Два дни след като бе обявена за министър за изборите, Красимира Медарова вчера поиска да бъде "прекратена процедурата" по назначаването й. Изборът на бившата шефка на ЦИК и настоящ съдия бе оспорен от десни партии и неправителствени организации. Името й се свързва с огромния хаос през 2011 г. на изборите "2 в 1" - за президент и местна власт. Някои медии притоплиха стари скандали, свързани с имотното състояние на Медарова.
"Ние сме чувствителни към вълненията на българското общество, така че ще се съобразим с критиките, които се отправят", коментира вчера служебният премиер Георги Близнашки. И добави, че всички опитни хора, които разбират от избори, вече са били някъде - било в ЦИК, било в други форми на участие.
Премиерът и президентът обсъждат дали да не съкратят изобщо поста министър за изборите след този фалстарт. Окончателното решение ще стане ясно днес, когато се очаква да бъдат представени и зам.-министрите в новия кабинет. Най-вероятно функциите на министъра без портфейл ще се поемат от Изборния борд към МС, а за негов председател отново се спряга бившият конституционен съдия и председател на обществения съвет към ЦИК Емилия Друмева.
Очаква се още днес Медарова да оттегли и молбата си до Висшия съдебен съвет (ВСС) за освобождаването й като съдия в Софийския апелативен съд. Заради казуса съветът прекъсна ваканцията си и свика извънредно заседание днес. По закон министърът не може да е и съдия едновременно.
Като причина за оттеглянето си Медарова посочва негативния публичен отзвук, който може да навреди на служебното правителство. Срещу назначението възразиха от "Протестна мрежа" и Реформаторския блок. Вчера същото направи и Институтът за дясна политика.
В писмото си "министърът за два дни" посочва, че е приела официално поканата на президента, въпреки че е имала резерви. "Научена съм да уважавам институциите и законите и истински вярвам, че когато президентът те номинира, няма място за отказ. В същото време обаче публичният отзвук, който наблюдавам през последните два дни, ме убеди, че заемането на поста е възможно да донесе негативи на служебното правителство и най-вече да хвърли съмнение върху честността на предстоящите парламентарни избори", отбелязва Медарова.
Тя заявява, че не се срамува от работата си като председател на ЦИК в последните години и се гордее, че именно тогава е било поставено началото на диалога и взаимодействието между комисията и неправителствените организации.
-------------- ГАФ СЛЕД ГАФ
С наближаването на предсрочните парламентарни избори се множат и гафовете, предизвикани от пропуски в Изборния кодекс(ИК). След спорния указ на президента за назначаване на нов член на ЦИК от "България без цензура" при липсваща процедура в кодекса проблем възникна и с разяснителната кампания на ЦИК. Оказа се, че в Изборния кодекс законодателите са пропуснали да упоменат изрично разяснителните материали сред услугите, за които не важат разпоредбите на Закона за обществените поръчки (ЗОП).
Наложи се комисията да търси вратички в ЗОП, за да избегне търговете за обществени поръчки над 66 хил. лв. В противен случай предвидените в закона дълги срокове за обжалване рискуват да провалят поръчката на клипове и брошури за разяснителната кампания, обясни за "Сега" говорителят на ЦИК Камелия Нейкова. Членовете на комисията се позовават на текст от ЗОП, влязъл в сила само преди месец, който позволява провеждането на "процедура без обявление" заради "възникнала необходимост от предприемане на неотложни действия поради настъпване на изключителни обстоятелства, последиците от които не могат да бъдат преодолени при спазване на сроковете за провеждане на открита или ограничена процедура или на процедура на договаряне с обявление".
Правителството вече е съгласувало план-сметката за изборите с ЦИК и се очаква тя да бъде приета на заседанието в сряда, потвърдиха от пресслужбата на МС.
|
|