:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,669,174
Активни 660
Страници 11,739
За един ден 1,302,066

Глобална криза на заетостта заплашва света

600 милиона нови работни места трябва да бъдат създадени до 2030 г., предупреди Световната банка
СНИМКА ЕПА/БГНЕС
Испанец минава покрай Бюро по труда в столицата Мадрид. Испания е страна с рекордна безработица и заради кризата повечето млади жители я напускат в търсене на работа в чужбина.
Светът е изправен пред глобална криза на заетостта, предупреди Световната банка в свой доклад, цитиран от агенциите. В документа се посочва, че трябва да бъдат създадени 600 милиона нови работни места до 2030 г., за да се отговори на увеличаването на населението в глобален мащаб. Институцията публикува доклада в навечерието на срещата на социалните министри от страните от Г-20, която ще се състои днес и утре в Мелбърн, Австралия. Те ще подготвят срещата на лидерите на Г-20 през ноември в Бризбейн, на която се очаква да бъде разгледан проблемът с глобалната криза на заетостта. Безработните в момента са над 100 милиона души, а около 447 милиона живеят с по-малко от 2 долара на ден в страните от Г-20, отчита Световната банка.

"От доклада става ясно, че има недостиг на работни места", казва Найджъл Туос от Световната банка. Той предупреди също, че макар развиващите се държави като Бразилия, Китай и Южна Африка да създават повече работни места, неравенството в заплащането и доходите продължава да се задълбочава в много от държавите от Г-20. Според доклада въпреки скромното икономическо възстановяване в периода 2013 г и 2014 г. не се очаква сериозен икономически растеж в обозримо бъдеще, тъй като слабият пазар на труда ограничава потреблението и инвестициите. "С магическа пръчка не може да се реши кризата на заетостта нито в развиващите се, нито в развитите икономики", категоричен е експертът Найджъл Туос. Според него създаването на достатъчно работни места, отговарящо на увеличаващото се световно население, изисква "правителствен подход, разпределен между различни министерства, както и пряко активно участие на частния сектор".







ТЕНДЕНЦИИ

Икономическата криза не е попречила на достъпа до образование в страните от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), заяви ръководителят й Анхел Гуриа, като представи новия доклад на институцията. Близо 40% от младежите на възраст между 25-34 г. са с университетско образование, което е с 15% повече, отколкото във възрастовата група 55-64 г. "По време на криза трудовите пазари не предлагат голяма алтернатива, но пък много хора използват ситуацията, за да инвестират в образованието си с цел да подобрят шансовете си за по-добър живот", каза Гуриа. В развиващите се икономики нивото на образованост се увеличава по-бързо, отколкото в богатите държави, отчита ОИСР.
45
2493
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
45
 Видими 
09 Септември 2014 19:55
Не е глобален недостиг на работни места, а глобално свръхвъзпроизвеждане на населението, както и криза на концепцията за труд и производство.
09 Септември 2014 20:55
Работници не са нужни. И без това производствените мощности бездействат. Няма потребители.
09 Септември 2014 21:29
В България е особено интересно... Има предложени работни места, но заплащането не харесва на работната сила ( мисля че е с пълно основание) От друга страна бизнеса не може да намери качествени кадри и не спира да се оплаква от липсата им, като обаче не предлага никаква алтернатива за покачване на заплащането.... Бългасрката качествена работна ръка бяга на запад, а близо 50 % от бизнеса ни недоволства. Къде е проблема ?
http://iconomicabg.blogspot.com
09 Септември 2014 21:35
Работници не са нужни. И без това производствените мощности бездействат. Няма потребители
или икономика на масовото производство вече не е панацея....Малко трудно ще убедиш работниците че "Мерцедес" не е символ на социален статус или че рая не е един голям МОЛ с вечна промоция и безкраен кредит но ....ще видим-обикновено глобалните кризи свършват с промяна на енергоносителите и технологиите или с война.А малтусианските теории винаги са ме учудвали-от времето кога населението е било четвърт от настоящото все мат'ряла им идва виновен,и все се справяме сменяйки технологии,обществен строй или потребителско поведение.....и съкращавайки самообявилите се за аристократи кога станат явно ненужни и излишни.Все пак винаги ми е било ясно каква е ползата от един полски водопроводчик,но не и какво печеля от някой граф или маркиз....още по-малко от викарий -англикан захванал се с икономикс и представящ си света като движен от Устъровци със синя кръв , а още по-малко кога съплеменниците ми го повтарят ,срамувайки се от цървулите на дядо си.....
09 Септември 2014 22:15
Глобална криза на заетостта заплашва света

Такаааа... да липсва хлеб да бъдат нахранени всичките, да липсват панталони да бъдат обути, да липсват жилища да бъдат настанени?
Какъв е тогава проблемът?!?
И чий е проблемът?
09 Септември 2014 22:37
Работа има, но в Азия, където хората работят за една паница ориз, дето има една дума.
09 Септември 2014 22:50
Много станахме. Уж човекът бил разумно същество.
09 Септември 2014 23:17
Земята може преспокойно да изхрани всички и още два пъти по толкова.
Земята обаче не може да понесе алчността на малцината и потребителското общество на демократичните банкери.
10 Септември 2014 00:26
Земята може преспокойно да изхрани всички и още два пъти по толкова.

А, не е така. Все повече страни не могат да се изхранят със собствената си земя, тя не стига - например Германия. Да не говорим за някои африкански и азиатски държави, където до 2050 г. кой знае какво ще стане с тези промени в климата и тяхната раждаемост, щото не двойно, а тройно и четворно ще се увеличат там.
10 Септември 2014 05:07
Капитала се премести в Третия свят, където няма правила. И бълва боклуци, които не си изкарват гаранцията. Обаче в Европа вече няма работни места и доходи. Няма и кой да плаща данъци. С какво хората да купуват и как да оцеляват?! И за капак ЕС и САЩ ще подписват търговско споразумение в полза на мултинационалните компании и във вреда на държавите. Глобално малоумие заплашва света!!!!!!!!!!!! Криза ли? Каква криза? За кого криза?! Богатите стават все по-богати от нея и въобще нямат никакво намерение да ползволят някакви промени. А от тях зависят правителствата и даже всички съюзи, СБ, ЕЦБ и пр. Накрая трябва гладните да пометат всички тези, защото са сложени там като марионетки-лобисти, които да се чудят как да узаконяват далаверите на мошениците.
10 Септември 2014 06:44
А, не е така. Все повече страни не могат да се изхранят със собствената си земя, тя не стига - например Германия. Да не говорим за някои африкански и азиатски държави
Населението на Сирия е нараснало порече от 4 пъти за последните 50 години до 22 милиона върху територия, където обработваемата земя е по-малко, отколкото у нас. Това за мен е една от причините за конфликта там.
10 Септември 2014 07:59
Идеята жените да работят наравно с мъжете и да правят кариера, също е една от причините.
10 Септември 2014 08:01
Населението на Сирия е нараснало порече от 4 пъти за последните 50 години до 22 милиона върху територия, където обработваемата земя е по-малко, отколкото у нас.


Така е. Като гледам снимки и репортажи от войната там - ами то пустош, гола пустош.
Тия племена идват насам.
10 Септември 2014 09:44
Уилт, работещите жени раждат по-малко деца. Третия свят казваш. Съгласна до някъде - там са милиард + само в Индия, каква им е статистиката за образованост и доходи от работа не знам, ако напиша 900 млн бедни и мало/не/грамотни дали ще сбъркам? После Пакистан, Индонезия...Китай да го броим ли, там съм още по-малко наясно.
Погледни у нас дереджето. 69 000 първокласници, 40 000 семейства с молби за еднократна помощ от 250 лв за първокласник. Колко от тия пари ще отидат за дрехи и помагала? Учебниците са безплатни. 12 000 разлика между навършващите 7 години през 2014 и записаните в първи клас. Не вярвам емигриралите с родителите си да правят това число, по-скоро 11 500 които никога няма да влчзат в училище.
От кандидатите за работа изискваща образование и квалификация 90% не стават поради буквална, или функционална неграмотност, а претенции безброй...
Икономисти и юристи с лопата да ги ринеш, инженери и компютърни специалисти със свещ да ги търсиш. Колко са работните места в БГ за неграмотни хора?
10 Септември 2014 09:56
Здравке, голямата част от тия 90% не са умствено увредени (увредените са на помощи и броят им расте...), но не са и достатъчно умни, за да вършат нещо в днешния свят. А други не искат.

Redundant population.

Redundant people.

