Испанец минава покрай Бюро по труда в столицата Мадрид. Испания е страна с рекордна безработица и заради кризата повечето млади жители я напускат в търсене на работа в чужбина. |
"От доклада става ясно, че има недостиг на работни места", казва Найджъл Туос от Световната банка. Той предупреди също, че макар развиващите се държави като Бразилия, Китай и Южна Африка да създават повече работни места, неравенството в заплащането и доходите продължава да се задълбочава в много от държавите от Г-20. Според доклада въпреки скромното икономическо възстановяване в периода 2013 г и 2014 г. не се очаква сериозен икономически растеж в обозримо бъдеще, тъй като слабият пазар на труда ограничава потреблението и инвестициите. "С магическа пръчка не може да се реши кризата на заетостта нито в развиващите се, нито в развитите икономики", категоричен е експертът Найджъл Туос. Според него създаването на достатъчно работни места, отговарящо на увеличаващото се световно население, изисква "правителствен подход, разпределен между различни министерства, както и пряко активно участие на частния сектор".
ТЕНДЕНЦИИ
Икономическата криза не е попречила на достъпа до образование в страните от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), заяви ръководителят й Анхел Гуриа, като представи новия доклад на институцията. Близо 40% от младежите на възраст между 25-34 г. са с университетско образование, което е с 15% повече, отколкото във възрастовата група 55-64 г. "По време на криза трудовите пазари не предлагат голяма алтернатива, но пък много хора използват ситуацията, за да инвестират в образованието си с цел да подобрят шансовете си за по-добър живот", каза Гуриа. В развиващите се икономики нивото на образованост се увеличава по-бързо, отколкото в богатите държави, отчита ОИСР.