:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,690,504
Активни 846
Страници 1,434
За един ден 1,302,066

МОН премахва 3-годишния бакалавър от 2015 г.

Студентите по инженерни, технически и природни специалности ще вземат по-високи стипендии
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
---
Просветното министерство предлага още през 2015 г. да се премахне образователната степен "професионален бакалавър", по която диплома дават колежите. Мотивът е, че тази степен не е "ясно разпознаваема" за разлика от бакалавър, магистър и докторант. Това е записано в актуализирания вариант на стратегията за висшето образование у нас до 2020 г. Тя беше приета в последните дни на кабинета Орешарски, но не мина през парламента. Служебното правителство сега пуска обновена стратегия с отразени коментари от общественото обсъждане, като отново е ясно, че задължително подлежи на гласуване от редовен парламент. Стратегията е условие за парите по новата ОП "Наука и образование за интелигентен растеж" - близо 600 млн. евро. Ако към края на 2016 г. вече не изпълняваме заложеното в документа, средствата ще бъдат спрени.

От стратегията не става ясно какво ще се случи с колежите или с техните студенти. По данни на националната статистика за миналата учебна година те са над 15 хил. Степента професионален бакалавър съществува от 2007 г., за да замени "специалист по...". Сега професионални бакалаври за 3 години стават например медицинските сестри, лаборанти и рехабилитатори. В стратегията на бившия образователен министър Анелия Клисарова също пишеше, че ще се закрива тази степен, но не беше уточнено кога.

Като цяло подобрената стратегия повтаря първия вариант. По-силен акцент сега е поставен върху обединяването на университети, усъвършенстването на реда, по който се отпускат стипендии, и обвързването на преподаваните специалности с пазара на труда. Стипендиите няма да се дават "на калпак" и еднакво за всички, а ще има диференциране - стипендии за върхови постижения и отделно масовите стипендии за успех. Студентите от стратегически за страната направления (там, където има остър и траен дефицит на кадри - инженери, технически специалисти, педагози, природни науки) ще получават по-високи стипендии от колегите си от другите специалности. Новата система трябва да се въведе догодина, пише в плана.

Отново се говори за "оптимизирането на мрежата от висшите училища", но не с административен натиск, а чрез добре обмислени финансови механизми и чрез трансфер на добри европейски практики за насърчаване на интеграцията и обединението на висши училища на регионален и предметен принцип. Това според плана трябва да е факт през 2016 г. Тогава трябва да има и нова класификация на университетите - според това дали извършват изследователска дейност, или не. Ще се въведе статут на изследователски университет, който ще има право на финансиране за научна дейност от националния бюджет и само там ще се обучават докторанти.

Предлага се и значително по-голямо диференциране на финансирането според качеството и реализацията във всяко професионално направление, което и сега съществува, но се прилага много плахо. Идеята е частта от субсидията, която се разпределя според броя на студентите, постепенно да се намали до 40% на сто, а останалото да се дава според коефициент за качество на обучението.

РЕАЛИЗЪМ

В новия проект е отпаднала една от амбициозните цели на стратегията до 2020 г. "български висши училища да намерят място сред първите 100 в европейската класация и сред първите 500 в световната класация".
8
17143
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
11 Септември 2014 23:09
Всичко написано ми се струваше много амбициозно, докато стигнах до следния абзац:

В новия проект е отпаднала една от амбициозните цели на стратегията до 2020 г. "български висши училища да намерят място сред първите 100 в европейската класация и сред първите 500 в световната класация".



След което ми стана ясно, че нищо от написаното в проекто-стратегията няма да проработи.

Инак добро начало е закриването, при това именно административно, на десетките университети, докато останат най-много 5-6. Преподавателите да бъдат с високи заплати, но и да се иска много съвестно и отговорно да си гледат работата. Публикации в списания с импакт-фактор, доклади в чужбина, знаене на чужди езици и пр.
11 Септември 2014 23:11
За мой срам чак сега разбирам, че е имало (и още има) тригодишна бакалавърска степен
Сигурно нивото е като на едновремешните гимназии.
11 Септември 2014 23:17
Бахти ужасяващото заглавие! Защо ще трепете детето бе?
12 Септември 2014 06:45
В България всичко е сбъркано. В западните университети бакалавър се става за 3 г. и магистър за още една. Излизат по-конкурентно способни от българските 4 годишни бакалаври и 1,5-2 годишни магистри! Причината е, че учебните ни програми са наблъскъни с излишни курсчета, за да може лицето Х да има хорариум. Подготовката на студента е най-малкото, което ги вълнува.
12 Септември 2014 10:28
deneb
11 Септември 2014 23:11
За мой срам чак сега разбирам, че е имало (и още има) тригодишна бакалавърска степен
Сигурно нивото е като на едновремешните гимназии.

