:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,690,543
Активни 830
Страници 1,473
За един ден 1,302,066
ЗДРАВЕ

Опънатите нерви може да са виновни за болките в корема

Киселините понякога могат да имат неочакван причинител - шоколад, кафе, цигари
Болката е първият сигнал, който подсказва за нередност в тялото. Коремната болка е един относително неспецифичен симптом, зад който се крият дискомфорт, функционални смущения, инфекции и заболявания най-често на органите, които се намират в коремната област. Така те се превръщат в маркер за различни заболявания на стомашно-чревния тракт, пикочните пътища, черния дроб и органите на половата система. Отдавна вече съществуват и доказателства, че коремните болки могат да бъдат отражение на психосоматично смущение от претоварване, свързано с душевни и социални проблеми. Достатъчно красноречиво е, че при всеки втори пациент, посетил лекар заради стомашни или чревни оплаквания, не се установява заболяване на орган, а просто много чувствителна нервна система. Болките в корема може и да не са свързани с органите в корема. Те могат да се появят и при пневмония, кожни заболявания, придружени от обрив, каквото е херпес зостерът, или пък при ухапване от насекомо.

Мястото и видът на болката (тъпа, остра, пронизваща или продължаваща) са важно указание за възникването й и дори с тяхна помощ може да се определи заболяването. За да се установи причината за болката, е важно да се знае дали се е появила преди или след хранене. Обикновено, ако се появи след ядене, означава че е засегнат стомахът, тънкото черво или жлъчният мехур и често болезненото чувство е съпроводено от висока температура, диария, запек, газове или гадене.



Как се появяват болките?



Освен при възпаление на коремните органи и физическо пренатоварване болките могат да възникнат и заради намалено кръвообращение вътре в органите или при затваряне на изхода на жлъчката. Така наречените рецептори за болка в органа приемат този процес за истински и изпращат сигнал по нервни пътища към гръбначния мозък и от там в главния мозък. Сигналът от болката се обработва в мозъчната кора. Така се появява усещането за болка. Често в гръбначния стълб става пренасяне на сигнали върху кожата, която покрива мястото на засегнатия орган. Възможно е болките в корема да засегнат и друга област на тялото. Например болка от проблем в жлъчката може да избие в дясното рамо, болка в бъбрека - в слабините, а болките на панкреаса - в гърба.

Нервите се отразяват в корема и това не е случайно, защото около многото органи в корема се намира голям нервен сплит, който се отразява на храносмилателната система. Някои специалисти назовават явлението като гастро-ентеро нервна система и я наричат "мозък на корема" или "втори мозък". Нейната задача е да контролира храносмилането, като храносмилателната система комуникира с мозъка и организира клетките на имунната система в червото. Така в корема могат да се открият повече нервни клетки, отколкото в целия гръбначен мозък. Най-новите изследвания показват, че душевните процеси и храносмилателната система са тясно свързани с "мозъка на корема".

По-малки нервни сплитове, какъвто е слънчевият сплит, също влияят на определени функции на вътрешните органи. Пример за това са напрежението и облекчаването на стомашния и чревния мускул. Определени ситуации в живота могат да "ударят" в стомаха и да причинят коремна болка. При хронични болки роля могат да играят телесни и душевни фактори със социално значение.



Причини за болките в корема



Болки в горната част на корема може да са знак за различни нарушения и заболявания на храносмилателната система, както и за сърдечни и белодробни заболявания, апендицит и дори стрес. Ако болките са в долната част на корема, най-често се касае за заболявания на дебелото черво, което е любимо място за развитие и живот на големите паразити, пикочните пътища, сляпото черво и при жените на половите органи.

Често болките в корема са в пряка връзка с приема на определени храни. Тук се явяват киселините в стомаха и непоносимостта към някои продукти, например млякото и плодовете заради съдържащите се в тях лактоза и фруктоза. Киселините се получават от излята обратно в хранопровода стомашна киселина. По този начин лигавицата на хранопровода се раздразва, възпалява и се развива така нареченият "рефлукс". От друга страна, прекомерното количество отделена стомашна киселина може да увреди лигавицата на стомаха. Киселините се появяват, когато сфинктерът, намиращ се в долната част на хранопровода не може да се затвори заради отслабване на мускула му или заради "почивка" на диафрагмата. Друга причини за неприятното усещане на киселина в стомаха е приемът на медикаменти или наднорменото тегло. Известно е, че при хората с повече килограми често част от стомашното съдържимо остава в хранопровода. Пушенето пък уврежда сфинктера. Стресът, ядовете, приемът на мазнини, алкохол, шоколад и кофеин, консумацията на солени, пържени, сладки и люти храни също стимулират производството на стомашни киселини.

За хронични болки в медицината се считат болките с различна сила, които не стихват повече от 3 месеца и не могат да бъдат локализирани. Това е достатъчно дълъг период да се предизвикат функционални смущения или раздразнителност на стомаха или червата.

Силните болки в областта на корема, които започват внезапно, траят дълго и бързо се засилват, най-често са израз на животозастрашаваща ситуация. Тогава често се влошава и общото състояние в рамките на няколко секунди до няколко часа. Тук обикновено причините са заради възпаления на сляпото черво, жлъчката, панкреаса, пробиване на стомаха или дванайсетопръстника, заседнали камъни в жлъчката или пикочопроводите, херния, рак на дебелото черво, пневмония, плеврит, гинекологични заболявания, инфаркт на миокарда, бъбречна недостатъчност, разширяване на кръвоносен съд с кръвотечение в стената на съда, както и, разбира се, нараняване на корема.



Превенция и лечение



За да се предпазите от болките в корема, е достатъчно да се спазват няколко прости правила, свързани със здравословен начин на живот, а те са следните: преди лягане главата да се поставя на по-високо, да не се заспива непосредствено след хранене, да не се бърза по време на хранене, да се готви на по-ниски температури.

Лечението на болката зависи от нейната сила. Понякога леките коремни болки вследствие на стомашно-чревна инфекция могат да преминат само след изпиване на една чаша чай от лайка или мента, "обостреният стомах" обаче трябва да се лекува в болницата, след като се снеме анамнеза и се направят изследвания.
15856
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД