Болките в главата могат да бъдат причинени от всевъзможни фактори и да са симптом на различни заболявания. Обикновено медицината търси отговор на проблема с изследвания. Не всеки път обаче апаратурата успява да открие на какво се дължи неприятното усещане. Понякога се оказва, че всички манипулации в неврологичното отделение са излишни и пациентът просто страда от синузит, но поради липса на характерните симптоми никой не се досеща да провери дали няма събран секрет в лицевите черепни кухини.
Обикновено такива случаи на заболяването са резултат на нелекуван хроничен синузит, който отшумява и пак се появява, докато главоболието стане непоносимо и на човек му се налага да потърси лекарска помощ. Засегнати при синузита могат да са нервите на ушите и очите. На рентгенова снимка или ехограф специалистите от уши-нос-гърло лесно могат да установят наличие на секрет в синусовите кухини. Лечението е трудно. Болките в ушите и очите преминават почти веднага след първия прием на лекарства, но за да се изчисти напълно секретът, е необходимо продължително време.
Синузитът е често срещано заболяване на околоносните кухини, от което страдат хора на всякаква възраст. Появата му може да се дължи на вируси, бактерии и дори гъбички. Обикновено синузитът се обостря в по-хладното или студено време през есенните и зимните дни. Появата му се дължи на индивидуалните особености в устройството на околоносните кухини и на състоянието на имунната система на човека. Най-често заболяването се развива при наличие на полипи, които затрудняват оттичането на секретите в тях.
Синузитът може да бъде остър или хроничен. Острата форма на заболяването най-често възниква вследствие на настинка, придружена от хрема. Под 1% от случаите на остра респираторна инфекция на горните дихателни пътища водят до синузит. Когато възпалението на синусите продължи повече от три месеца, лекарите го обозначават като хроничен. Този тип се лекува много по-трудно, тъй като при него съществува период на затихване и обостряне на симптомите.
Симптоми
Оплакванията при синузит обикновено са свързани с различно по честота и сила главоболие или усещане за натиск в различни области на главата, които се засилват при определени движения, като например при навеждане на торса или по-резки движения. Освен това симптомите могат да преминат от леко главоболие във висока температура и зрителни смущения. Зъбобол, запушен нос, събиране на секрет и слуз в областта на носоглътката, намалено обоняние, умора също могат да се проявят в зависимост от това кои околоносни синуси са засегнати. Обикновено това са кухините на бузите и челото. Най-лесно те се локализират след лек удар в областта на тила, като се предизвика остра или тъпа болка. Ако са възпалени челните кухини, най-често боли областта около очите, ако болката е в горната лицева челюст, това означава, че възпалението е в кухините на бузата. Болка в тила е знак за възпаление в дълбоките синуси. Не са редки случаите да се подуе мястото на възпалението.
Кашлица също може да се появи вследствие на стичане на секрети от носа и синусите към трахеята. Обикновено се появява през нощта и рано сутрин при събуждане. Тези секрети се виждат при преглед на устата и гърлото.
Заради връзката на горните дихателни пътища и ушите е възможно възпаление на ухото (отит) и да се появи неприятно усещане на заглъхване в ушите.
Как се поставя диагнозата
Освен обичайната анамнеза от специалист уши-нос-гърло може да се наложат лабораторни изследвания, рентгенова снимка, ултразвук на околоносната кухина и при нужда компютърна томография, за да се определи най-точно съответното гнойно ядро. За диагностиката на хроничния синузит е от голямо значение и микробиологичното изследване.
Лечението може да бъде немедикаментозно и медикаментозно. Немедикаментозното лечение може да се счита и за превенция. Тук се включват инхалации, например с лайка, светлинни бани с инфрачервена светлина, чиято топлина допринася за регулирането на кръвообращението. При медикаментозното лечение най-важно е да се отстрани събраната гной в засегнатия синус. Това става с промивки на кухината с антибактериални и противовъзпалителни лекарствени средства и ако се налага да се предприеме антибиотично лечение. Капките и спрейовете за нос подсилват изтичането на секрета от носните кухини. При тежките симптоми на възпаление могат да се употребят спрейове, съдържащи кортикостероиди. Препаратите на растителна основа, като евкалипт, корен от тинтява или киселец, имат облекчаващи и отхрачващи свойства.
Ако и това не помогне, може да се стигне до пункция, но това е метод, който се използва само при тежките случаи на заболяването. Оперативна намеса не е изключена, ако възпалението на околоносните кухини не се е повлияло от медикаментите и пункцията. Операция се налага и когато деформации или полипи не позволяват да се извърши дренаж и вентилация на околоносните кухини.
Усложнения при синузит могат да възникнат след пропуснатото или неправилното му лечение. Обикновено се наблюдава подуване на горните и долните клепачи, което е придружено от силни болки. Последващи усложнения могат да доведат до менингит, енцефалит, остеомиелит (засягане на костите на околоносните кухини), отит и пневмония.
Профилактика
За да избегнем синузита, специалистите съветват да се пазим от простуда и инфекции на горните дихателни пътища. Освен това абсолютно противопоказно за синусите е излизането с мокра коса навън, тъй като това е предпоставка за охлаждане на лигавицата им, което може да доведе до бактериално инфектиране. Препоръчително е, ако страдате от хрема или ринит, лечението им да бъде навременно. Приемът на топли течности и достатъчно витамини подпомага имунната система. Вдишване на запрашен въздух и цигарен дим трябва да се избягва, тъй като допълнително обостря възпалената лигавица.
|
|