Военните сили на Украйна и представители на бунтовниците в Донбас трябваше вчера вечерта в 18.00 часа да прекратят бойните си действия. Преди това в Минск беше подписан протокол за примирие в Югоизточна Украйна, съобщиха световните медии. Документът е сключен при среща на Контактната група, съставена от бившия украински президент Леонид Кучма, руският посланик в Украйна Михаил Зубаров, лидерите на т.нар. Донецка и Луганска народни републики Александър Захарченко и Игор Плотницки, както и представителката на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) Хайди Талявини. Протоколът съдържа 14 точки, които включват контрол за спазването на примирието, размяна на пленници и други важни въпроси.
Спирането на огъня може обаче и да не се състои, тъй като не е ясно дали доброволческите батальони като "Донбас", "Азов", "Айдар" и "Днепър-1", които се финансират от олигарси като Игор Коломойски, ще се подчинят на украинския президент Петро Порошенко, който вчера издаде заповед за край на бойните действия, отбелязаха редица медии. Почти по същото време и лидерите на т.нар. Новорусия, както опълченците наричат териториите, които контролират, също издадоха заповед за спиране на огъня. Украинският премиер Арсений Яценюк заяви, че Киев се нуждае от мир възможно най-скоро, но не на всяка цена. Той посочи, че мирният план за Украйна трябва да включва три основни точки - спиране на огъня, "оттеглянето на руската армия", възобновяване на граничния контрол. От своя страна проруските бунтовници заявиха, че са се съгласили на примирие с украинското правителство, но подчертаха, че все още искат да се отделят от Украйна. "Примирието не означава промяна в нашата цел за отделяне от Украйна", заяви Игор Плотницки. Малко преди примирието предните части на опълчението съобщиха, че техни бойци са навлезли дълбоко в обсадения от тях стратегически град Мариупол на Азовско море. Властите в Киев обаче твърдят, че са спрели настъплението им.
Ако примирието влезе ефективно в сила, Западът може да отложи въвеждането на нови санкции срещу Русия, стана ясно вчера от думите на британския министър на външните работи Филип Хамънд. Това ще стане, в случай че воюващите страни в Донбас наистина спрат огъня и примирието се спазва, каза Хамънд. Европейският съюз ще изчака с прилагането на нови санкции, за да даде време на Москва да се види дали се спазва примирието в Украйна, съобщиха вчера и дипломатически източници в Брюксел. Според двама дипломати лидерите на ЕС може да дадат на руския президент Владимир Путин срок от една седмица. Други обаче говорят за срок от 72 часа. Русия забрани вчера вноса на всички сладкарски изделия от Украйна.