Става дума за едновремешните полу-виШи.
12 Септември 2014 10:39
mimitooooo
12 Септември 2014 06:45
В България всичко е сбъркано. В западните университети бакалавър се става за 3 г. и магистър за още една. Излизат по-конкурентно способни от българските 4 годишни бакалаври и 1,5-2 годишни магистри! Причината е, че учебните ни програми са наблъскъни с излишни курсчета, за да може лицето Х да има хорариум. Подготовката на студента е най-малкото, което ги вълнува

Амо объркано е. Приравняват се различните специалности. За инженер и за лекар се учи само пълен курс и няма понятия като бакалавър-инженер и бакалавър-лекар.
Да оставим на страна каламбура, че на френски baccalauréat означава - свидетелство за зрелост. Т.е. диплома за завършено средно образование с положен зрелостен изпит.
12 Септември 2014 11:21
Във Франция учат за три години това, което тук за четири и децата, като изат магистратура там, са с две години по-възрастни от тамошните, щото една година е отишла и в гимназията в повече.
Надявах се тук да оправят системата и да намалят годините, те още ще ги увеличават?
Бог наказва България навсякъде и по всякакви параграфи с всевъзможна паплач от мъдреци...
12 Септември 2014 19:10
„Степента професионален бакалавър съществува от 2007 г., за да замени "специалист по..."

Бакалавърът учил 4 години сигурно не е свързан с професия?!?
Мисля,че получаването на висше образование,не коментирам медицинското,е нормално да се получава за пълни четири години при добре подготвени програми без натъпкване с баласт в преследване на хорариум, некасаещ студентите. Нататък е губене на време в академична среда. Висшето образование трабва да създава база за следващо ползване – какво,къде и как да търсиш в по-нататъшното си развитие. За ненужното - не зная как е сега,но преди години инженери учеха сериозна физика без от това да има конкретна полза за инженера. Както казваше един „Какво ме интересуват пи-мезона и мю-мезона?”. Но трябва да се подготвя изпит,преди това се спи на лекциите защото липсва конкретния интерес. Ако интереса го имаше студента шеше да се занимава с физика. Уважавам тази интересна наука,но тя е сложна и иска съсредоточено насочено внимание. Имаше много излишни неща,повечето от материята в тях се забравя автоматично, окончателно и безвъзвратно след полагане на изпита – примерно многото обществени дисциплини,които запълваха програмите на другите специалности и по този случай с натъпканите други ненужни глупости се учи цели 5 години. Няма начин да получиш пълно „голямата” обща техническа или друга култура,където и да учиш,просто защото „общата култура” е много голяма и е свързана с индивидуални интереси. И какъв е смисълът от степента „Бакалавър”? Преди имаше една много добра система за следдипломна квалификация на висшисти. Инженер,при това с практика, завършва 2-годишен курс за следдипломна квалификсация по специалност „Външна търговия”, примерно. Има смисъл защото подготвя инженер за търговия. Понеже е с висше образование обучаваният изучава само специалните предмети на студентите в 4-ти и 5-ти курс по специалността. Получаваш втора специалност и това е. Следдипломна квалификация можеха да завършват юристи,икономисти,лекари и всякакви други специалисти от които някъде имаха нужда.

Федя

„За инженер и за лекар се учи само пълен курс и няма понятия като бакалавър-инженер и бакалавър-лекар.”

Въпрос на тълкуване и традиция. В Германия се използва смисълът на понятието „бакалавър” за инженерно образование в 4-годишен курс и титлата на завършилите се изписва „Инженер”. Титлата на завършилите 5-годишен курс на обучение се изписва „Диплом/а/инженер” – DI.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД