САЩ са предприели неуспешна мисия в началото на лятото за спасяване на американски заложници, пленени от групировката "Ислямска държава"(ИД) в Сирия, призна Пентагонът, цитиран от световните медии. В. "Вашингтон пост" отбелязва, че операцията била проведена от спецчасти на въоръжените сили с участието на "практически всички служби" и имала за цел освобождаване на заложници, сред които е бил екзекутираният американски журналист Джеймс Фоули. Според висши служители в американското правителство мисията била одобрена, след като разузнаването сметнало, че е успяло да локализира мястото, където били държани заложниците. Но няколкото десетки командоси, спуснати със самолети в Сирия, не ги открили и влезли в бой с бойци на "Ислямска държава", преди да се изтеглят. В престрелката били убити няколко джихадисти. Един американец бил леко ранен, когато хеликоптер бил улучен, уточнили източниците.
Терористите от ИД са поискали 100 милиона долара, за да освободят пленения Джеймс Фоули, но САЩ отказали да платят, съобщи в. "Ню Йорк таймс", цитирайки членове на семейството на журналиста и бивш пленник на иракските екстремисти. Световни агенции припомнят, че европейски съюзници на САЩ и по-конкретно Франция и Испания неведнъж са плащали значителни суми за освобождаването на техни граждани, които са били пленени от ислямисти. Палачът на американския журналист по всяка вероятност се явява лидер на британска джихадистка групировка, нарекла се "Бийтълс", съобщиха британски медии, цитирайки източници от британското разузнаване. Въпросният мъж е познат като Джон, като засега са неизвестни фамилията му и етническата му принадлежност. Той вероятно е един от главните надзиратели, грижещи се за похитени западни граждани, държани в Рака, бастион на ислямистите в Сирия.
Скотланд ярд предупреди интернет потребителите, че могат да бъдат арестувани за нарушение на антитерористичното законодателство, ако гледат или споделят видеото с екзекуцията на американския журналист Джеймс Фоули, пише в. "Гардиън". "Туитър" вече блокира десетки потребители, които разпространиха кадри от видеото. Един от тях е качил снимка с горящо американско знаме, като написа: "САЩ ни бомбардират с въздушни удари в Ирак и не ги е грижа кого убиват, но плачат, когато е убит някакъв журналист".