оръжия, посочва АП.
Инспекторите посетиха отново ракетния комплекс на компанията "Ал Насър", на 48 километра северно от Багдад, където бяха и в събота. Третият обект, посетен вчера, бе правителствният комплекс "Ум ал Маарик", на 20 километра южно от столицата.
Ирак призова ООН да спре атаките на американски и британски самолети в забранената да полети зона в южната част на страната, като ги нарече необявена война, предаде Ройтерс. В писмо до генералния секретар на ООН Кофи Анан външният министър Наджи Сабри заявява, че съюзнически самолети, базирани в съседен Кувейт са нарушили иракското въздушно пространство 1 141 пъти в периода 9 ноември - 6 декември.












.