Освобождаването на Спешна помощ от всички странични дейности продължава. Линейките вече няма да возят обратно по домовете пациенти, на които е отказана хоспитализация, съобщи директорът на столичния център Георги Гелев. Миналата седмица Гелев се върна на поста, след като получи подкрепа от новата власт. Паралелно с това служебният здравен министър Мирослав Ненков обяви нови правила за работата на линейките, според които те вече ще се занимават единствено със спешните случаи.
Нареждането линейки да возят пациенти по домовете беше на временния директор на Спешна помощ в София Александър Златанов. По думите на Гелев ползването на линейките за превозване до дома пречи на спешните медици да изпълняват задълженията си. "Това е решение на д-р Златанов, което е напълно неадекватно и несъвместимо с нормативната уредба на Центъра за спешна помощ. Вече е отменено", обясни вчера Гелев пред БНР, като уточни, че този ангажимент изключително много затруднява и без това малкия брой екипи. "Трябва да отделим екип, който не да отиде на спешния случай, а да закара стабилизиран болен или диагностициран и лекуван за известен период от време (2-3 часа) после да го връщаме в дома" обясни д-р Гелев.
От миналата седмица е отменено и районирането на спешните повиквания. Сега пациентите пак се карат до най-близката болница. Освен това МЗ разпореди да се прекрати използването на линейки вътре в болницата - когато пациентът трябва да се транспортира от едно отделение в друго. Забрани и да се ползва спешна помощ за транспортиране на починали на улицата в София - тези случаи се поемат от Александровска болница. В случай, че човек почине вкъщи, докато чака линейката, но при некриминални обстоятелства, ще бъде извозен до болницата от катафалка на погребална агенция.
"Министърът направи нещо изключително важно, навременно и съществено - няма вече график за острите сърдечни състояния, т.е. там, където трябва да бъде направена коронарография, коронародилатация или поставяне на стент. Досега имаше график на всичките тези лаборатории, които го правят, и трябваше да се преодоляват едни разстояния, когато графикът например е за болница в едната част на столицата, а гражданинът е на другия край. Това е съвсем навременно, приветствам решението на министъра, така трябва да бъде, така е навсякъде по света", изтъкна Гелев и отбеляза, че това е изключително важно във връзка със скъсяване на времето за хоспитализация, откъдето се печели т.нар. златен час (времето, в което се смята, че животът на пациента може да бъде спасен - б.р.).
|
|