Каква работа да им създаваш - "да кОпат"? Всичките? Пък и да го искат и да го могат?...
10 Септември 2014 10:01
От кандидатите за работа изискваща образование и квалификация 90% не стават поради буквална, или функционална неграмотност, а претенции безброй...
Икономисти и юристи с лопата да ги ринеш, инженери и компютърни специалисти със свещ да ги търсиш. Колко са работните места в БГ за неграмотни хора?
През последните 20-30 години Европа инвестира много пари в по-широко и качествено образование, но това не й помогна по никакъв начин да избегне последиците от кризата. Образованието сами по себе си не е панацея - някой трябва да отвори работни места за тези хора. А производствата и административните дейности все повече се автоматизират и роботизират. Изкуствен ръст на работните места за съжаление може да бъде постигнат само с кредитен бум, какъвто имахме до 2008 г. Друг път за съвременния постиндустриален капитализъм няма. А и не се задава социализъм, който да го замени - просто не останаха читави комунисти по света и нас.
10 Септември 2014 10:14
Ракита, срещу написаното от теб няма какво да се възрази. С риск някои драги съфорумци да ме обвинят в какво ли не, мисля, че в страни с повсеместна неграмотност от бедност трябва да има контролирана раждаемост. У нас това е най-лесно постижимо при циганите и не знам защо не се прави. Писала съм и друг път - помощи за 2 деца в пълен размер, за трето 50%. За всяко следващо 0%. Социално подпомагане за болни деца, независимо от поредността им в семейството. Жестоки глоби на родители за деца до 16 години непосещаващи редовно училище. Внезапни проверки в самите училища през последните часове за реално присъстващи в клас деца.
По-добре 5 млн българи годни да работят, да се изхранват и да издържат пенсионерите, децата и инвалидите си, отколкото 7 млн, от които 50% здрави и прави чакат с протегната ръка социалните си помощи, само защото са народили трето поколение половин дузина неграмотни и оттаме безработни чавета.
****
Малко встрани
Нали до преди 20 години бяхме втората по интелигентност нация в света след евреите. Те са си все така интелигентни май, защо при нас новите поколения са толкова отчайващо зле? Говоря за етническите нецигани. Потресаващо неграмотни млади хора с дипломи за висше образование. Безумието на родните висши училища за привличане на студенти, че и за дипломирането им, само защото си плащат семестриалните такси, а на ВУЗ-а му трябва бройка, за да съществува. Само в Горно Нанадолнище няма колеж или университет по всичкология.
10 Септември 2014 10:27
По-добре 5 млн българи годни да работят, да се изхранват и да издържат пенсионерите, децата и инвалидите си, отколкото 7 млн, от които 50% здрави и прави чакат с протегната ръка социалните си помощи, само защото са народили трето поколение половин дузина неграмотни и оттамезработни чавета.
Какво би станало със заплатите в България, ако зорлем се създаде работа за 5 млн. българи? Ще станат като при социализма - по 150-200 лв., каквито са сега заплатите в Китай, с изключение на индустриалните зони там. А какви биха били пенсиите върху тези заплати един ден? Впрочем, в Китай няма държавни пенсии и децата са длъжни да гледат възрастните си родители.
Колкото до циганите, те по традиция никога не са разчитали на образованието, за да постигнат някакво подобрение в стандарта си на живот, поради стигмата, която тегне над тях. В наши дни още по-малко разчитат на него.
10 Септември 2014 10:41
ако зорлем се създаде работа за 5 млн. българи
Защо зорлем? И "5 млн." беше образно казано. Наясно съм, че има необходим здравословен праг на безработица. Само дето е 5-6% а не 12% официална и 16-17% минимум реална такава. НОИ отчита само регистрираните в бюрата по труда, а безработните без право на обезщетение почти не се регистрират там. Работещите в индустриалните предприятия хора с добра квалификация и опит като правило са на 40+. Младите не стават. Опит се придобива и майсторът ще те научи. Ама като си глупав - буквално, остави четката "неумен" на какво да те научи. За мързел и нахалство да не говорим.
10 Септември 2014 10:51
Наясно съм, че има необходим здравословен праг на безработица. Само дето е 5-6% а не 12% официална и 16-17% минимум реална такава.
При тези заплати и при тази финансова ситуация в страната, пазарът на труда е такъв. Предлага се предимно нископлатена работа. Високоплатена работа няма, защото няма инвестиции. Няма инвестиции, защото читавите проекти са малко, защото от ЕС ни спират парите от еврофондовете и защото много се краде. Намираме се в омагьосан кръг или по-скоро низходяща спирала, към дъното на която продължават да ни влекат партии, политици и обръчите им от фирми.
10 Септември 2014 12:39
Образованието не е толкова важно, за да се работи една работа...
10 Септември 2014 12:48
"От доклада става ясно, че има недостиг на работни места"

И какъв е логичният извод?
Предприемчивите, които могат сами да си създадат работа и да осигурят на другите, са поставени в условия на невъзможност да го сторят.
10 Септември 2014 13:25
Уилт, сигурно по тази причина голяма част от мъжете си стоят вкъщи и хич даже не търсят работа) Баланса е уреден
10 Септември 2014 13:34
Разбира се, че дипломите и сертификатите за квалификация не са панацея, особено при качеството на родното ни средно и висше образование, но при нормални условия ученето наистина носи теоретични познания и практически умения, което е добър старт за проесионално развитие и от там за добро заплащане и качество на живот...в белите страни.
10 Септември 2014 14:09
Виждам, че не виждате.
Човекът е алфата и омегата на капитализъма - като производител и като потребител.
Демек нема заплати и работни места - нема потребление - нема икономика.
Капиши?
Като сте капиталисти, поне отчитайте пазара като главен фактор за цялата икономика.

Изходът е другаде, ама ще настъпи първо в други части на света, а тук ще дойде след век, както и всичко останало.
Щото всички вървите натам, откъдето другите се връщат.

И земя има предостатъчно, ядене има предостатъчно, бъдете спокойни. Даже се унищожава.
10 Септември 2014 14:12
"От доклада става ясно, че има недостиг на работни места"

И какъв е логичният извод?
Предприемчивите, които могат сами да си създадат работа и да осигурят на другите, са поставени в условия на невъзможност да го сторят.
Защото банките не дават пари.
Разбира се, че дипломите и сертификатите за квалификация не са панацея, особено при качеството на родното ни средно и висше образование, но при нормални условия ученето наистина носи теоретиюни познания и практически умения, което е добър старт за проесионално развитие и оттам за добро заплащане и качество на живот...в белите страни.
Дори и там образованието не помага в условията на криза. Всъщност нищо не помага при постиндустриалния капитализъм, освен обилното банково финансиране, както беше до 2008 г. Явно никой няма намерение да променя тези дадености.
10 Септември 2014 14:43
Работа няма - значи сме я свършили, СЕГА да седнеме и да се раниме. "От всекиго според способностите, всекиму според потребностите".
10 Септември 2014 15:01
Като каза "ядене има предостатъчно", пак се сетих за оня виц с едната лоша и една добра новина.
10 Септември 2014 15:16
Кой беше този виц?
10 Септември 2014 15:34
Имаме повече роднини и приятели българи в чужбина, основно в Германия, Испания и щатите, отколкото тук. Хора с различно образование и професии. Нито един от тях не е безработен.
10 Септември 2014 15:43
Неработещите жени раждат повече деца.Това не е решение на проблема.
Проблемът е не толкова в работните места, колкото в "неквалифицираните" работни места.Истината е , че комунизъм се задава в глобален мащаб.Просто т.нар "пазарна икономика" в момента предлага модел, който е добър при положение че има два буфера - бедни/средна класа между които да се балансира за навлизане в т.нар "финансово обезпечено пространство на живот " и трети страни където да се излива помията.Разликата между двете както са посочили колегите по-горе се стопява, и е въпрос на време границите да се размият.Тогава модела ще стане неустойчив, платежоспособните ще намалеят и покупко/продажбата ще спре да бъде основна стимулация на икономиката.Оцеляването ще стане приоритет.Тогава единственото средство за запазване на статуквото ще бъде армията, от там до глобални социални катаклизми е една крачка.

Няма ли от кого да смучеш , рано или късно обръщаш жилото срещу себе си.Дано когато демократичното общество като го удари икономическата левкимия, Маркс да е забранен със закон.
10 Септември 2014 15:43
Откога чакам някой да попита. Ама вие наистина ли не знаете вица? Той е кратък. Вождът казва на племето: "Имам за вас една лоша и една добра новина. Лошата е, че идат гладни години, ще се наложи да ядем лайна (Пардон!). Добрата новина е, че лайна (Пардон!) има много.
10 Септември 2014 16:11
В утопията Комунизъм почти никой вече не вярва. Но утопията работа за всички държи в наркотранс народните маси по света. Илюзията образование и модерни технологии за борба с безработните са по детски наивни. Точно обратно, колкото си по образован и технологично въоръжен, толкова повече хора обричаш на безработица. Проблема на капитализма не е недостига, а свръхпроизводството. Което е следствие от недостиг на платежоспособно търсене. И решението е осигуряване на потребители. Очаква ни бъдеще в което ще имаме нужда от все повече потребители и все по малко производители (работници). И ако не искаме революция, стигаме до забележката на Маркс, че капитализма е възможен само ако капиталистите плащат на част от работниците без да им работят. В съвременен вариант ББД безусловен базов доход. Което в развитите страни от ЕС отдавна е реализирано чрез социалните помощи. Може да ви е мъчно но това е положението.
10 Септември 2014 16:19
Е за какво се трепахме толкова години да ИМ работим?
10 Септември 2014 17:16
Дано когато демократичното общество като го удари икономическата левкимия, Маркс да е забранен със закон.
Намо нужда да забраняват Маркс, защото не останаха комунисти, които да реализират/рестартират неговата утопия - нито у нас, нито в чужбина.
10 Септември 2014 17:27
Енгелс от къде ще ги вземеш тия потребители?.От въздуха?.Нали точно там е ключът на цялата парадигма - за да може тия които произвеждат да продават, трябва да има платежоспособни купци.И това трябва да се развива глобално, капсулирането в граници е невъзможно.Рано или късно отварянето на границите ще предизвика цялостно или частично изравняване на възможностите за достъп до ресурси.И тогава какво - едни ще потребяват, други не.Ама тия дето няма да потребяват ще са поне 8-10 пъти повече от другите.Нали за да се хранят тия дето произвеждат, тия дето купуват трябва да се множат.И нашите псевдоикономисти една тантра си знаят "растеж, растеж".Расте се в граници, не може до небето.
И ти и аз говорим за едно и също - неустойчивост на модела.А за комунизма - той е отричан и заклеймяван многократно, ама ела след 30-40 години и обясни на 10 милиарда гладници че е неправилен и че демокрацията е най-доброто за тях
10 Септември 2014 17:35
А за комунизма - той е отричан и заклеймяван многократно, ама ела след 30-40 години и обясни на 10 милиарда гладници че е неправилен и че демокрацията е най-доброто за тях
А Коминтерн и комунисти от де?
10 Септември 2014 17:37
Няма никаква логика в безкраен растеж. Ще разберем колко спокойно са живели хората едно време. Когато всичко е било нормално. Е, позапалвали вещици и еретици, според мен повече за зрелище и оправдаване на институциите. Още по-рано може би е било още по-добре. Вярно, по-приемливо е да умреш от куршум, отколкото по друг начин.
10 Септември 2014 18:04
Проблема на капитализма не е недостига, а свръхпроизводството... И решението е осигуряване на потребители

А не е ли по-добре вместо да се създават все повече и по-тъпи потребители (щото нормалният човек не може да не работи), да се плаща на производители да произвеждат по-малко?
И без това част от ресурсите са нещо, което ще свърши.
10 Септември 2014 18:24
Точно в това е проблема! Няма как да се спре растежа защото той е следствие от технологичния прогрес. За добро или зло ние сме техногенна цивилизация за разлика от северноамериканските индианци. И всяка държава която се опита да си решава социалните проблеми чрез забавяне на растежа и технологичния прогрес я чака съдбата на индианците в Северна Америка. В съвременния свят забавянето на растежа и технологичния прогрес е смърт за отделната държава. Винаги ще се намери по развит съсед който да я анексира. Сами по себе си растежа и технологичния прогрес не са проблем. Проблема е остарелия модел на капитализма с вече наивното правило че, който не работи не трябва да яде. В съвременния технологичен свят се очертава истинска работа за не повече от 10% от населението в развитите държави. 50-60% безработни може да се маскират като работещи в сферата на услугите. Останалите се очертават на социални помощи. А лошата новина е че, технологичния прогрес се развива не в аритметична, а в геометрична прогресия. А това означава в бъдеще и в сферата на услугите да са достатъчни само 10% от населението. Така модела започва да изплува от мъглата на бъдещето: 20-30% работят останалите консумират.
10 Септември 2014 19:13
Хубаво звучи този безусловен базов доход, но той ще си има кранче, което някой здраво ще държи и може да спре, ако не слушкате.
Според тукашният Engels работодателите са готови да дават пари ей така, бадева, но не и възможност на предприемчивия безработен да се превърне в работодател. На работодателите не им се ще хората да работят за себе си.
10 Септември 2014 20:10
Кога ще дойде туй чудо в България? Да разучаваме песни от сега.
10 Септември 2014 20:27
Не се притеснявайте, когато човечеството тръгне да покорява други планети ще има нужда от много, многи хора. Също както по времето на Великите географски открития.
11 Септември 2014 01:16
http://novorus.info/news/economy/27746-vyderzhit-li-obedinennaya-evropa-udar-putina.html


Выдержит ли объединенная Европа удар Путина?

11 Септември 2014 14:37
А Коминтерн и комунисти от де?

Комунизмът е обективна необходимост, като свободата. Не ще молитва, иска Караджата. Идва от зор, не от скука.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД