:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,676,406
Активни 788
Страници 18,971
За един ден 1,302,066

Трима български атлети са финалисти на Евро `14

Мъжкият ни отбор изравни постижение от 1990 г.
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Георги Иванов прави първия си и единствен опит в сектора за тласкане на гюле, с който покри квалификационната норма и се класира за снощния финал.
Трима състезатели от мъжкия ни отбор по лека атлетика се класираха за финалите на започналото вчера европейско първенство в Цюрих (Швейц). Георги Иванов (гюле), Румен Димитров (троен скок) и Митко Ценов (3000 м с преп.) добиха право да спорят за медалите и така изравниха постижение от 1990 г.

За последно именно на първенството на континента в Сплит (тогава Югославия) българският мъжки тим пласира повече от двама състезатели на финал. Преди 24 години те бяха четирима - Христо Марков взе сребро в тройния скок, Георги Дъков - бронз в скока на височина, Николай Антонов бе 5-и в спринта на 200 м, а Галин Ников - 9-и на овчарски скок. Повече от един финалист при мъжете оттогава насам имахме през 1998 г. в Будапеща, когато бронзови отличия спечелиха Петър Дачев (троен скок) и Ростислав Димитров (скок на дължина). В следващите първенства - 2002, 2006, 2010 и 2012 г., неизменно мъжете завършваха с по едно участие на финал.

Вчера още в първата дисциплина на първенството в Цюрих националният рекордьор в тласкането на гюле Георги Иванов постигна 20,18 м от раз и покри квалификационната норма от 20,10. Постижението на сливналията е пето сред 12-те финалисти, които трябваше снощи да решат спора за отличията. Като №1 в състезанието влезе двукратният еврошампион Давид Щорл (Гер) с 20,76 м в квалификацията.

"Опитът ми беше напълно контролиран, колкото да покрия квалификацията. На загрявката имах и по-добри опити", каза Иванов, който на последните две големи първенства, в които участва - световното на открито в Москва (Рус) миналия август и това на закрито в Сопот (Пол) през март, остана пети.

При дебюта си на голям шампионат пък рекордьорът ни в бягането на 3000 м стийпъчлейс Митко Ценов се класира за финал. Той разпредели добре силите си, дълго бяга в края на колоната, но след последното препятствие атакува и с 8:36,45 мин. отстъпи само на победителя в серията Кристиан Жалевски (Пол, 8:35.44). Финалът е утре от 21,45 ч. наше време.

Третият ни представител, стигнал до битка за отличия след първия ден, стана Румен Димитров. На троен скок той постигна 16,62 м (само с 3 см под норматива), но в общото подреждане след квалификациите е 8-и и влиза в Топ 12, които ще спорят за медалите утре вечер. С малко под чертата останаха другите ни двама представители. Георги Цонов е 14-и с 16,35 (лично постижение за сезона), а Златозар Атанасов - 15-и с 16,32 м. Като №1 на финала отива световният шампион на закрито от Сопот `14 Люкман Адамс (Рус) с 16,97 м.

В допълнение към отличното представяне на мъжете в първия ден двете ни представителки в спринта на 100 м се класираха за днешните 1/2-финали. Ивет Лалова започна защитата на титлата си от Хелзинки `12 с победа за 11,17 сек. в серията. Това е трето постижение сред всички. Първите две са на водачките в ранглистата за сезона с по 11,03 - Мириам Сумаре (Фр), която бяга отново за 11,03, и Дафне Схиперс (Хол) с 11,10. Инна Ефтимова завърши четвърта с 11,45 в серията си и също продължи напред. В 1/2-финала Ивет ще бяга в серия редом със Сумаре и двукратната еврошампионка Ферена Зайлер (Гер), която вчера финишира за 11,25. Ефтимова пък е във втора серия със Схиперс.

На финала, който е довечера от 21,27 ч., ще се класират първите две от всяка серия плюс спринтьорките с двете най-добри постижения извън тях.
1001
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД